Forum Forum podatkoweOdliczenia

kupno mieszkania od brata

kupno mieszkania od brata

skomentuj
Sylwiiaa / 94.254.178.* / 2016-05-27 18:52
Witam, kupiłam od brata mieszkanie po zaniżonej cenie ( 20tys. ). Mieszkanie jest do generalnego remontu, a po ponad 4 latach od zakupu dostałam pismo od urzędu skarbowego, że będzie wycena mieszkania i co z tym związane dość duża kara finansowa za kupno poniżej ceny rynkowej. Czy w transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości pomiędzy rodzeństwem istnieją jakieś limity, kwoty zwolnień podatkowych ? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji i uniknięcie kary ? I czy us może jeszcze żądać nadpłaty podatku ? Czy ktoś miał styczność z podobną sytuacją ? Proszę o rady !!
wiwan / 2016-06-02 17:45
Pokrewieństwo stron umowy nie zmienia tego, że ma być uwzględniona cena rynkowa w akcie notarialnym, a co za tym przy wysokości PCC od samej transakcji, jak i przy ewentualnym PIT po stronie brata, jeśli mieszkanie sprzedał przed upływem "5lat" od nabycia.
Nie ma tu (kwoty) zwolnienia, a jakie Pani pyta.

Powinna się Pani skupić na przekonaniu US, że stan mieszkania uzasadniał taką wycenę. Np. powołując swego rzeczoznawcę. Sporą trudność po 4 latach stanowi odseparowanie wartości już poczynionych remontów po momencie nabycia.
skomentuj

Najnowsze wpisy