Forum Forum inwestycyjneFundusze

Mam 20 tys zł jaki Fundusz wybrać

Mam 20 tys zł jaki Fundusz wybrać

adrian228 / 2008-05-21 11:52
Chce zainwestować w fundusz 20 tys złotych na okres 15 lat jaki fundusz wybrac i jak to w skali roku wychodzi! co proponujecie,ile mozna zarobic w ciagu 15 lat.
Wyświetlaj:
K.... / 89.161.76.* / 2008-05-26 12:08
fundusz uczciwy :)
1. publikuje portfel inwestycji, oraz zmiany inwestycji, tak że możesz sam policzyć wartość udziału w funduszu
2. całkowite koszty obciążające fundusz max 5% ulokowanego kapitału w ciągu 12 miesięcy.
3.można dopuścić całkowite koszty, ale płacone tylko wyłącznie z zysku np. 10% rocznie.
Jeżeli fundusz ma gorsze warunki to jest to zwyczajna lichwa!!!
inv. / 83.5.239.* / 2008-05-22 16:43
odpowiem Ci krotko , nie ma znaczenia jaki fundusz wybierzesz bo i tak tą kase stracisz .
LdN / 2008-05-21 22:35 / Bywalec forum
A może sprobój kupić bezpośrednio akcje Biotonu ? Skoro pan Solorz kupuje to chyba warto ? Sam mam, niestety w paskudnie wysokiej cenie zakupu :(
W******** / 83.6.106.* / 2008-05-21 13:11
Nie bądź frajerem i nie pchaj się w fundusze. Jak już koniecznie chcesz stracić pieniądze to wpłać je może na przyszłą kampanię wyborczą PO.
adrian228 / 2008-05-21 13:12
A dlaczego tak mowisz czyzbys stracił.......
W******** / 83.6.106.* / 2008-05-21 13:15
Przez dwa lata straciłem i to dużo. Wpłacałem dość regularnie nadwyżki gotówki (czyli nie kupiłem jednorazowo na szczycie w 2007 roku - inwestycja miała być długoterminowa).
doradca666 / 89.171.96.* / 2008-05-21 19:28
jak się inwestuje w ryzykowne elementy rynku trzeba liczyć się ze stratą i również , swoją drogą osobiście uważam ,że teraz jest dobry moment na zakup akcji wlasnie oczywiscie dla osob o mocnych nerwach a nie takich jaki im spadnie 2-3% od razu chcą wypłacać kapitał nonsens ...
LdN / 2008-05-21 21:01 / Bywalec forum
2-3% to moze byc nawet kwestia jednego dnia. Od szczytów w 2007 roku niektóre fundusze spadły po kilkadziesiąt % a wielu ludzi właśnie wtedy zainwestowało nakręconych reklamą. Teraz na pewno długo nie wrócą.
adrian228 / 2008-05-21 13:55
dobrze ale to 2 lata a nie 15 ! dlatego niebardzo rozumiem!
Zeus52 / 2008-05-22 00:19 / 10-sięciotysiącznik na forum
Nie słuchaj bzdur! Jazda w dół zaczęła się właśnie od lipca 2007. Przedtem można było tyle zarobić,że te spadki nie są straszne. Polskie fundy są na minusach w zestawieniu rocznym.Trzeba chyba być "arcymistrzem"żeby w 2 letnim zestawieniu wyjść na minus.Ten gościu musiał chyba poświęcić dużo wysiłku na to,aby ponieść straty,jeśli faktycznie wszedł w fundy 2 lata temu. Chyba,że było inaczej i wszedł właśnie w ubiegłym roku. A jeśli już o wchodzeniu mowa to właśnie teraz jest może najlepsza okazja.
