Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Likwidacja OFE: katastrofa i marazm dla giełdy, czy mniejszy dług publiczny?

Likwidacja OFE: katastrofa i marazm dla giełdy, czy mniejszy dług publiczny?

Wyświetlaj:
gosc z zagranicy / 93.165.22.* / 2013-04-03 14:21
Podobna instytuacja jak OFE funkcjonuje w Danii od wielu lat: tutaj wszyscy pracujacy placa skladke procentowa/nieduza/ do funduszu, ktorego celem jest dodatkowe zabezpieczenie emerytalne oraz, co najwazniejsze, dostarczanie wolnego kapitalu dunskim firmom, innymi slowy wspieranie dunskiej gospodarki
Laser77 / 79.188.55.* / 2013-04-03 14:02
Czy wy naprawdę sądzicie, że Tusk z Rostowskim zlikwidują OFE z dobrego serca, w trosce o naród?!? A to ja podobno jestem łatwowierny.
niki235 / 89.230.8.* / 2013-04-03 13:58
panie Rostowski JA nie życzę sobie aby mnie okradać z moich pieniędzy które odkładałem na emeryturę!!!!Bez mojej zgody ZAKAZUJĘ panu ruszania mojego kapitału.!!
wx / 89.71.4.* / 2013-04-04 08:16
Zastanawiające: jak wielu ludzi wierzy w "swój" kapitał i to nieszczęsne OFE. Porównać to mozna tylko z moherami, do oczu Ci skaczą gdy "atakujesz" Kościół /OFE/ nie zważając na żadne racjonalne argumenty. I nawet pierwsze 80 zlotowe "emerytury" z OFE ich nie przekonały. Przecież to zwykła rachunki rentierskie,za prowadzenie których te Towarzystwa pobierają nieproporcjonalnie wysokie opłaty. Taki sam możesz załozyć sobie w banku. W długim okresie czasu - dostaniesz taką samą kasę.
Synapsa_2013 / 87.205.147.* / 2013-04-04 17:27
1. Spudłowałeś totalnie. Wierzyć można w krasnoludki. Ja lubię fakty dlatego sugestia dotycząca kościoła i "moheru" całkowicie nietrafiona. Natomiast OFE jest mierzalne, są konkretne wyniki i dane oraz funkcjonuje wg ścisłych, jasnych zasad, choć ich poznanie wymaga trochę wysiłku i inicjatywy. Mam rachunek od 1999 r. Lubię wiedzieć, co podpisuję, więc poznałem dość dobrze OFE i PTE i to nie na bazie artykułów prasowych a poprzez dokładne poznanie ustawy. Na rachunku mam całkiem sporą suma. Moi znajomi podobnie. Oczywiście dla kogoś, kto miał 10 lat do emerytury i minimalną oZUSowaną płacę to może być i 80 zł. Niestety ten problem również dotyczy/bedzie dotyczył osoby prowadzące działalność gospodarczą ale to nie jest żaden argument, a jedynie piękny temat na okładkę jakiegoś kolorowego pisma .
2. Racjonalnych argumentów dostarcza wspomniana wyżej normalna wiedza nt. funkcjonowania II filaru - niestety 99% wypowiadających się na tym forum nie orientuje się nawet w podstawach - cytują jedynie tabloidy.
3. Własne inwestycje są zawsze najlepszym rozwiązaniem - no może niekoniecznie w banku, bo tu dobrze jak wyrównamy inflację - natomiast odpowiedz sobie na dwa pytania:
- ilu ludzi samodzielnie i z własnej woli oszczędza na swoją emeryturę (nie mówię o OFE)
- w czym jest lepszy ZUS, bo tylko on jest alternatywą dla OFE.
Przy czym proszę o KONKRETY - na tym gruncie możemy podyskutować.
mądry POLAK przed szkodą / 109.173.188.* / 2013-04-03 14:11
złoto miało być po 3000$ za uncję kasa z giełdy nie wyparuje wy KIEPSKIE PISMAKI
Laser77 / 79.188.55.* / 2013-04-03 13:43
OFE zarabia średniorocznie ok. 6%. Co roku dostajemy raport ze stanem naszego konta, na którym widzimy jaki jest stan naszych składek. Osobiście chętnie wezmę całość jednorazowo po przejściu na emeryturę.
A ile rocznie zarobią nasze pieniądze w ZUSie? -80 %. Po 40 latach pracy dostaniemy 60 % naszej ostatniej wypłaty, jeżeli w ogóle. Rząd Tuska potrzebuje kasy na łatanie dziur i zamiast reformować system (emerytury pomostowe dla górników, nauczycieli, roczny urlop dla nauczycieli, 13-stki w budżetówce ...) szczuje ludzi na krwiożerczych oszustów, którzy grabią nasze pieniądze. Tymczasem koszt OFE to średnio 0,25%.
Prawdziwym oszustem, krwiopijcą i złodziejem jest ZUS i cały rząd, który wciskając nam ciemnotę zrobił z nas niewolników.
Prawda jest taka - kto liczy na emeryturę z ZUS- u ten się sporo przeliczy. Państwo ma nas w nosie, wielokrotnie to pokazywali. Dziwię się, że tyle ludzi tak łatwo dało sobie wcisnąć tak kit.
sddsdsd / 46.149.222.* / 2013-04-03 15:08
aleś głupi, kto liczy na OFE to się zawiedzie, OFE służy jedynie wyprowadzeniu pieniędzy z POlski
szposzczegawczy / 217.98.90.* / 2013-04-03 15:23
Uogólniając, kto ufa psychopatom, ten głupi.
OKI. / 83.13.6.* / 2013-04-03 13:39
Giełda to wirtualna rzeczywistość i spekulacja. Weźcie się za pracę i wytwarzanie dóbr, to będzie się lepiej żyło.
mądry POLAK przed szkodą / 109.173.188.* / 2013-04-03 14:12
DO PRACY OLAĆ BANKIERÓW NIE BRAĆ KREDYRÓW
acomitam / 91.238.233.* / 2013-04-03 13:36
Zraz, zaraz.... To nos jest dla tabakiery, czy tabakiera dla nosa? Przecież zakichanym obowiązkiem owych OFE jest pomnażać fundusze zdeponowane w OFE przez przyszłych emerytów. To co się stanie z giełdą ma drugorzędne znaczenie. Gdyby najlepszą strategią było trzymanie kasy w tapczanie, OFE powinny kupić tapczany i tam przechowywać środki. Wygląda jednak na to, że OFE służą do zasilania kont giełdowych spekulantów.
szposzczegawczy / 217.98.90.* / 2013-04-03 13:27
Czyli, jeśli dobrze rozumiem, moje pieniądze pracują na zyski graczy giełdowych? I mam się martwić, że one spadną, tak? Arogancja i bezczelność finansjery nie zna granic...

