Forum Forum podatkowePIT

Kwota brutto/netto w umowie o dzieło/działalności gospodarczej

Kwota brutto/netto w umowie o dzieło/działalności gospodarczej

anglo123 / 109.95.206.* / 2016-09-05 20:07
Witam serdecznie.
Będę bardzo wdzięczny za udzielone informacje.
W roku 2015 otrzymałem wynagrodzenie na czysto 400 złotych w ramach umowy o dzieło. Na dokumencie widnieje kwota 467 złotych brutto. Rozumiem, że 67 złotych poszło do US.
Pół roku temu założyłem działalność gospodarczą. Zrealizowałem właśnie identyczne zlecenie i znowu mam dostać na czysto 400 złotych. Na fakturze chcę wpisać kwotę 467 złotych (żeby kosztować tyle samo co rok temu, chociaż powinienem raczej wpisać 472 zł - 18% podatku), ale zleceniodawca upiera się, że mam wpisać na fakturze kwotę 400 złotych. Przecież jak wpiszę 400 złotych to będę miał na czysto niecałe 340 złotych, czyli o 60 złotych mniej niż rok temu?! A umawialiśmy się na 400 złotych na czysto. Co ciekawe reszta ekipy wykonuje to zlecenie na umowę o dzieło właśnie za 467 złotych, czyli 400 na czysto.
Czy powinienem na fakturze umieścić taką kwotę jak kwota brutto innych zleceniobiorców, którzy są na umowę o dzieło, czyli 467? Czy to jest właśnie ta uczciwa kwota?
wiwan / 2016-09-06 11:08
Tak, kwota 67 zł to zaliczka PIT do US z dzieła o wynagrodzeniu brutto 467 zł i kup 20%.

Przy DG na fakturze NIE uwzględnia się podatku dochodowego. Uwzględnia się podatek VAT, jeśli jest się podatnikiem VAT niezwolnionym.

Nie wiem, czy jest Pan podatnikiem VAT, a jeśli tak, to jaka stawka jest na tę usługę.

Faktura na 400 netto zatem będzie:

Na 400 netto + 23% VAT = 492 brutto, albo
Na 400 netto + 8% VAT = 432 brutto,
Na 400 netto = 400 brutto (VAT 'zw').

To co jest uczciwe i na co się umawialiście ma być zapisane w umowie na świadczenie tych usług (jeśli comiesięczne świadczenie) lub w jednorazowym zleceniu/zamówieniu. I tam ma być zapisana wartość netto ewentualnie brutto.

Np. kontrahent płacąc brutto za dzieło 467 zł ma taki całkowity koszt tego wynagrodzenia - 467 zł. Jeśli ma mieć taki sam koszt FV a jest 'Vatowcem' to de facto interesuje go koszt netto tylko.

To oznaczałoby FV na 467 netto + VAT.

Najnowsze wpisy