Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Mieszkania za złotówkę tylko do końca roku

Mieszkania za złotówkę tylko do końca roku

Money.pl / 2007-10-29 09:00
Wyświetlaj:
Andrzej F. / 83.10.106.* / 2007-11-07 14:37
Nie piszcie bzdur...! Czytajcie to :

LOKATORZY NIE MUSZĄ SIĘ MARTWIĆ PODATKIEM VAT (05 11 2007)


Osobom wykupującym swoje mieszkania od spółdzielni raczej nie grozi 7-proc. podatek VAT - przyznaje Ministerstwo Finansów.

W zeszłym tygodniu poprosiliśmy resort o wyjaśnienie tej kwestii. Wcześniej "Gazeta Prawna" ostrzegła lokatorów, że jeśli nie pospieszą się z wykupem mieszkań, to od nowego roku zapłacą nawet o kilkaset złotych więcej z powodu 7-proc. VAT. Zniknie bowiem przepis, dzięki któremu przekształcający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w prawo odrębnej własności korzystają z preferencyjnej zerowej stawki tego podatku.

Dyrektor Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Ryszard Jajszczyk zwrócił nam jednak uwagę, że 31 lipca tego roku zmieniły się zasady wykupu mieszkań spółdzielczych. Do tego czasu lokatorzy dopłacali połowę różnicy między wartością rynkową mieszkania a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym (w praktyce była to jedna czwarta wartości mieszkania). Jajszczyk wyjaśnia, że ta dopłata stanowiła przychód spółdzielni, więc opodatkowanie go zerową stawką VAT było korzystne dla lokatorów.

Obecnie lokatorzy uzyskują własność mieszkania po dopłaceniu nominalnej kwoty umorzonego kiedyś przez państwo kredytu budowlanego. Te pieniądze spółdzielnie oddają w całości do budżetu państwa. - Spółdzielnie nie uzyskują więc przychodu, a to oznacza, że nie ma od czego naliczyć podatku - mówił Jajszczyk "Gazecie".

Ale dla specjalistów z resortu finansów tego typu zmiana w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych nie ma znaczenia, bo posłowie najwyraźniej zapomnieli uwzględnić jej w ustawie o VAT. Uzyskaliśmy odpowiedź, że w dalszym ciągu "za podstawę opodatkowania przyjmuje się różnicę między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę podatku".

Idąc tym tokiem rozumowania teoretycznie możliwa jest sytuacja, że lokator zwraca państwu umorzony kredyt, ale spółdzielnia i tak musi zamówić u rzeczoznawcy wycenę mieszkania (na czyj koszt? - tego resort finansów nie wyjaśnia) tylko po to, by fiskus mógł dostać swoją dolę.

Na szczęście w ustawie o VAT są też i inne - korzystne dla lokatorów - przepisy dotyczące tej kwestii. Ministerstwo wyjaśnia, że nie zapłacą oni VAT-u, jeśli "ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.". Tak się składa, że ostatnie mieszkania lokatorskie podlegające wykupowi powstały na początku lat 90. Budowanych później lokatorzy nie mogą już wykupić, bo spółdzielnie korzystały z dotowanego przez państwo kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Ale być może są wśród lokatorów i tacy, którzy po 1 maja 2004 r. przejęli po kimś lokal. Wówczas - jak informuje resort finansów - nie zapłacą oni VAT-u, jeśli wykupią mieszkania po upływie pięciu lat od uzyskania przydziału.



Źródło: gazeta.pl
Zdjęcie pochodzi z serwisu gazeta.pl
Tezet / 87.105.122.* / 2007-11-29 18:43
Interesuje mnie konkretna podstawa prawna , a nie "gdybanie".
Dziękuję
brunet-k-izra / 83.12.116.* / 2007-11-01 09:15
kTO PISZE TE BZDURY
DA-old / 195.225.71.* / 2007-10-29 18:35
Kogo wy zatrudniacie do pisanie takich bredni. Nawet moje 12 letnie dziecko lepiej by skleciło słowa niż autor tej wzmianki.
DA-old / 195.225.71.* / 2007-10-29 18:32
Jeśli dobrze kalkuluje to wzrost wyniesie niebagatelna kwotę!!! 7% od 1 zł....
Kacpi / 194.150.251.* / 2007-10-29 21:22

Jeśli dobrze kalkuluje to wzrost wyniesie niebagatelna kwotę!!!
7% od 1 zł....


Nie do końca, jesli faktycznie będą brali do policzenia VAT wartośc rynkową a nie wartość wykupu
@@@ / 195.90.107.* / 2007-10-29 22:43
A dlaczego mieliby liczyc od wartosci rynkowej?
Przeciez ci ludzie spacaja jedynie pozostalosc kredytu po cenie nominalnej (zreszta zgodnie z prawem) a nie kupuja mieszkanie.
POKSZYWDZONY / 83.19.1.* / 2007-10-29 10:59
JA DOSTALEM MIESZKANIE SPÓDZIELCZE W 1991r
PLACIŁEM KREDYT I NIE MOGĘ WYKUPIĆ DLACZEGO?
staro-młody / 193.238.67.* / 2007-10-29 22:11
masz tak jak ja i możesz zrobić dokładnie wg kaczorecepty spłać cały kredyt (tylko to już niezła kasa) a potem se wykup po wartosci nominalnej czyli ze 3-4tys. kacze to zrobiły dla mocherów radiomaryjoków co to wszystko maja dzieki komunie a sa na nią obrazone, aty frajerze z 3RP bul kase
@@@ / 195.90.107.* / 2007-10-29 12:20
Ortografia tego artykulu jest tyle warta co i sam artykul.
best_before / 85.221.182.* / 2007-11-15 17:25
jest już nowe zdjęcie :)

Najnowsze wpisy