Popatrzmy na przykład Islandii - rozwiązali problem chciwości bankierów i od razu ruszyli do przodu...
mądry POLAK przed szkodą / 109.173.188.* / 2013-04-03 14:05
Bóg Honor Ojczyzna mówi WAM to coś ha-ha
Zbig53 / 94.42.173.* / 2013-04-03 13:25
OFE zlikwidować ! I pogodzę się nawet ze stratą "swoich" wkładów.
jq / 192.193.132.* / 2013-04-03 13:24
Inwestycje w akcje spolek przez OFE jeszcze moge zrozumiec, gdyz nasze oszczednosci emerytalne wkladamy w firmy ktore wytwarzaja realna wartosc ktora bedzie trwac. Ale jaki jest sens finansowac dlug publiczny, czyz to nie to samo co 'pozyczanie' od przyszlych emerytow przez ZUS? Z jedna roznica ze z OFE przynajmniej wiemy gdzie i ile poszlo.
cwaniak_WAWA / 195.149.120.* / 2013-04-03 13:15
teraz bedzie bardzo dużo takich art. w tym temacie lobby OFE i ich prezesów. Praktycznie nic nie zarabiają a prezesi otrzymuja premie z naszych składek, jesteśmy frajerami
OFE przejadają pieniądze na swoje wypłaty / 79.185.175.* / 2013-04-03 11:58
N giełdzie wszystkie pieniądze z OFE można stracić. Lepiej już za nie kupić złoto. Przynajmniej coś zawsze zostanie.
jakto / 195.117.93.* / 2013-04-03 11:51
To bandyctwo. Likwidacja OFE to skok na nasze emerytury!!!!!
przedemerytalny / 159.245.16.* / 2013-04-03 12:19
albo OFE albo ZUS - na dwóch pasożytów nas nie stać
szposzczegawczy / 217.98.90.* / 2013-04-03 13:31
Czy ktoś potrafi przedstawić jakieś konkretne, sprawdzalne argumenty wykazujące wyższość OFE nad ZUS? Mnie przekonał pewien noblista który wykazał że jedynie systemy typu ZUS są trwałe i społecznie korzystne. OFE to jedynie piramidki finansowe - jako dowód wystarczą przedstawione w artykule powyżej powiązania z giełdą.
Synapsa_2013 / 87.205.147.* / 2013-04-03 14:33
Cieszę się, że w końcu ktoś szuka prawdy a nie operuje stereotypami.
Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi - jak zwykle pkt widzenia zależy od p-tu siedzenia. Do rzeczy:

1. W ZUS nie masz żadnych pieniędzy, tylko ewidencję składek i tzw. kapitał początkowy (i jedno i drugie w formie zapisu elektronicznego, a nie faktycznego kapitału) co razem waloryzowane co roku będzie podstawą Twojej emerytury z ZUS (I filar). OFE są konkretnym TWOIM kapitałem, który masz u nich na rachunku. W momencie przechodzenia na emeryturę ten kapitał zostanie przeliczony na emeryturę z OFE (II filar)

2. W przypadku przedwczesnej śmierci (przed emeryturą) kapitał z OFE jest dziedziczony w przeciwieństwie do ZUS, gdzie bez względu na wysokość zarejestrowanych tam aktywów wszystko przepada.

3. Zyskowność. Do tej pory przeciętna cena jednostki w OFE wzrosła o ok. 230% podczas gdy waloryzacja w ZUS to ok. 160%. Ponadto każde OFE musi - z mocy ustawy - osiągnąć zyski na poziomie min. tzw. średniej ważonej stopy zwrotu bo jeśli tego nie zrobi, to zarządzające nim Powszechne Towarzystwo Emerytalne MUSI DOPŁACIĆ DO AKTYWÓW OFE Z WŁASNYCH FUNDUSZY.

4. Opłaty. Tu jest najwięcej nieporozumień zwłaszcza, że gros polityków i niestety dziennikarzy pisze bądź mówi na ten temat totalne bzdury. OFE nie pobierają żadnych opłat od składek. Pobierają tzw. opłatę za zarządzanie od wartości aktywów. Oznacza to, że fundusze, a dokładnie PTE są zainteresowane jak najwyższym zyskiem, bo od niego zależy ich zarobek. Ponadto ta opłata jest uwzględniona w wycenie jednostek, więc publikowane dane są już "netto".

5. Koszty. Jedynym kosztem jest właśnie ww opłata za zarządzanie a zważywszy, że praktycznie wszystkie PTE wywodzą się z instytucji typu banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystywana jest już istniejąca infrastruktura. Trudno mi powiedzieć, jaki jest koszt funkcjonowania ZUS-u, ale zapewne znaczny.

6. Pojęcie piramidy finansowej w stosunku do OFE to już totalna bzdura - kłóci się z samą definicją piramidy. Celują w tym - mówię o tym, co słyszałem - głównie politycy opozycji, ale to świadczy albo o ich totalnej ignorancji, albo o świadomej manipulacji "głupim narodem". OFE - co do zasady - funkcjonuje jak najzwyklejszy fundusz inwestycyjny, choć ma inne uwarunkowania i zabezpieczenia prawne. Opierając się na wypowiedziach tych "pseudofachowców" za piramidę należałoby uznać każde Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe, ZUS, domy maklerskie, banki i praktycznie wszystkie instytucje zajmujące się finansami.

7. Bezpieczeństwo. Aktywa OFE są gwarantowane przez Skarb Państwa, ZUS też. Ja osobiście wolę mieć konkretny kapitał na swoim koncie niż wirtualny zapis elektroniczny. Co do trwałości ZUS - na pewno Państwo zrobi wszystko, aby utrzymać ZUS czy to kosztem OFE, czy podniesienia składek lub obniżenia świadczeń, ale właśnie samo to świadczy, który system jest wydajniejszy.
Jedno jeszcze trzeba podkreślić, że reforma OFE w 1999 r. została jedynie zapoczątkowana. Po powstaniu funduszy kolejne ekipy rządzące nie zrobiły nic w sensie kolejnych reform (choćby KRUS czy przywileje emerytalne) czy ustaw (zasady wypłacania świadczeń z OFE)
Natomiast nie wypowiadam się odnośnie "kreatywnej księgowości" jakie posunięcie ile przełoży z jednej kieszeni do drugiej aby poskładać budżet. Jedno jest pewne - ewentualne sięgnięcie po OFE rozpęta potężną destrukcyjną burzę w naszej gospodarce.
szposzczegawczy / 217.98.90.* / 2013-04-03 15:00
To są ładne argumenty, szkoda że tyle manipulacji i operowania stereotypami.

Nie jest ważne co gdzie jest zapisane, tylko co i jak działa. W ZUSie moje pieniądze pomniejszone o ok 4,5% kosztów operacyjnych wędrują do mojego dziadka i babci, oraz kuzyna po wypadku w pracy. W OFE, muszę zaufać złodziejom z banków (bo czyż tzw. bail-out - ostatnio tak modny nie jest najczystszą formą złodziejstwa?), a pieniądze znikają na kilkadziesiąt lat - po to by ostatecznie pokryć straty banku, ale mam "zapisane" na siebie pieniądze. Ta "personalizacja" pieniędzy to żerowanie na wrodzonym egoiźmie i głupocie ludzi - te pieniądze są "zapisane" do momentu gdy większość płatników pracuje i wpłaca. Żaden bankowiec świadomy mechanizmów finansowych nie wierzy, że OFE będą za kilkanaście lat wypłacać to co deklarują.


Argumenty o bezpieczeństwie, zaufaniu itd można włożyć między bajki, szczególnie po przykładzie Cypru, który w rzeczy samej jest eksperymentem na żywej gotówce należącej do ludności, nie na jakiś wirtualnych OFE.

Słowo piramida jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ nie ma możliwości, żeby wypłacić pieniądze wszystkim uczestnikom OFE, pomimo zapisów na koncie.

P.S. Doceniam rozbudowaną listę argumentów, jakkolwiek wątpię by ktokolwiek szerzył darmo taką głupią propagandę.
Mastah / 37.247.226.* / 2013-04-03 11:38
Gielda to miejsce w ktorym w imieniu prawa rozkradane sa pieniadze. Zaden cwaniak za moje pieniadze nie bedzie sie pasl.
pajchiw / 2013-04-03 12:49 / Tysiącznik na forum
Bredzisz Mastah. Na giełdzie nikt nikogo nie okrada. Jak nie masz pojęcia jak inwestować to nie inwestuj i nie krytykuj.
ad1970 / 213.238.92.* / 2013-04-03 11:33
tak więc ofe mają zasilać dalej giełdę, aby spekulanci i ludzie z ekipy zarabiali pieniądze na składkach wpłacanych przez wszystkich obywateli
byly najwny / 79.185.93.* / 2013-04-03 11:15
Boze za co pokarales ta gielda!!!

Najnowsze wpisy