Forum Forum pracyDokumenty

lista obecności - staż (PUP)

lista obecności - staż (PUP)

czeresniowa / 88.199.43.* / 2012-06-25 09:49
Witam,


Jestem aktualnie na stażu z PUP. Codziennie podpisuje listę obecności dostarczoną przez pracodawcę, w której są dodatkowe kolumny. Problem polega na tym, iż ktoś dopisał się do tej listy ( w dodatkowej kolumnie wpisał własne imię, nazwisko i zaczął się na niej również podpisywać). Niepokoje się, czy taka lista zostanie uznana przez PUP. A z tego co wiem na podstawie tej listy jest naliczane wynagrodzenie stażowe. Uprzejmie proszę o odpowiedź, czy na liście obecności stażysty mogą być wpisane inne osoby.
Wyświetlaj:
Annnn / 37.47.51.* / 2019-04-05 13:14
Masz rację, można tylko skreślić i obok musi się podpisać pracodawca u którego odbywasz staż. Proponuję zadzwonić do PUP i zapytać co zrobić w takiej sytuacji. Wydaje mi się że najlepiej przepisać listę poprostu ale niech decyduje PUP.
Olaaaa / 79.189.250.* / 2017-06-23 11:41
A ja mam takie pytanie. W ciągu tygodnia muszę przepracować 40h na stażu. Co zrobić jeśli w jakiś dzień wypada święto wolne od pracy? Czy trzeba ten dzień odpracowywać by wyrobić te 40h? Z góry dziękuje za odpowiedź.
ula100 / 2014-12-03 10:54
Ja mam pytanie czy jeśli na liście jest coś źle wypełnione potem skreślone i poprawione, np. podpis w złym miejscu (przez pomyłkę podpisałam się w dzień wolny od pracy bo zapomniałam skreślić go na liście) czy taką listę mogę oddać do urzędu pracy czy muszę robić całą na nowo aby nie było żadnych błędów?
szklarek / 2014-12-03 11:42
Wystarczy zaparafowanie tej korekty przez drugą stronę tj. pracodawcę-organizatora stażu.
ula100 / 2014-12-03 11:44
Kiedy zaniosłam taką źle wypełnioną listę pani w PUP wyśmiała mnie i powiedziała, że nic nie można kreślić ani parafować, że mam przynieść nową listę. Czy może mi coś takiego nakazać ??
ula100 / 2014-12-03 11:45
Czy ewentualnie mogę się podeprzeć jakimś przepisem prawnym, że nie trzeba przynosić nowej listy tylko wystarczy zaparafować błąd?
szklarek / 2014-12-03 11:54
Moim zdaniem nie- bo to nie laurka, która ma być ładna, tylko dokument. Parafa organizatora poświadcza, że zasadność korekty tj. to, że obecność stażysty miała miejsce w dniu innym, niż pierwotnie/błędnie wpisano. Nie ma podstawy do tego, by zmusić organizatora by na nowo podpisywał obecność w np. 17 dniach roboczych, skoro raz już to uczynił. On się nie pomylił...
szklarek / 2012-06-25 11:53
To zależy od tego, czy owa dodatkowa kolumna jest "na dziko" dorysowana, czy po prostu wykorzystywana.
Chodzi o to, że

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych

nie wskazuje obwiązującego wzoru listy obecności. Mogą więc być stosowane zarówno listy grupowe jak i indywidualne, co zależy od wielkości organizatora i liczby stażystów.

Ważne by z niej wynikała obecność w konkretnym dniu miesiąca kalendarzowego.

Jeśli więc jest to lista przewidziana dla kilku osób problemu nie ma.

Inna rzecz, że na ogół system jest podwójny- tj. stażysta ma swoją indywidualną listę, którą też dostarcza do PUP, a którą potwierdza organizator na podstawie swojej listy.
czeresniowa / 88.199.43.* / 2012-06-25 13:19
U tego pracodawcy jest więcej osób na stażu. Każdy ma swoją listę obecności ( w której są te dodatkowe kolumny). Osoba która dopisała się do mojej listy nie jest nawet stażystą.
szklarek / 2012-06-25 13:33
Proszę ją wykreślić jutro przy podpisywaniu listy i zgłosić sytuację temu, kto listę wydaje lub w razie problemów jego szefowi.

Dochodzi np. do niechronienia dokumentacji pracowniczej skoro zupełnie obca osoba ( nie kadrowa, nie stażysta, uzyskuje DOKUMENT jakim jest lista obecności.

Poza tym może jest to ślad szwindlu tj. wyłudzenia z PUP stypendium przez osobę, która nie ma do niego prawa.
czeresniowa / 88.199.43.* / 2012-06-26 09:18
Sprawę zgłosiłam do kadr i ta osoba już nie podpisuje się na mojej liście (lecz nie została, jak na razie, z niej wykreślona).

Martwię się, że z powodu jej podpisu PUP może mi nie wypłacić stypendium stażowego ( z racji, że do listy obecności uzyskała dostęp osoba trzecia). Czy moje obawy są słuszne?

Proszę o radę co powinnam zrobić. Czy mam prawo poprosić pracodawcę o wydanie nowej listy na miesiąc czerwiec i na podstawie starej uzupełnić nową? (oczywiście w jego obecności). Czy może wystarczy poprosić pracodawcę o wykreślenie osoby, która się dopisała?
szklarek / 2012-06-26 11:13
To drugie powinno wystarczyć, oczywiście wykreślenie musi być zaparafowane i ewentualnie wyjaśnione dodatkowym wpisem.

"Przepisanie" od nowa to jednak ingerencja mająca charakter nieco zafałszowujący stan rzeczywisty.

Ale decydujący głos ma po prostu ta osoba z PUP, która na staż wysyła, opiekun stażu- warto zatelefonować i zapytać- jakie wymogi dla dokumentacji stażu ona ma.
czeresniowa / 88.199.43.* / 2012-06-28 08:13
Dziś przy podpisywaniu listu zobaczyłam ,że ta osoba jest wymazana za pomocą korektora. Nie wiem, czy zrobiła to ona sama, czy kadry.
Wydaje mi się, że na takiej dokumentacji nie może być nic wymazane za pomocą korektora- czy mam racje?

Najnowsze wpisy