Forum Forum podatkoweInterpretacje

Lektor angielskiego - 18%, ryczałt, czy karta?

Lektor angielskiego - 18%, ryczałt, czy karta?

Krzysiu / 91.201.123.* / 2017-08-28 23:02
Hej,

Skończyłem w tym roku studia i planuję kontynuować pracę lektora angielskiego bez statusu studenta - różni pracodawcy podsunęli mi pomysł żeby otworzyć własną działalność i samemu płacić podatki.

Co w przypadku lektora angielskiego jest bardziej opłacalne? Skala 18% i wciąganie w koszty, ryczałt i odprowadzanie 20%, a może karta i podstawa + dodatkowe godziny?

Rozumiem, że ryczałt i karta odpada gdybym miał wykonywać zlecenia dla innych firm?
wiwan / 2017-08-29 11:18
Od tyłu- tak r. ewidencjonowany i karta wykluczone w przypadku usług edukacyjnych jeśli świadczone na rzecz osób prawnych.

Co do opłacalności- pomiędzy ryczałtem a skalą sprawa jasna- skal jest tańsza pod względem kwoty podatku, skoro oznacza 18% Dochodu - kwota wolna, a ryczałt 20% od Przychodu. Oczywiście przy założeniu, że nie wpada się w II próg i stawkę 32% :-).

ALE księgowość jest dużo bardziej skomplikowana, a więc i może oznaczać dodatkowy koszt w postaci ....księgowej.

Co do porównania z kartą- nie mam pojęcia jakie są stawki teraz wynagrodzenia lektora za godzinę, żeby porównać owe 3/6 zł karty z 18% czy 20%.

Najnowsze wpisy