LEASING ZWROTNY

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2008-07-11 16:35
Czy używany smochód mozna oddać w leasing? Słyszałem o takiej formie pozyskiwania środków na inwestycje w firmie.
jbem / 2008-07-11 16:38 / Jacek Bem, doradca klienta
Rozwiązanie, które chce Pan osiągnąć można wprowadzić w życie poprzez tzw. Leasing zwrotny. Przedmiotem leasingu zwrotnego jest pojazd, który wcześniej był własnością osoby korzystającej. Polega to na tym, że właściciel pojazdu sprzedaje go firmie leasingowej, a następnie podpisuje umowę o korzystaniu z tego pojazdu i w zamian płaci raty leasingowe. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie dla przedsiębiorców o niskiej płynności finansowe. Tak więc, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która posiada samochód osobowy, może go sprzedać firmie leasingowej, a następnie podpisać umowę leasingową i dalej korzystać z pojazdu. Podstawą w takim rozwiązaniu jest samochód, który musi być własnością przedsiębiorcy, natomiast sama sprzedaż pojazdu będzie stanowiła przychód dla firmy. Największą korzyścią takiego rozwiązania jest fakt, iż przedsiębiorstwo uzyskuje odstęp do kapitału potrzebnego na inne inwestycje, zachowując jednocześnie możliwość korzystania z leasingowanych dóbr.
Przedmiotem leasingu może być także samochód sprowadzony z USA. W takiej sytuacji, jeżeli przedsiębiorca będzie dokonywał osobiście importu, to będzie zobowiązany ponieść wydatki na cło i akcyzę. Jednak wszystkie te opłaty będą powiększały wartość zakupionego pojazdu w chwili odsprzedaży go firmie leasingowej. Importu samochodu może dokonać także inna firma zajmująca się sprowadzaniem pojazdów z zagranicy i na podstawie odpowiedniej umowy może zostać sprzedana firmie leasingowej.
Należy pamitać iz każda firma leasingowa ma własne procedury i nie wszystkie realizują leasing zwrotny dla wszystkich klientów.

Jacek Bem, doradca klienta

SOHOfinance

kredyty, inwestycje, podatki, księgowość, ubezpieczenia-kompleksowa opieka doświadczonychdoradców.

Najnowsze wpisy