Limit VAT-u

andrzej 79 / 188.146.148.* / 2017-03-22 15:15
Witam, przedstawie krótko sytuację. Prowadze działalność wynajmu apartamentów na doby. Korzystam ze zwolnienia z vat-u ponieważ nie przekraczam obecnego (podwyższonego niedawno do 200tys) obrotu rocznego. Poza tym jako osoba prywatna (poza dziłalnością) wynajmuje dwa lokale użytkowe, jednak i tutaj nie odprowadzam vatu gdyż sumaryczny obrót - działalnośc (apartamenty) + wynajem prywatny lokali użytkowych nadal nie przekracza wspomnianej granicy 200tys. Planuję teraz jednak wynająć pewne mieszkanie, tym razem jednak nie na doby (jak wspomniane apartamenty) ale klasycznie, długoterminowo na "normlane" cele mieszkaniowe. Oczywiście poza moją działanlością. O ile wiem mieszkaniówki vat nie obejmuję, czy zatem przychody z wynajmu owego mieszkania nie będą wliczać się do owego limitu po którego przekroczeniu staje się płatnikiem vat-u ? Obawiam się trochę czy organ podatkowy nie uzna że ów najem mieszkania przypomina moją działalność gospodarczą (najem apartamentów) i nie zeche potraktować tego podobnie. Oczywiście jest to coś skrajnie innego, w jednym przypadku mamy wynajem na doby, podobny do hotelu i z podobnymi usługami dodatkowymi (sprzątanie, pranie itp.) zas w drugim wynajęcie mieszkania na długi okres (byćmoże na umowę na czas nieokreślony)
wiwan / 2017-03-23 11:28
BĘDĄ się wliczać.

I nie chodzi o jakieś uznanie/zakwalifikowanie przez fiskus wynajmu mieszkania 'normalnego' do DG poprzez jakieś podobieństwa, ale o dość jasną regulację z art. 113, ust. 2, pkt. 2, ppkt. a) Ustawy o VAT.

Wynika z niego, że sprzedaż z najmu 'normalnego' mimo, że korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z art. 43, ust. 1, pkt. 36 Ustawy, wlicza się jednak do limitu 200 tys. gdyż jest "transakcją związaną z nieruchomościami niemającą charakteru pomocniczego".

Jeśli łączna zatem Pana sprzedaż osiągnie limit, pojawi się kwestia utraty zwolnienia VAT, mimo że nadal najem 'normalny' będzie korzystał ze swego zwolnienia, ale najem 'gospodarczy' - już nie.

Oczywiście powyższe, gdy jest tożsamość podatnika VAT w obu rodzajach wynajmu.

Najnowsze wpisy