Forum Forum prawneCywilne

Kupno gotowego domu a rękojmia

Kupno gotowego domu a rękojmia

shuwar4 / 89.229.232.* / 2017-08-19 18:38
Witam,

Zamierzam kupić od dewelopera gotowy dom, który już stoi, posiada wszelkie odbiory, pozwolenia.

Podpisywać będę umowę przedwstępną, nie umowę deweloperską, gdyż jak napisałem dom już stoi.

Pytanie:
Jak w takiej sytuacji wygląda sprawa gwarancji i rękojmi?

Nie daje mi to spokoju, gdyż dom nie był budowany na moje zamówienie i nie wiem czy w takim przypadku jeśli potwierdzę w umowie, że znany mi jest stan techniczny budynku nie odbiorę sobie możliwości w przyszłości egzekwowania napraw z tytułu rękojmi.
Wyświetlaj:
shuwar4 / 185.33.37.* / 2017-08-21 12:53
tak, nabywam prywatnie.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Dokładnie o to mi chodziło.
szklarek / 2017-08-21 19:46
Proszę. To się jeszcze przyda:

https://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/rekojmia-i-gwarancja---jakie-uprawnienia-ma-kupujacy,250,0,377850.html
szklarek / 2017-08-20 19:23
Jak rozumiem jest Pan konsumentem, tj. nabywa dom prywatnie, nie dla firmy. Zatem zgodnie z art. 558 KC co do zasady nie jest możliwe zawarcie w umowie wyłączenia odpowiedzialności z tyt. rękojmi, z zawarte- jest nieskuteczne.

Co więcej np. pomiędzy innymi podmiotami, też nie do końca można powoływać by się na takie jednozdaniowe oświadczenie, ale powinno to być coś w rodzaju protokołu zdawczo-odbiorczego, gdzie ewentualne wady/ich brak w zakresie każdego rodzaju pracy/instalacji musiałby być wyszczególniony.

Zatem co do zasady normalna rękojmia -5cioletnia.

Co do gwarancji- jest fakultatywna.

Najnowsze wpisy