Forum Forum inwestycyjneFundusze

mBank, Skandia i podatek Belki

mBank, Skandia i podatek Belki

MichałC / 80.55.120.* / 2007-06-11 20:25
Zastanawiałem się nad zainwestowaniem swoich pieniędzy w Skandię, lub mBank.
Z tego co wiem w skandii podatek belki płacę dopiero na końcu inwestowania, a w mBanku za każdym razem gdy realizuje swoje udziały - np.:

Wpłaciłem 1000zł na XXX
Zarobiłem 10% = 100zł, ale podatek czyli mam 81zł co daje w sumie 1081zł i za te pieniądze sobie mogę kupić YYY.

Na podstawie tego przeprowadziłem sobie symulację dla różnych kwot, okresów inwestowania i ilości zmian w roku.
Im więcej zmian tym bardziej skandia>mBank
Im większa kwota początkowa skandia>mBank
Im większy stopa zwrotu z każdej zainwestowanej złotówki tym większa różnica na korzyść skandii

No i jestem w kropce. Wiem, że skandia łupi na prowizjach, ale wyniki raczej na nią wskazywały...
W skandi uwzględniłem opłatę 1% od zysku rocznie +12zł miesięcznie - chyba takie są - na stronie skandi nic nie ma:(

Nie inwestowałem wcześniej w fundusze. Jestem jednak aktywnym obywatelem i raczej chciałbym pracować moimi pieniędzmi - przerzucać w czasie korekt na stabilne itd.

Jest ktoś kto mógłby mi konkretnie doradzić co wybrać?

Pozdrawiam Michał
Wyświetlaj:
dewu / 212.76.37.* / 2007-07-02 23:18
Zdecydowanie polecam Gerlinga podobnie jak Aegon lub Skandia ale niższe koszty
oneprofit / 2007-06-26 22:10
A może AXA? Ma najniższe opłaty za zarządzanie
radziej / 2007-06-13 22:38 / Bywalec forum
no i doszedłem do wniosku, że nie mam pojęcia skąd wziąłeś własne wnioski, które są tak samo skomplikowane jak program do symulacji. nie uwzględniłeś wielu innych czynników wpływających na końcowy wynik, uprościłeś zbyt wiele mechanizmów, a największy defekt tego systemu lezy w "inwestorze indywidualnym", brak czynnika humanistycznego, którego żaden program pod uwagę nie wezmie. zmierzam do tego, że jak gracz jest p*******, to i tak połowy nie zarobi tego co pokazała mu symulacja. pozdrawiam.
radziej / 2007-06-14 17:37 / Bywalec forum
nie wiem czemu wyciał mi P I E R D O Ł Ę ?
TaS / 2007-06-14 00:23 / Tysiącznik na forum
ale ponoć mały potrafią inwestować :)
MichałC / 80.55.120.* / 2007-06-13 23:48
hmmm....
Tylko Ty chyba źle zrozumiałeś cel tego programu. Ja go stworzyłem, żeby porównać zyski Skandii do zysków mBanku. Nie pokazuje ile naprawdę zarobisz - to jest oczywiście nie do przewidzenia. Chodzi tylko o porównanie w co lepiej zainwestować.
No i raz piszesz, że program jest skomplikowany, a raz, że straszne uproszczenia zastosowałem - to jak w końcu? :)
radziej / 2007-06-14 17:51 / Bywalec forum
"skomplikowany" to była taka ironia, nalezy przeczytac to między wierszami. a porównanie jaki ma sens jesli nie ma sensu, sam dotarłeś do sedna sprawy, cytat : "Ja go stworzyłem, żeby porównać zyski Skandii do zysków mBanku. Nie pokazuje ile naprawdę zarobisz - to jest oczywiście nie do przewidzenia." no i sprawa sie zamyka, wymyśliłeś nieużyteczny kalkulator, który się nie sprawdzi, bo sluzy on do wyliczenia czegos czego nie jestes w stanie wyliczyc i to wszystko w temacie. a rzeczy nieobliczalne to już kwestia jakości, a w tym temacie wystarczy ze bede jako inwestor odrobine bardziej odwazny od Ciebie i juz Twoj zysk spisze tylko tylny numer mojego zysku, po przecinku rzecz jasna bo calego nie zdarzy spisac od poczatku, a zeby jeszcze bylo smieszniej to nawet w obrebie tego samego boiska bedziemy grali, to jak sie zagapisz na chwile to nawet liczba nieopodatkowanych konwersji Ci nie pomoże, a już nie mówię o wielkości kapitału, bo przy większym nawet Twoim własnym, to właśnie Ciebie maści rozgrzewające słabo wskrzeszą do dalszej walki, i długo to by jeszcze tłumaczyć. nie polecaj tego narzędzia, bo jeszcze ktoś sobie cos wyliczy, a potem się skaleczy i będzie miał pretensje. pozdrawiam!!!
MichałC / 80.55.120.* / 2007-06-14 19:08
"...nie polecaj tego narzędzia, bo
jeszcze ktoś sobie cos wyliczy, a potem się skaleczy i będzie miał pretensje."

