Lokata czy fundusz?

Money.pl / 2008-08-29 10:06
Komentarze do wiadomości: Lokata czy fundusz?.
Wyświetlaj:
Stephanov / 68.10.247.* / 2011-05-01 21:49
Buhehehehe czy ktos kiedykolwiek czytal ten tekst przed wrzuceniem go ?

"Zasady funkcjonowania banków są powszechnie znane – od części klientów zbierają lokaty i depozyty płacąc za to ustalony procent, a drugiej części klientów te same pieniądze pożyczają – oczywiście na wyższy procent." Polecalbym obejrzec filmik Money As Debt :)
mlodymilioner / 83.31.30.* / 2009-08-17 12:55
nie sugerowalbym se tymi pseudo NLP-owymi sygestiami userow ktorzy wpowiadaja sie w komentarzach. a dlaczego? a dlatego ze jest duzo wiecej mozliwosci niz tylko oddawanie pieniedzy jak debil do funduszy z czego one wlasnie zyja z oddawania im pieniedzy, juz lepiej zainwestuj w obligacje lub na gieldzie a to drugie tylko w tedy gdy sie dobrze znasz lub masz silne nerwy. po co dawac posrednikom TFI zarabiac na swojej nie wiedzy, poprostu zainwestuj w obligacje skarbowe tak jak to robia wszyscy.
Balrog1 / 2008-09-30 15:16 / Bywalec forum
W tej chwili to decydował bym się na lokatę a jeśli na fundusz to z ochroną kapitały bardzo bezpieczny. Sytuacja na giełdzie jest teraz zła nie przyjęcie planu naprawy gospodarki USA powoduje olbrzymie spadki.
kabbath / 2008-10-01 00:19
Wiem przecież jak jest ;) Nie chodzi mi o samą decyzję inwestycji w fundusze, bo o jej trafności (bądź nie) przekonasz się za lat kilka. Chodzi mi raczej o samą alokację do akurat tych funduszy.
Masz jakiś plan inwestycyjny, czy gołe fundusze ?
Jeśli to pierwsze, to dlaczego fundusze pieniężne, a nie obligacyjne ?
Jeśli to drugie, to dlaczego w ogóle fundusze, a nie samemu w obligacje lub lokaty ?
Dlaczego fundusz zrównoważony, a nie część z tych pieniędzy w akcyjnym, a część bezpiecznie ?
kati / 91.94.75.* / 2008-09-11 12:46
A ja swoje pieniądze dzięki informacji zawartej na www.dtsfinance.pl podzieliłam. Część długoterminowo ulokowałam na rachunku inwestycyjnym dającym mi możliwość wyboru funduszy inwestycyjnych praktycznie z dowolnej części świata oraz tych inwestujących w surowce. W krótkim okresie, powiedzmy około roku, ulokowałam je w rozwiązanie dające stabilne 12% zysku rocznie bez żadnych gwiazdek i haczyków. Żadna lokata bankowa nie da takiego realnego zysku.
RIT / 193.108.194.* / 2008-08-29 10:06
Autor pisze:
Klienci otrzymają pełny zwrot pieniędzy tylko do równowartości
1 tys. euro.
Moim zdaniem i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego:
Jeżeli wartość depozytów jest wyższa niż równowartość w złotych 1.000 euro, to wówczas kwota o równowartości 1.000 euro gwarantowana jest w 100%, zaś pozostała kwota depozytów, powyżej równowartości 1.000 euro, do równowartości 22.500 euro, gwarantowana jest w 90 %
Balrog1 / 2008-09-26 21:22 / Bywalec forum
JA swoje pieniądze ulokowałem 40% na pieniężnych funduszach Uniona i millenium
30% zrównowazony legg
30% na akcyjnych funduszach Union, Allianz i Legg
opiekun_inwestora / 2009-08-18 17:47
Mamy 18.09.2009. ZObaczmy jak na dziś wynik uzyskał ten skład portfela (licząc od 26.09.2008).

Fundusz: Uni Pieniężny: wynik 6,9% (20% portfela)
Fundusz: Millenium Pieniężny: wynik 3,2% (20% portfela)
Fundusz: Legg zrównoważony: wynik 0,8% (30% portfela)
Fundusz: Legg Akcji: wynik minus 3,7% (10% portfela)
Fundusz: Uni Akcji: wynik 0,1% (10% portfela)
Fundusz: Allianz Akcji: wynik minus 3,2% (10% portfela)

Czyli zysk w badanym okresie: 1,6%. Z 10.000 zainwestowanych złotych mamy 150 zysku (przed opodatkowaniem).

Gdyby pieniądze po połowie wpłacić w dwa wybrane fundusze pieniężne:
Fundusz: Uni Pieniężny: wynik 6,9% (50% portfela)
Fundusz: Millenium Pieniężny: wynik 3,2% (50% portfela)
nasz zysk byłby 5,1% czyli 510 zł przed opodatkowaniem.

Można się cieszyć, że udało się wyjść prawie na zero.
Tylko, że straciliśmy rok. A jeżeli pieniądze mają pracować korzystając
z procentu składanego to potrzebne są zyski a nie wychodzenie na zero.

W tym artykule:

http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/czy-wiesz-ile-tak-naprawde-tracisz-gdy-twoj-portfel-stracil-15-procent/

pokazuję jak bardzo bolesna dla naszego planu inwestycyjnego
może być strata raptem 15% po 3 latach inwestowania...
kabbath / 2008-09-27 21:44
Balrog1: Wytłumacz jeszcze proszę Co cię skłoniło do podjęcia akurat takiej decyzji. I dlaczego uważasz, że taka decyzja jest dobra.
opiekun_inwestora / 2009-08-18 17:40
Odnośnie "gwarantowanego zysku" 12% w funduszach inwestycyjnych. Nie ma funduszu, który by gwarantował zyski na tym poziomie. Fakt - zdarzało się, że w latach 1998-2008 gdy akurat wybrało się jeden z lepszych funduszy akcji wynik roczny takiego funduszu był nawet lepszy niż 12%, nawet lepszy niż 16%. Ale wystarczyło wybrać inny fundusz (kto wtedy wiedział, które będą najlepsze w 10 lat?) aby zysk roczny wyniósł 2,1% lub niewiele więcej.

Zachęcam do zapoznania się z naszym raportem funduszy za rok 2008. Pokazujemy ile można było zarobić, ale też ile można było stracić inwestując na 2,3,5, oraz 10 lat w różne kategorie funduszy.

http://www.opiekuninwestora.pl/raporty_i_analizy,401,0.htm

Inwestując na zasadzie "kup i trzymaj" w długim okresie można liczyć, że nie stracimy. Ale nie można liczyć na większe zyski. Co najwyżej zbliżone do lokaty bankowej.

Ponadto - taki obiecany zysk 12% dotyczy hipotetycznego wyniku funduszu. I nie uwzględnia opłat w polisie inwestycyjnej - a sformułowanie "umożliwiające dostęp do inwestycji w praktycznie każdym miejscu świata i do rynków surowcowych" wskazuje, że chodzi o polisę inwestycyjną.

Polisy pobierają dodatkowe opłaty (i opłaty te się należą - w zamian za możliwości, które te produkty oferują) - przy czym gdy uwzglęnimy te opłaty to w 10 letnim okresie zysk 12% kurczy się do mniej niż 9%. Warto to mieć na uwadze i rozważyć raczej bardziej aktywne inwestowanie... a do tego akurat polisy nadają się znakomicie.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy