Forum Forum prawneCywilne

kupno samochodu, a komornik

kupno samochodu, a komornik

bossaa / 2012-08-07 09:21
chce kupic auto na siebie, bo maz ma długi ktore splaca komornikowi ,ale moje pytanie brzmi: czy mając swoje pieniadze moge kupic na siebie auto z gwarancją, ze nie zostanie zajęte przez komornika ?mamy wspólnote majątkową...
Wyświetlaj:
syl_via / 2014-12-03 10:26
U mnie sytuacja jest troszkę inna, choć analogicznie podobna. Sęk w tym, że zadłużenie męża jest z tytułu składek zusowskich a więc "nie dotyczy spraw wynikających z zaspakajania zwykłych potrzeb rodziny", jednakże kupno jest poczynione z pieniędzy zdobytych wspólnie(chyba, że ma jakieś znaczenie to że ja i mąż uzyskujemy dochód z innego źródła, a więc można je"dochody" w ten sposób rozdzielić) po ustaleniu zadłużenia i w trakcie spłaty rat. Czy wobec tego ustalenie w danym momencie rozdzielności majątkowej pozwoliłoby na kupno Tej rzeczy bez zajęcia Jej przez komornika w ramach spłaty długu.
szklarek / 2014-12-03 11:37
Oddzielność źródeł (poza wspomnianą już kwestią spadku/darowizny) nie zmienia faktu, że zasilają one majątek wspólny/dorobkowy.

Intercyza nie działa wstecz:

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-rodzinne/odpowiedzialnosc-za-dlugi-sprzed-intercyzy.html

Jeszcze kwestia skargi pauliańskiej...
syl_via / 2014-12-03 09:29
Cześć, dowiedziała się Pani jak to wygląda prawnie???
szklarek / 2014-12-03 09:59
Jeśli "swoje pieniądze" oznaczają majątek odrębny żony tj. pochodzą sprzed małżeństwa lub z darowizny/spadku na rzecz tylko żony- to i samochód stanowić będzie majątek odrębny żony. Będzie można z niego zaspokoić roszczenie wierzycieli, jeśli zobowiązanie męża zostało zaciągnięte w czasie trwania wspólnoty majątkowej i dotyczyło "w sprawach wynikających z zaspakajania zwykłych potrzeb rodziny" (np. z tyt. czynszu, dostawy gazu do ich wspólnego mieszkania).

To regulacja wyjątkowa ( bo w innych przypadkach odpowiada się co najwyżej majątkiem wspólnym ) z art. 30, par. 1 KRO
Tu więcej:

Najnowsze wpisy