LdN / 2008-05-22 00:48 / Bywalec forum
Właśnie przeprowadziłem symulację na funduszu Millennium Akcji - wejdź na mój portfel i sam zobacz. Regularne wpłaty w tej samej wysokości co dwa miesiące poczynając od 22 maja 2006. Jeśli nie wierzysz w to co widzisz - przeprowadź sam kilka symulacji, być może inne funusze wypadną lepiej. Jeśłi symulacje dla innych funduszy akcji wypadną podobnie może przestań doradzać ludziom co mają robić z pieniędzmi ?
jertom / 2008-05-22 12:58 / portfel / Bywalec forum
to przejrzyj jeszcze symulacje pierwszego polskiego funduszu pionier zrównoważony za 16 lat istnienia
i jeszcze jedna podstawowa sprzwa jeżeli zamierzasz na funduszach zarobić krocie i to w krótkim terminie to zmień sposób inwestowania bo do tego sie nie nadajesz
fundusze to inwestycja przynajmniej na 5 lat a najlepiej przedział 10-20 lat
LdN / 2008-05-22 16:32 / Bywalec forum
Nie zamierzam na funduszach zarobić kroci bo to po prostu nierealne. Lokuję w nich pieniądze, których mam więcej niż potrzebuję bo w dłuższej perspektywie czasowej na pewno będzie to bardziej opłacalne niż lokata. Moje komentarze pełnią (mam nadzieję) rolę zimnego prysznica dla ludzi którzy myślą tylko o zysku nie bacząc na ryzyko nie dostrzegając faktów (nawet Pan Zeus52 z początku uznał za niemożliwą stratę w przeciągu ostatnich dwóch lat jednego z przedmówców). Zresztą uświadamianie ludziom ryzyka leży w naszym dobrze pojętym interesie - lepiej niech ludzie świadomi wpłacą mniej niż mieliby stracić, wypłacić w panice powodując załamanie rynku i już nigdy nie wrócić do inwestowania.
Zeus52 / 2008-05-22 17:36 / 10-sięciotysiącznik na forum
To dlatego,że zasugerowałem się tą jednorazową wpłatą z pierwszego postu i trudno mi było przyjąć,że czyjeś inwestowanie polega tylko i wyłącznie na dokupywaniu jednostek.Nie chciałbym nikogo urazić,ale takie postępowanie wydaje mi się bezmyślne.A zimny prysznic jest jak najbardziej wskazany,ale taki którego efektem będzie zrozumienie inwestowania,a nie odstraszenie inwestorów.
LdN / 2008-05-22 17:51 / Bywalec forum
No dobra, przyjąłem do wiadomości. Moje aktualne zakupy funduszy są bezmyślne ;)
Zeus52 / 2008-05-22 19:02 / 10-sięciotysiącznik na forum
Kurna...jeszcze się na mnie obrazi...a tego w żadnym razie bym nie chciał. Chciałem tylko zasugerować inne instrumenty...rynek obligacji,pieniężny,surowcowy....żeby nie powierzać swojej kasy fundom,bez choćby minimalnej kontroli nad sytuacją na rynku. To miało pomóc Tobie, Im...bo są jacyś Oni,którzy nas czytają! Powtarzam...bez uraz! Tu chodzi o czystą wymianę myśli,poglądów,propozycji-możliwe,że błędnych-lecz nikt nie ma obowiązku wcielania ich w życie. Każdy i tak, to co zrobi,zrobi na własną odpowiedzialność.Pozdro (i jeszcze raz:chciałbym tylko pomóc,nie zaszkodzić...więc bez urazy...please!)
LdN / 2008-05-22 19:18 / Bywalec forum
Spokojnie, nie mam nic przciwko rzeczowej krytyce. I nie mam zamiaru się obrażać.
Zeus52 / 2008-05-22 21:58 / 10-sięciotysiącznik na forum
To mi ulżyło! Powodzenia!
LdN / 2008-05-22 22:40 / Bywalec forum
Swoją drogą - jaki fundusz lokujący w złoto byś polecił ?
Zeus52 / 2008-05-23 00:49 / 10-sięciotysiącznik na forum
Dokładna nazwa tego pierwszego fundu(złoto) to : Black Rock Global Funds-World Gold Fund, ten drugi to: Black Rock Global Funds-World Mining Fund(złoto,aluminium,miedź,platyna,nikiel,cynk,uran,węgiel). Jeśli by Cię to interesowało,to jest jeszcze fund wart zainteresowania,choć nie związany ze złotem,ale z ropą,który do niedawna był dostępny tylko u nas,ale chyba już ten "monopol"jest nieaktualny: Schroder Alternative Solution Commodity Fund Euro Hedged-wykorzystuje wszystkie instrumenty związane z towarami takimi jak: ropa(30%),olej gazowy,miedź,benzyna,olej opałowy,złoto,ołów.pszenica,soja,olej sojowy. Istnieje od 30.10.2005r. ma praktycznie stałą stopę zwrotu ponad 24% rocznie(w euro),co po uzłotowieniu daje i tak ponad 16%realnie. Żadnych Mount Everestów,ani głębokich depresji na wykresie. Od początku istnienia w miarę stabilny nieustanny wzrost. Oczywiście ma zachwiania w przypadku zmian trendu wzrostowego na spadkowy,lub odwrotnie,ale w krótkim czasie potrafi odrobić straty i właściwie zawsze,albo ustanawia nowe maximum,lub znajduje się w jego pobliżu w przypadku spadków-w tej chwili wartość jednostki 172,72 euro,co jest nowym maximum. Wydaje mi się,że jest ostatnio raczej ustawiony bardziej na wzrosty,niż spadki,ale historycznie biorąc,nieźle sobie radził w czasie spadków. Wiem,że wprowadziło go ostatnio inne t.U,ale nie mam pewności czy jest w ogóle dostępny w Polsce poza T.U. Musiałbym sprawdzić. Pozdro
miki3d / 2008-05-23 01:16 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Schroders Commodities nie jest i nie będzie dostępny bezpośrednio - taką informację otrzymałem od przedstawiciela tej firmy na Europę Środkową. Jest w Skandii, Nordei i niektórych wariantach Aegona.

A co do złota - polecam certyfikaty Reiffeisen Centrobank dostępne poprzez rachunek maklerski GPW. Czysty kurs złota przeliczony na złotówki, żadnych dodatkowych ryzyk.
max1224 / 2008-05-23 00:58 / Tysiącznik na forum
to Ty też nie śpisz?
Zeus52 / 2008-05-23 01:55 / 10-sięciotysiącznik na forum
No to dobranoc wszystkim...karaluchy pod poduchy...no dobra...zgaszę światło!
Zeus52 / 2008-05-22 23:48 / 10-sięciotysiącznik na forum
Zapomnijmy o polecaniu,bo to mi się kojarzy z naganianiem. Ja siedzę w T.U.(też nie wymienię nazwy Towarzystwa Ubezp.) i mam do dyspozycji m.innymi fundusz Black Rocka-Merrill Lynch World Gold Mining.Inwestycje nie bezpośrednio w metal,ale w spółki zajmujące się wydobyciem i przetwórstwem złota,platyny,srebra,a także diamentów.( chodzi głównie o kopalnie). Fundusz inwestuje w spółki wydobywcze na całym świecie,m.innymi w akcje:Zijin Mining(notowana w Hong Kongu, Newcrest Mining z Australii, Barrick Gold(Stany),Impala(największy producent platyny-RPA), INDS Penoles(Meksyk),Minas Buenaventura(Am.Płd.),Freeport McMoran Cupper & Gold-spółka wymieniana niedawno na łamach bodaj "Polityki"jako niedościgniony konkurent KGHM-miedź,przy którym nasz kombinat to mało wydajny moloch,co najwyżej do zaorania i postawienia na nowo. Poza tym mam dostęp do fundu Merill Lynch World Mining,który inwestuje również w spółki wydobywcze złota,ale głównie metali przemysłowych np.aluminrum,miedź,a także węgla kamiennego. Akurat te fundy są chyba dostępne poza T.U.,tylko opłaty,wstępna i za zarządzanie jest wtedy wyższa. Ja mam np wstępną 2%,a jeśli kupujesz poza T.U. masz 5%,a za zarządzanie 1,75%rocznie,gdy w przypadku T.U.suma wszystkich opłat mi wypada akurat mniejsza,ale chyba nigdzie nie ma nic za darmo.
Zeus52 / 2008-05-22 18:26 / 10-sięciotysiącznik na forum
Sorry! Nadinterpretacja.
Zeus52 / 2008-05-22 15:40 / 10-sięciotysiącznik na forum
Zauważyłem,że sprzedajesz co jakiś czas te walory,które wychodzą na plus i nie mówisz o stratach,bo ich nie masz,to tylko wartość posiadanych walorów jest w danym momencie niższa.Ale w dłuższym okresie będą po kolei wychodziły na plus,wtedy Ty realizujesz zysk i kupujesz coś niedowartościowanego w danym monencie-jak się domyślam?Podoba mi się to. Jakby to powiedzieć...fajną masz skarbonkę.(a tak nawiasem mówiąc,to ja mam kapitału w przybliżeniu tyle,ile Ty masz akurat minusów). Pozdro
jertom / 2008-05-22 16:07 / portfel / Bywalec forum
nie patrz na mój portfel gdyż zaniedbałem go dość ostro w ostatnim czasie ale masz rację satysfakcjonują mnie zyski na spółkach rzędu 20-30% i zmieniam walory w zależności od oceny mojej analizy wybieram spółki które są niedowartościowane lub rokują duże nadzieje na sezonowe wzrosty w okresie 1-2 lata lub mniej często wydaje się że jest to pomyłka i spółki te spadają ale ja wierny swojej analizie dokupuję przez co uśredniam cenę zakupu moja kasa na giełdzie jes dwukrotnie większa niż w wirtualnym portfelu co do funduszy zbliżone do rzeczywistości ale zamierzam z tego korzystać dopiero za 15 lat
pojęcie straty występuj tylko wtedy gdy jest dołek straciłeś na wartości walorów i wypłacasz kasę dgy tego nie robisz to mamy do czynienia tylko ze zmianą wartości lub tz płynnością rachunku ale nie ze stratą jest to bowiem strata wirtualna która wcześniej czy póżniej zmieni sie na wirtualny zysk
Zeus52 / 2008-05-22 17:11 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ja mam w rzeczywistych fundach,ale robię podobnie choć może dotąd bardziej intuicyjnie...pomyślałem właśnie,że powinienem wszystko bardziej usystematyzować. Jeśli tylko jakieś fundy wzrosły powyżej zakupu,rozglądam się za innymi,moim zdaniem przecenionymi,na których można będzie zarobić. Wyjątkiem są fundy surowcowe,których nie pozbywam się prawie nigdy w całości,zwłaszcza złotko zawsze w mym portfelu gości. Prosta zasada podskoczyło-zmniejszam udział;spada-dokupuję. Do tego oczywiście próba analizy sytuacji...raz przegiąłem(w marcu) i musiałem salwować się ucieczką,jednak trochę oberwałem...całe szczęście,że reakcja fundu(ML-gold)nie była tak szybka,jak leciało złoto. Ich wycena dotyczy poprzedniego dnia,ja mogę zareagować w ciągu max 3 dni,czyli mam 1,lub max2 dni "strat",a właściwie zmniejszania wcześniejszych zysków. Ale to był,jak niektórzy mawiają podatek od pazerności.
Zeus52 / 2008-05-22 14:38 / 10-sięciotysiącznik na forum
Właśnie!...i dzięki za wsparcie,bo czułem się tu jakiś osamotniony.
Zeus52 / 2008-05-22 10:07 / 10-sięciotysiącznik na forum
Nie jestem doradcą. Tu się nie doradza,ale wymienia poglądy. Zgadza się...istnieje taka możliwość...ale co to oznacza? Czy on liczył na to,że włoży na 2 lata,a później wyciągnie miliony? Inwestuje się w fundy na długie lata,mogła spaść wartość jednostek...i co z tego? Jeśli się ich pozbył w dołku to wtedy stracił.
LdN / 2008-05-22 00:36 / Bywalec forum
A co do wchodzenia akurat teraz w fundusze możesz mieć rację (o ile indeksy zaczną wędrować ostro na północ i przysłowiowi Kowalscy znowu zasilą fundusze swoimi uciułanymi groszami).
Zeus52 / 2008-05-22 10:57 / 10-sięciotysiącznik na forum
To co piszesz zgadza się.Zajrzałem do Twojego portfela...O jasny gwint! Tylko,że pytanie na wstępie brzmiało co zrobić z 20kilo gotówki. Te Twoje symulacje dotyczą systematycznych wpłat...to normalne,że tak wyszło...przecież gdy rosło,Twój kapitał był mały,więc zyski niskie. Sprawdź,co by było,gdyby ktoś włożył 20k dwa lata temu,a otrzymasz wyniki co nieco odmienne. Sprawdź też Commercial Union(akcji p.),Legg Mason(akcji). A poza tym,kto tylko dokupuje i nic nie robi innego,żadnych transferów,konwersji w bezpieczniejsze instrumenty...?
jertom / 2008-05-24 13:30 / portfel / Bywalec forum
portfel służy mi jako poligon doświadczalny gdzie testuję swoje pomysły z różnym skutkiem ale robię to jak mam czas ostatnio nie miałem go za wiele i są zaległości
oczywiśći eże wykorzystuję bezpieczne instrumenty a przede wszystkim rynek pieniężny i fundusze pieniężne
ale kubię ryzyko i w tej chwili np. zapakowany jestem 100% fundusze akcyjne 50% latynoamerykańskie 25% rynek surowców i 25% akcje polskich funduszy i tak wiszę od połowy stycznia i cierpliwie czekam
LdN / 2008-05-22 11:25 / Bywalec forum
Oczywiście, że wkładając 20 tys. dwa latatemu wynik byłby odmienny, ale wiemy to teraz. A inwestując dzisiaj 20 tys. nie wiemy, czy to już jest dołek czy jazda na południe potrwa jeszcze kilka miesięcy.
Zeus52 / 2008-05-22 11:30 / 10-sięciotysiącznik na forum
Mówimy o 15 latach
LdN / 2008-05-22 11:58 / Bywalec forum
Wiem, że mówimy o 15 latach, ale kto przewidzi jak długo może trwać bessa ? (patrz Japonia).
Zeus52 / 2008-05-22 12:43 / 10-sięciotysiącznik na forum
Wiem. Obserwuję Nikkei i fund Merill Lynch-Japan...ostatnio coś u nich jednak drgnęło...ale to jeszcze nie ten czas...chociaż wiele stółek chodzi u nich nawet poniżej wartości księgowej!!!
LdN / 2008-05-26 11:38 / Bywalec forum
Zastanawiam się nad SEB Subfundusz Japoński.
LdN / 2008-05-22 00:33 / Bywalec forum
Myślę, że strata w tym okresie jest jak najbardziej możliwa. Sprawdziłem właśnie kilka funduszy - owszem, w okresie 2 lat wzrosły (np. Legg Mason Akcji około 42%, Millennium Akcji około 10%), ale ktoś, kto kupował regularnie (a więc część zakupów poczynił również na "górce") mógł stracić.
Zeus52 / 2008-05-22 11:09 / 10-sięciotysiącznik na forum
A na pytanie,w jaki fund włożyć w tej chwili 20k gotówki NA PIĘTNAŚCIE LAT? odpowiem może trochę prowokacyjnie: W KAŻDY, KTÓRY SIĘ NAWINIE! (pozostawiam sprawę do dyskusji)
LdN / 2008-05-22 11:29 / Bywalec forum
Tu się z Tobą prai\wie zgadzam - przez 15 lat każdy fundusz, który się nawinie może okazać się bardzo dobry jak i bardzo zły.
Zeus52 / 2008-05-22 12:28 / 10-sięciotysiącznik na forum
A w tym czasie można przecież robić korekty portfela...ważne,żeby w ogóle coś robić...a gwarancję to można dostać na lokacie...każdy ma wolny wybór.Acha! Z tymi zakupami na początku Maja trochę Ci nie wyszło...ja robiłem wtedy alarm na forum,żeby uciekać z GPW w surowcowe(w czasie długiego weekendu -wątek:"eufori starczyło do weekendu?")co zresztą sam zrobiłem...nie myślisz czasami o fundach surowcowych..?
LdN / 2008-05-22 14:06 / Bywalec forum
Może i powinienem się zastanowić nad funduszami surowcowymi. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie. Osobiście liczę, że spadki potrwają nie dłużej jak do końca roku. Co do zakupów na początku maja - jak zauważyłeś od pewnego czasu kupuję regularnie na początku miesiąca (nie uważam takiego sposobu inwestowania za zły pomimo przykładu ze stratą przez dwa lata). Można próbować łapać górki i dołki, ale to dla ludzi którzy mają mnóstwo czasu na analizowanie danych i pilnowanie inwestycji.
Zeus52 / 2008-05-22 18:24 / 10-sięciotysiącznik na forum
Spróbuj z surowcowymi.to może pomóc "podpompować"wyniki,obojętne:czy w wirtualnym portfelu,czy rzeczywiste. Trzeba wykorzystać wszelkie dostępne instrumenty.Ja "gram"swoją,rzeczywistą kasą. Co miesiąc składka 1000.00PLN,ale dodatkowo zbieram na ROR wolną kasę,ale wpłacam wtedy,gdy uzbiera się minimum 10kilo(raz na 2-3miechy) i wybieram właściwy w/g mnie moment na jej uruchomienie-nie robię tego mechanicznie-to uśrednianie ceny zakupów wydaje mi się teorią i tylko teorią. Możesz zobaczyć na własnym wykresie,że gdyby nie mechaniczne wpłaty co miesiąc,Twój wynik byłby lepszy...może minimalnie,ale jednak lepszy. Na ra!
Zeus52 / 2008-05-22 14:33 / 10-sięciotysiącznik na forum
Tu się zgadzam,to wymaga poświęcenia swego czasu,a nie każdy go ma...lecę popatrzeć jak tam moja ropa i złotko. Pozdro
W******** / 83.6.106.* / 2008-05-21 14:07
Zrozumiesz jak za 15 lat za tą kasę co masz teraz będziesz mógł kupić co najwyżej lizaka :)
miki3d / 2008-05-21 11:56 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Wszystko zależy jaką chcesz obrać strategię i jakie ryzyko gotów jesteś ponieść. Okres inwestycji sugeruje fundusze akcji. Ale np. większość polskich funduszy akcji ma stopę zwrotu za ostatni rok -25%. Średnio jednak w dłuższej perspektywie fundusze akcji zarabiają ok. 11% rocznie.
adrian228 / 2008-05-21 12:00
Rozumiem ze 11 % to max jaki mozna uzyskac w Funduszach
borsook / 2008-05-21 14:31
nie ma maxa w funduszach, niektore potrafia i 100% w rok wyrobic.
To jest wynik srednioroczny za jakiś dłuższy okres czasu. Jak byś sie troche znal i dokonywal konwersji w bezpieczne jak spada i kupowal jak wychodzi z dolka to sredni procent roczy wyjdzie wiekszy.
miki3d / 2008-05-21 21:39 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Owszem, jest szansa na zwiększenie tgo wyniku. Przy czym nie jest łatwe przerzucanie się z funduszy akcyjnych na bezpieczne. Aczkolwiek warto śledzić trendy. Wystarczy, że inwestując w same fundusze akcyjne bedziemy wybierać sektory / rynki bardziej perspektywiczne.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy