Forum Polityka, aktualnościKraj

Mamy już ponad gigawat energii z wiatru

Mamy już ponad gigawat energii z wiatru

Money.pl / 2010-07-25 09:23
Komentarze do wiadomości: Mamy już ponad gigawat energii z wiatru .
Wyświetlaj:
m-53 / 83.24.30.* / 2010-07-25 15:05

gigawat energii z wiatru


1. gigawat jest jednostką mocy a nie energii.
2. gigawat (1000 MW) mocy zainstalowanej pracuje na pół gwizdka. Krótko mówiąc 500 MW - czyli malutka elektrownia cieplna. Na dodatek dają prąd kiedy chcą a nie kiedy jest potrzebny.

Reszta jak w komentarzu polona 1779
Myśliwiec / 92.41.80.* / 2010-07-25 18:03
Średnio, co drugi artykuł „dziennikarski” myli MW z MWh oraz energię z mocą.

Właściwie, to turbiny wiatrowe pracują na jeszcze niższy „procent gwizdka”, bo przy słabym wietrze chodzą, ale na niższym biegu. A do czuwania na wypadek „niedyspozycji” wiatrówek najlepsze byłyby elektrownie gazowe, biogazowe, ale tych jeszcze za wiele nie mamy. Budowanie gazowych uzależniłoby nas jeszcze bardziej od importu gazu, a budowa 1 MW biogazówki kosztuje więcej, niż budowa 1 MW wiatrowej, aczkolwiek wykorzystanie biogazówki może być o wiele lepsze, niż wiatrowej, plus korzyść z utylizacji niektórych odpadów. Elektrownie wodne nie zawsze mogą zastąpić niepracujące akurat turbiny wiatrowe (powodzie, susze itp.).

Na dziś, z punktu widzenia KSE, najlepszym rozwiązaniem byłyby upusty cenowe dla przemysłu za korzystanie z energii elektrycznej we wczesnych godzinach porannych (praca na III zmianie), kiedy zapotrzebowanie mocy KSE jest najniższe (wg http://energetyka.wnp.pl/ ). Oczywiście, takie upusty powinno się promować w energochłonnych gałęziach, ale o niskiej pracochłonności – bo promowanie pracy na III zmianie (zwykle 22.00 – 6.00) NIE JEST dobre dla zdrowia narodu.
sfera2 / 2010-07-25 10:24 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Według mnie, lepszym rozwiązaniem jest postawienie na rozwój energetyki odnawialnej, niż preferowanie energetyki atomowej. Jest to energia nie tylko bezpieczniejsza dla środowiska, ale możliwa do proporcjonalnego rozłożenia we wszystkich regionach kraju. co obniży straty przesyłowe liniami wysokiego napięcia. Drugą sprawą, jest rozwój małej przedsiębiorczości, powstawanie całych farm wiatraków, czy małych elektrowni wodnych.
polon1779 / 109.197.98.* / 2010-07-25 12:17
A co z problemami pogodowymia... Dam Ci przyklad... Polska produkuje 40% energii z wiatru. Wieje silny wiatr, gdyz nadchodzi orkan. Predkosc wiatru okolo 20 m/s (72 km/h), elektrownie wiatrowe dzialaja na pelnych obrotach produkuja 60% energii obecnie zuzywanej. Mija godzina orkan przybiera na sile, Predkosc wiatru przekracza 25 m/s co wyzwala hamulce bezpieczenstwa w elektrowniach wiatrowych, w ciagu godziny wylaczaja sie elektrownie z zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnoslaskiego, czesciowo takze w wielkopolsce, razem co 4 elektrownia. Elektrownie produkuja juz tylko 45% energii, w tym czasie niedoboru musza pokryc elektrownie konwencjonalne, bo sloneczne sa przesloniete chmurami, Rozpedzenie kotlow do pelnej mocy to dwukrotnie wieksze zuzycie surowca jak przy zwyklej pracy. Mijaja nastepne 2 godziny, orkan jest juz w calej Polsce, niedziala juz 80% elektrowni, ze wzgledu na panujacy mrok przez chmury, zuzycie energii wzrasta do tego jakie sa w szczycie, a w szczycie wszystkie elektrownie daja tylko 25% enegii calej Polsce, 80% z nich nie dziala, ze wzgledow bezpieczenstwa, tylko 5% energii pochodzi z wiatru. Pozostale 95% energii produkuja zaklady konwencjonalne, pytanie skad te zaklady? Jednak musza one byc na wszelki wypadek, tyle ze wczasie gdy energia wiatru jest produkowana- elektrownie weglawe czuwaja w uspieniu, a gdy sa potrzebne rozbudza sie je, a co z pracownikami -takze czuwaja, bo przeciez nie siedza w domu czekajac na raporty buzowe... System oparty na technologiach odnawialnych po raz kolejny zawodzi i pokazuje jak jest drogi... Przeczytaj sobie podobny przyklad z Hiszpani, gdzie na jednej z wysp energia odnawialna pokrywa 100% zapotrzebowania na energie, w szczycie produkcji, nawet duza czesc jest marnowana bo nie ma az takiego zuzycia, a w czasie gwaltownych burz uruchamia sie elektrownie weglowa. Przy produkcji pracuje 2 razy wiecej osob jak dotychczas, po 5 latach od osiagniecia "wystarczalnosci odnawialnej" wyspa ma najdrozsza energie w Hiszpani i najbardziej zawodny system, rocznie jest tam okolo 10 przerw w dostawie energii elektrycznej, a elektrocieplownia weglowa i tak zuzywa 50% wegla ktoryby zuzywala pracujac normalnie, samo zuzycie energii elektrycznej zas wzroslo na wyspie o okolo 20%, bo wode podgrzewa sie grzalkami elektrycznymi, bo elektrocieplownia nie dziala na okraglo. Jakby tego bylo malo czesc starszych elektrowni wiatrowych trzeba juz naprawiac lub wymieniac, a energia zuzywana do tego jest przez wielu pomijana. Np. transport nowej wiezy z portu na miejsce budowy to 18 transportow tirow, dzwig tez niezle pali, a wytopienie stali na maszty wytwarza sie w 9%% poprzez podgrzewanie jej palacym sie weglem. Ot cala prawda o energii odnawialnej.
sfera2 / 2010-07-25 21:43 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Wyobraź sobie taki cyklon nad elektrownią atomową. Jednak trudno wyobrazić sobie cyklon pustoszący całą Polskę, ponieważ niszczy nie tylko elektrownie wiatrowe, ale linie energetyczne.
EC BREC IEO jest jednym z pierwszych prywatnych instytutów naukowych, łącząc prace badawczo-rozwojowe z wdrożeniami i działalnością konsultingową w sektorach: energetyki wiatrowej, energii słonecznej, produkcji i wykorzystania biogazu, biopaliw, planowania energetycznego. Jak można wnioskować nie tylko energetyka wiatrowa jest alternatywa dla energetyki tradycyjnej.
m-53 / 83.24.30.* / 2010-07-25 15:14
Małe uzupełnienie. Rozruch elektrowni "pod parą" to zwykle kilka godzin. Wygaszonej to dni.
antec2 / 2010-07-25 09:45
Analizy analizami a na polskich wyspach Uznam i Wolin wiatraków Brak ! Pomimo wiatraka w herbie Świnoujścia
maciekkkk / 2010-07-25 09:23 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Faktycznie. W kujawsko-pomorskim gołym okiem widać, że w ciągu ostatnich miesięcy instalacje wiatrowe rosną jak grzyby po deszczu.

Najnowsze wpisy