Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Kwaśniewski: Wizyta Ławrowa to element normalności

Kwaśniewski: Wizyta Ławrowa to element normalności

Wyświetlaj:
andowc / 83.30.115.* / 2008-09-11 20:12
"Ratuj się, kto może".
olo1 / 89.79.203.* / 2008-09-11 18:36
Kwaśniewski - autorytet - chyba tylko dla money .pl
arch / 2008-09-11 18:53 / Tysiącznik na forum
Po kolejnym mamrocie -:))
Raczejjj / 87.205.199.* / 2008-09-11 17:46
Szkoda czytać wywodów attache rosyjskiego wywiadu na Polskę czyli pana Kwaśnieskiego. Co nie znaczy, że prezydnet zademonstrował już nie 1 raz kogucią zaczepność wobec Rosji co jest albo zwykłą polityczną głupotą albo zaplanowanym działaniem mającym na celu maksymalnie zepsuć stosunki pol-ros. Podobnie wiele osób próbowało podczas ost. olimpiady maksymalnie popsuć relacje Polski z Chinami, choćby te pseudopolityczne gesty sejmiku woj. małopolskiego na rzecz Tybetu. Jak widać obce agentury działają bardzo aktywnei na terenie Polski, a mają za cel jedno: zochydzić państwo polskie wszystkim liczącym się obecnie państwom na świecie.
a szkoda gadać / 83.28.168.* / 2008-09-11 13:42
Wkroczenie do Osetii Płd. i Gruzji miało ułatwić i przyśpieszyć osiągnięcie przez Moskwę dwóch strategicznych celów zupełnie niezwiązanych z dążeniami separatystycznymi prorosyjskiej ludności zbuntowanych prowincji gruzińskich.

Pierwszy cel to kontrola ekonomiczna i polityczna postsosowieckiej przestrzeni energetycznej, której mimo wielu sukcesów odniesionych na tej płaszczyźnie od początku bieżącej dekady Moskwie nie udało się opanować do końca. Drugim celem pozostaje niezmiennie blokada strategicznych projektów eksportu surowców energetycznych z rejonu Morza Kaspijskiego i Azji Środkowej, które omijają granice Rosji (konsekwentne dążenie do osiągnięcia wspomnianych celów wynika z przyjętej w 2003 r. Strategii energetycznej Federacji Rosyjskiej do roku 2020).

Do takich projektów należy np. osławiony rurociąg Odessa-Brody, którego dokończenie i uruchomienie od lat pozostaje pod znakiem zapytania z powodu braku jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej techniczno-ekonomicznego uzasadnienia celowości i opłacalności przedsięwzięcia.

Wątpliwości te ma dopiero rozstrzygnąć raport firmy Granherne, spółki zależnej amerykańskiego koncernu KBR. O ile jednak trwający już 7 lat przestój w pracach nad ukończeniem inwestycji rozpoczętej w 1996 r. wywoływać musi politowanie Rosjan, którzy w międzyczasie zrealizowali szereg strategicznych projektów infrastrukturalnych, to przedsięwzięcia takie jak działający od sierpnia 2006 r. rurociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) spędzają im sen z powiek.
Mimo klęski Gruzinów w wojnie o Osetię Płd. ten ważny dla Zachodu z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw energii szlak transportowy znajduje się poza kontrolą Rosji, która - jak trafnie zauważył James Sherr z brytyjskiego centrum analitycznego Chatham House - mogła pokonać Gruzję militarnie, ale nie była w stanie jej ujarzmić.

Na to, że jednym z niejawnych celów rosyjskiej operacji przeciwko Gruzji mógł być rurociąg BTC wskazuje kilka faktów. Po pierwsze, jak twierdzi gruzińska minister ds. rozwoju gospodarczego Jekaterina Szaraszydze, rosyjskie samoloty celowały, ale nie trafiły w rurociąg BTC (agencji Reutera nie udało się zweryfikować tej informacji w niezależnych źródłach). Według pani Szaraszydze, akcja ta dowodzi, że celem rosyjskiego ataku była nie tylko gruzińska infrastruktura gospodarcza, ale także obiekty międzynarodowe. Po drugie, BTC został wysadzony w powietrze na terenie wschodniej Turcji, co spowodowało kilkutygodniowy przestój w przesyle ropy.

Do podłożenia ładunków wybuchowych przyznali się wprawdzie kurdyjscy separatyści, ale - jak dowodzi historia - różnej maści ekstremiści często ze względów taktycznych i prestiżowych biorą na siebie odpowiedzialność za cudze akty terroru. Poza tym zbieżność czasowa eksplozji z kryzysem na Kaukazie skłania do postawienia zasadniczego pytania, w czyim interesie było zakłócenie pracy BTC.

Prawdopodobne rozwiązanie tej zagadki znalazło się w tureckim dzienniku Hurriyet, który doniósł powołując się na anonimowego wysokiej rangi urzędnika kazachskiego, że władze w Astanie ze względów bezpieczeństwa rozważają rezygnację z przesyłania ropy rurociągiem BTC i eksport tego surowca alternatywnym szlakiem przez Rosję.
szkoda gadać / 83.28.168.* / 2008-09-11 13:44
Ps Oczywiście cytuję Pana Jakimczyka
ŁowcaWykształciuchów / 2008-09-11 11:39 / NiePOsPOlity Intelekt
"Kwaśniewski w latach 1983-89 był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o pseudonimie "Alek" pod numerem ewidencyjnym 72204"

"Ałtorytet" wg Michney.pl ;-)
man13 / 2008-09-11 10:29 / Tysiącznik na forum
Nie sposób nie zgodzić się z opinią Kwaśniewskiego, jednak......
jeszcze mocniej zaznaczył bym pozycję UE w dominacji gospodarczej rejony azji. Traktowanie Rosji jako równego partnera dla UE w dziedzinie gospodarczej, wojskowej czy naukowej jest niepotrzebna i przesadne. Ich ropa czy gaz nie może i nie powinien wiązać państwom UE ręce i krępować polityki zagranicznej w kontaktach z krajami rozwijającymi się.
KAP / 2008-09-11 10:07 / Tysiącznik na forum
w wywiadzie dla GW Lawrow zaoferowal Polsce miejsce w pierwszym szeregu UE za koncesje polityczne. To daje kolejny jasny komunikat ze Rosja bedzie grac na maksymalizacje podzialu w UE. Proponujac nam oficjalnie takowe 'korzysci' Rosjanie nie moga liczyc na to iz z nich skorzystamy (tj poprzemy ich w rurociagu czy na Kaukazie) natomiast trafiaja tym komunikatem do wszystkich wyznajacych role prawie 'spiskowej' wizji Niemiec czy Francji kierujacych wszystkim w UE. Czyli de facto i w prost i nie wprost 'divide et impera'. Z pozycji Rosji jest to podstawowa gra dyplomatyczna od setek lat....
antantyantyredredred / 156.17.201.* / 2008-09-11 09:02
To dzięki niej przetrwaliście ciężkie czasy i dotrwałeś do stołka prezydenckiego. Moskwie zawdzięczasz wszystko, czerwony pachołku.
wkurzonyjaks / 84.234.10.* / 2008-09-11 08:58
Pogrobowiec Stalina z korzeniami i ruski agent robi na tym portalu za autorytet? Wstyd!
dober / 2008-09-11 11:49
wstyd to kraść, każdy ma prawo do swojej wypowiedzi

Najnowsze wpisy