Hehe no to akurat fakt;)
Narzędzie zamieściłem bo prosiłeś.
No nic, w sumie wiem tyle co wcześniej - że trzeba przestać kombinować i liczyć, a po prostu zacząć inwestować:)

również pozdrawiam!
radziej / 2007-06-14 21:24 / Bywalec forum
Michale, z tym liczeniem to nie do końca jest tak ze nalezy przestac to robić, ale nadmierne kombinowanie wypacza system i nic z tego dobrego nie wynika, myśl bynajmniej jaśniejsza się przez to nie jawi. dzięki za narzędzie, a doświadczenie zbierzesz na innej drodze, aniżeli teoretyczna próba ogarnięcia zjawiska.
będę wdzięczny za dalszą wymianę poglądów, jak coś znajdziesz nowego to napisz, masz mojego maila, a w razie pytań to wal śmiało, zawsze znajdziesz kogoś z kim będziesz mógł się posprzeczać:):):) trzymaj sie i czekam na wieści.
radziej / 2007-06-12 17:55 / Bywalec forum
jeśli to nie problem dla Ciebie, to przedstaw nam na forum te symulacje, o ktorych wspominasz, to bardzo ciekawe co piszesz, moze prześledzimy to razem i bedzie pole do dyskusji. pozdrawiam
MichałC / 80.55.120.* / 2007-06-13 13:50
http://www.money.pl/forum/temat,6,511334,511334,40,0,mbank;skandia;symulacja.html

Dorobiłem GUI i dodałem mój programik:)
mikolajk / 91.142.207.* / 2007-06-12 15:33
Jeśli szukasz polis inwestycyjnych, to przyjrzyj się Nordei. Wariant sprzedawany poprzez Xeliona (innych opcji prawdę mówiąc nie znam) jest sporo tańszy niż np. posiadany przeze mnie Aegon. Mówię tu oczywiście o opłatach za wejście i wyjście. W Norei można wybrać nawet program 2-letni (wtedy płaci się 1 % na wejściu i po 2 latach 0% na wyjściu). Minusem polis inwestycyjnych są też podwójne opłaty za zarządzanie (jedną opłatę pobiera TFI, a drugą zakład ubezpieczeń).
Jeśli szukasz funduszy i chcesz uniknąć płacenia podatku belki przy konwersjach, to polecam fundusze parasolowe. Np. ING czy AIG mają już na prawdę bogatą i zróznicowaną ofertę subfunduszy.
zbigj / 2007-06-13 13:43
Spojrzałem na fundusze Nordei, niestety w stosunku do AEGON'a nie jest tak fajnie - najlepszy fundusz Nordei (za 12 i 36 miesięcy) to Arka Akcji - odpowiednio 67,44% i 186,01%. Brak mi tu mojego ulubionego (od ponad roku) funduszu - Legg Mason - za 12 miesięcy 85,4%, za 36 mcy - 192%. Zgadzam się, że za 36 mcy różnica nie jest duża - ale obecnie lepiej stoją MSP - a Arka to raczej WIG 20 - czyli różnica będzie się pogłębiać. Jeżeli natomiast trend się odwróci, to wyjdę z Legg Mason i wrócę do Arki - w AEGON mam wybór. To chyba jest warte tych różnic w opłatach?
Pozdr. Z.J.
mikolajk / 83.16.54.* / 2007-06-14 18:13
Dzisiaj jest. Przy spadkach i konieczności pospiesznego zamknięcia inwestycji nie. Ale to takie moje małe fobie, które przejawiają się w tym, że nie staram maksymalizować zysku za cenę ponadprzeciętnego ryzyka. A patrząc pod kontem dywersyfikacji Norea będzie miała bardzo duzy plus w postaci 2 nowych funduszy hedgingowych Schrodersa.
Abus / 2007-06-12 08:43 / Uznany Gracz Giełdowy
Tylko mbank. Aegon i Scandia to rzniecie klienta na prowizjach
zbigj / 2007-06-12 15:27
Rżnięcie, nie rżnięcie, zrobiłem sobie symulację z ostatnich 10 lat, ile się zyska korzystając ze średnich kroczących, określających moment wejścia i wyjścia w stosunku do wpłaty do funduszy akcji i pozostawieniu ich tam. Na 10 lat tylko 2 były korzystniejsze dla drugiego rozwiązania. Sumarycznie różnica w kapitale sięgnęła grubo ponad 50%. A Aegon ma konwersje bezpłatne i bez podatku Belki. Scandii nie znam i się nie wypowiadam, mam Aegon i nie żałuję. Szkoda się pozbawiać 19% zysku przy zmianie funduszu, wolę oddać niecałe 2% do AEGON'a
sebseb / 79.185.53.* / 2009-06-22 11:27
2% do Aegona oddasz, tylko że OD WARTOŚCI RACHUNKU ROCZNIE
jertom / 2007-06-12 08:36 / portfel / Bywalec forum
kiedyś też dokonywałem porównania między mbankie skandią i aegonem
ponieważ nie mam czasu się tym zajmować i śledzić co sie dzieje po porównaniu zdecydowałem się na aegon i nie żałuję
22 / 87.105.115.* / 2007-10-25 17:36
w skandii to samo co w aegonie
podatek odroczony prowizje max 3,5% w skali roku
troche inne zasady bardziej korzystne dla klienta
max1224 / 195.117.209.* / 2007-10-25 17:49
zgoda ale każdy będzie chwalił swoje
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy