Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Migalski: Po kilkakroć NIE dla referendum ws. euro

Migalski: Po kilkakroć NIE dla referendum ws. euro

Wyświetlaj:
giorgio / 2009-02-13 14:23
Panie Marku !

Może mieć Pan poglądy jak cytowane wyżej , ale skąd u Pana ta pogarda dla prostego człowieka i jego zdrowego rozsądku (brak kompetencji)?
Naród trzeba jednak traktować (może i na kredyt) jako ludzi dojrzałych i pragnących dobra - przynajmniej dla swoich dzieci. Może w większości ci ludzie nie maja habilitacji (!) , a nawet i studiów wyższych, nie są milionerami jak np. Palikot, - ale to nie oznacza ,że są tak głupi,że trzeba ich prowadzić za rączkę i myśleć za nich.
Tak było w czasach jednej i nieomylnej partii - teraz nieomylnych partii jest już kilka, a ludzie nadal ubezwłasnowolnieni - mają zagłosować i już więcej nie mysleć !
Skąd to przekonanie , że w demokracji możemy głosować tylko na listy partyjne , a potem już patrzeć co politycy wyrabiają, bez żadnego wpływu i kontroli ?
Instytucja referendum sprawdza sie wielu krajach o dojrzałej demokracji (Szwajcaria ! USA! ) i wcale nie antagonizuje społeczeństwa jak Pan wmawia, ale wręcz wzmacnia społeczeństwo obywatelskie.
Jeden warunek - referendum musi być dobrze przygotowane przez rzeczową dyskusję i prezentacje argumentów.
Nie przypadkiem "politycy" i "fachowcy doradzający" tak różnych opcji i w tak różnych krajach boją się referendum i wmawiają ludowi,że lepiej wiedzą co dla niego dobre !
Niech Pan sobie odpowie, ale uczciwie we własnym sumieniu - czy gdyby w innych krajach poza Francją, Holandią i Irlandią decydowano o przyszłości 400-stronicowego bełkotu (traktatu) w referendum, to jaki byłby wynik ??
Przecież Europejczycy w większości chcą uczciwie pracować i żyć w pokoju, a instynktownie widzą że 100.000 pająków unijnej biurokracji i administracji może ich tylko
opętać i wyssać (czemu sprzyja mętny traktat i podeptanie suwerenności narodowej).
Pan to doskonale wie i "politycy" też wiedzą!
Dlatego własną hipokryzją służy Pan złej sprawie.

Tracę do Pana resztkę sympatii (jaką mam zawsze dla ludzi prześladowanych za poglądy) - bo właśnie Pan chce tak prześladować innych !
LEGAL / 89.174.79.* / 2008-11-08 10:43
[Oddajmy więc sprawy rządzenia w ręce polityków - zrobią to bardziej kompetentnie] Kto był Twoim promotorem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jaki TY politolog
~Ja / 77.45.13.* / 2009-01-14 23:32
Tak się kończy demokracja. Niestety.
LEGAL / 89.174.79.* / 2008-11-08 10:38
Po pierwsze -niema po pierwsze -decyzję przyjęta
Po trzecie -brak kompetencji wyborców [jak i posłow]
Po czwarte - referendum to wiarygodne badanie opinii
Po piąte i tu masz racie Po co więc organizować referendum?odp. po 4
tommi23 / 83.5.11.* / 2008-10-30 12:01
dr Marek Migalski ma w tej kwestii rację. Zgadzam się w całości z Jego wypowiedzią.
UPRzejmy2 / 89.187.228.* / 2008-10-29 23:30
pozwole sobie zacytowac komentarz z konkurencji:

"To skandal ze napedza sie na sile przystapienie do
strefy Euro. Mieszkalem w Niemczech przez wiele
lat i bylem swiadkiem wejscia euro. To jedna
obludna polityka oszustwa wzrostu cen co
przyczynia sie do duzej masy upadlosciowej
drobnych firm. Nie wspomne o wzroscie radykalnym
cen w kazdym sektorze. Niemcy gdyby mogli sie z
tej obcji wycofac nie wachaliby sie ni minuty.
Polska jest jak w Serdniowieczu w stosunku do plac
. Nie bierzmy tu pod uwage sredniej krajowej !!!.
Co dostanie taki stary czlowiek za rete gdy dzis
dostaje 800zl . Czy da sie wyzyc za jakies 230
euro ????? Milionerom politykom i cwaniakom uda
sie w kazdej strefie . Biedzie w niczym to nie
pomoze . wprost przeciwnie odbierze ten ostatni
kawalek chleba."

~David Lesniewski
Miga-l-ski / 94.42.10.* / 2008-10-29 23:25
Takich Migalskich jest na pęczki. Oni wszyscy działają w stylu - Polacy nie dorośli do demokracji, ale ja, Migalski dorosłem i mogę pośredniczyć (z niemałą prowizją oczywiście;-). Społeczeństwo nie dorosło do zrozumienia euro i do ekonomi złotówki, ale ja Migalski dorosłem i chętnie im te złotówki na euro zamienię (z niemałą prowizją oczywiście;-). Ja Migalski uważam demokrację posrednią za lepszą, bo w bezposredniej nie potrzeba pośredników ( no kto mi zapłaci niemałą prowizją oczywiście), no i kosztuje ona wiecej. Każdy rozumie (wicie, rozumicie), że przekupić 420 posłów jest taniej niż nawet najmarniejsze 10% społeczeństwa. A to, ze Szwajcarzy, którzy do biednych nie należą stosują demokracje bezpośrednio wręcz nałogowo to mnie Migalskiego nie przekonuje. No bo jaki jest pożytek z demokracji, jak wyeliminuje się korupcję?
mkg / 2008-10-29 20:46 / Bywalec forum
Zgadzam się Panem Migalskim tylko co do tytułu jego wypowiedzi. Nie dla referendum ws euro. Reszta to tylko polityczny PR nic nie wnoszący do tematu wprowadzenia euro w Polsce. Uważam, że wprowadzenie Euro jest kolejnym krokiem integracji z Europą, integracji gospodarczej i nie powinno być przedmiotem referendum.
cider / 87.96.49.* / 2008-10-29 20:40
Zgadzam sie z tą tezą! Sprawa jest zbyt ważna by robic z tego rozgrywkę! PO jest tak nielubiane, ze w wyniku takiego referendum EURO przepadnie! A jego wprowadzenie jest pozytywne i szkoda zmarnowac tą szansę!
UPRzejmy2 / 89.187.228.* / 2008-10-29 23:31
dlaczego jest pozytywne?
Piotr Paweł R / 83.6.36.* / 2008-10-29 20:31
Gdyby Pan Migalski był ekonomistą, finansistą czy choćby dobrym księgowym, może bym podjął dyskusję, ale opinia politologa o rynku finansowym może być dla mnie mało wiążąca. Jeśli chodzi o demokrację bezpośrednią, to w odróżnieniu od wielu politologów uważam, że referenda powinny być ważne niezależnie od frekwencji. Panie Migalski 10% Polaków, to naprawdę ludzie nie w ciemię bici.
historyk / 80.50.180.* / 2008-10-29 18:26
jestem przeciwnikiem demokracji bezpośredniej.
chodzi o brak kompetencji wyborców
Zostawmy to fachowcom doradzającym rządzącym
Oddajmy więc sprawy rządzenia w ręce polityków - zrobią to bardziej kompetentnie i mniej konfrontacyjnie

Przeczytałem tekst Pana Migalskiego z wielkim smutkiem, do tej pory uważałem autora za człowieka szanujacego społeczeństwo i demokracje.
Niebędę prowadził dyskusji na temat reguły czy społeczeństwo zawsze ma racje czy nie, nie będę udowadniał pozycji referendów i ich roli w demokratycznym świecie zaznacze tylko kilką mysli
-społeczeństwo nie jest tak głupie żeby nie czuć czym jest waluta miedzynarodowa, kto ma wpływ na jej kurs,
-społeczeństwo ma wiedze na temat euro taką jaką im się przedstawia jacy są nauczyciele wśród znających sprawę euro taką wiedze ma społeczeństwo, przykładem jest tu wywiad z którego poza sloganami nie wynika żadna wiedza o euro, może wreszcie ktos z doradców przedstawił bilans dodatni i ujemny wprowadzenia euro dziś lub za 10 lat, ja myslę że ci doradcy sami nie wiedzą albo celowo swoja wiedze ukrywaja jeżeli to drugie to napewno nie w interesie społeczeństwa,
- politycy oczywiscie są kompeteni i maja wystarczajacą wiedzę na temat euro trzeba im zostawić rządzenie a społeczeństwo ma cicho siedzieć, chciałbym usłyszeć wiedze w temacie daty wprowadzenia euro np Niesiołowskiego, Kłopotka, Palikota, Pitery, celowo wymieniam polityków partii rządzących gdyz oni maja wpływ na decuzje, ci z Samoobrony czy PiS nie rzadzą więc nie decydują,
-a co Pan Migalski o wiedzy doradców którzy właśnie przedstawiają ją skrajnie, jedni za szybkim wprowadzeniem euro a inni za kilka lat, gdyz takich którzy wcale nie chca to jest mało zarówno wśród ekspertów, polityków jak i społeczeństwa
-politycy zrobią to mniej konfrontacyjnie, rozumiem że społeczeństwo jest konfrontacyjnie a Tusk i Kaczyński to politycy nastawieni na porozumienie dogadywanie sie i super tolerancyjni
=i kwestia ostatnia wiecej szacunku dla wiedzy społeczeństwa może ta wiedzaja jest jak u chłopstwa ale jest napewno bardziej praktyczna, społeczeństwo ma to wyczucie co jest dla niego dobre
Migalski jawi sie dla mnie, jak to okresla ładnie Ziemkiewicz część elit salonu jako jedynych posiadajacych wiedzę obowiazujacą i innej być nie może
axxel / 83.143.213.* / 2008-10-29 20:53
trafny komentaz .. szkoda tylko ze, jest to wołanie na puszczy .. w odpowiedzi jakiś dyzurny stefan.. odpowie panu .. ze niedługo .. bedziemy w referendum wybierac kolor majtek
Catbert / 83.25.224.* / 2008-10-29 22:45
Głupi komentarz - bo ci, co mają zdecydować też są wybierani w specyficznym referendum, nazywanym wyborami - i w tym jakoś kompetencji nie brakuje.
Szwajcaria ma referenda - i jakoś z tym żyje.
Mit, że wszystko załatwią fachowcy - większość z tych fachowców to komunistyczni aparatczycy z teczkami, w rękach wywiadu niemieckiego czy rosyjskiego - albo wręcz na pensjach niemieckich fundacji. Co gorsza - po tych samych szkołach, co różne Grynszpany czy inni islandzcy geniusze finansowi.
Porfirion / 77.254.238.* / 2008-11-18 09:35
Jak to mozliwe, że piszący rozsądnie nie potrafi zrozumieć
poprzednika. Napisaliście dokładnie to samo, bo są to ogólnie znane fakty. Czytać ze zrozumieniem to wielka sztuka.
stefan101 / 85.128.51.* / 2008-10-29 18:06
Niedługo będziemy głosować w referendum, jakiego koloru majtki nosić w środy.

Chyba po to w wyborach powszechnych wybiera się parlament, żeby tam podejmowano decyzje w naszym imieniu.

A pis wcale nie jest przeciwko euro. Po prostu jest kolejny pretekst do straszenia i podjudzania Polaków - więc z tego korzysta. I tymi śmiesznymi pajacami bym się w ogóle nie przejmował.
Erelci / 2008-10-29 16:54
W obecnej sytuacji gospodarczej na świecie, Polska nie powinna się tak śpieszyć z tym euro...

Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga:

www.drogadosukcesu.blox.pl
handel wyrokami 1 / 83.26.0.* / 2008-10-29 16:28
"Większość mieszkańców Niemiec dopuszcza częściową nacjonalizację koncernów w kluczowych gałęziach gospodarki, by zapobiec wykupieniu ich przez zagranicznych inwestorów - wynika z sondażu tygodnika "Stern".

Aż 77 procent Niemców życzyłoby sobie upaństwowienia koncernów energetycznych i gazowych.

Zdaniem 94 procent respondentów przynajmniej częściowo w rękach państwa mogą być banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, a w opinii 60 procent - także przedsiębiorstwa logistyczne, jak linie lotnicze, kolej i poczta."

No kiedy wreszcie "mądry " polaczkowie sprzedadza niemcom swoj kraj.
A jaka cene według PO ma na przykład Matka ?
gonzo_m / 79.163.4.* / 2008-10-29 20:53
Przecież w Niemczech tak naprawdę to zawsze był socjalizm, więc nie ma się co dziwić
Catbert / 83.25.224.* / 2008-10-29 22:52
Więc proste - że jak nie chcemy socjalizmu, to powinniśmy się trzymać od EUR z daleka.
lolek000 / 2008-10-29 14:08 / portfel / Tysiącznik na forum
..ponieważ np. głosując we wspomnianym referendum Polacy głosowali za Układem z Nicei a obecnie nasz rząd chce go znieść.
Tego typu argumentacja jest mocno pokrętna i aż oczy bolą jak to czytam, zwłaszcza, że mam pewien szacunek do tez głoszonych przez w/w.
Równie dobrze można powiedzieć, że referendum w sprawie prywatyzacji szpitali jest zbędne, ponieważ głosując na PO Polacy głosowali przeciw prywatyzacji (słynne "prywatyzacji szpitali nie będzie").
toreon / 213.17.163.* / 2008-10-29 14:33
Ja uważam dokładnie odwrotnie. Pan Migalski mówi dokładnie to co jest oczywiste i wszyscy wiedzą - społeczeństwo w większości nie jest kompetentne do wypowiadania się w powyższej kwestii. On to może powiedzieć, polityk nie bardzo. I ten argument jest najważniejszy, pozostałe można pominąć
tommi23 / 83.5.11.* / 2008-10-30 12:13
Ja także zgadzam się z poglądami w tej kwestii z doktorem Migalskim. Zatem popieram również Twoją wypowiedź "toreon".
ŁowcaWykształciuchów / 2008-10-29 15:16 / NiePOsPOlity Intelekt
Według jakich kryteriów oceniłeś, w czym kompetentne jest społeczeństwo?
cerawi / 2008-10-29 23:41 / Bywalec forum
Ocenil wedlug wlasnej niewiedzy.
JX / 91.193.160.* / 2008-10-29 15:21
Toreon ocenił na podstawie poziomu bezpośredniego otoczenia. I tu może mieć rację. Wielkim błędem jest jednak rozciąganie takiej opinii na całe społeczeństwo.
Toreon / 83.24.177.* / 2008-10-29 21:41
Rodzaj złośliwości też może określać poziom jaki się reprezentuje więc nie skomentuję kwestii owego otoczenia. Podtrzymuję moją opinię. Nie widzę sensu żeby emeryt którego całym światem jest kupienie sobie leków czy staczyk spod budki z piwem którego całym światem z kolei jest wyżebranie na tanie wino decydowali w referendum w dość niejednoznacznej ekonomicznej kwestii. Takim ludziom wystarczy podać jeden argument "wszystko zdrożeje" i już będą głosować przeciw. Oni nie znają zalet wprowadzenia euro, nie wiedzą że zniknie ryzyko kursowe, poprawi to sytuację przedsiębiorców, kredytobiorców, nie mówiąc już o o tym jak działa stabilizująco w warunkach kryzysowych. Oni o tym nie wiedzą i nie muszą wiedzieć, to są zagadnienia specjalistyczne. Społeczeństwo może wybierać władze państwa które decydują o kierunku rozwoju kraju. A w referendum powinni się wypowiadać w kwestiach ściśle zasadniczych o wysokim poziomie ogólności. Np. czy wchodzimy do UE. Jeśli tak to do Euro też.
LEGAL / 89.174.79.* / 2008-11-08 09:50
Toreon Nie widzę sensu
żeby emeryt którego całym światem jest kupienie
sobie leków czy staczyk spod budki z piwem którego
całym światem z kolei jest wyżebranie na tanie wino .Toreon to demagog i pajac "wszystko zdrożej ŻYWNOŚĆ ile 100 150% emeryci to problem cen chleba i podstawowych artykołw żywnościowych
lolek000 / 2008-10-29 16:22 / portfel / Tysiącznik na forum
Skoro nie warto pytać połeczeństwa w referendum to i nie warto w wyborach do sejmu, senatu itd.
Skoro ludzie są niekompetantni w sprawach małych, jaką jest wprowadzenie jakiegoś tam euro to i w wielkich nie warto ich słuchać.
Czy taka argumentacja wam odpowiada? To może od razu wróćmy do czasów feudalnych?
Toreon / 83.24.177.* / 2008-10-29 21:46
To sprowadzanie sprawy do absurdu. Wybory władz to akt polityczny, z natury subiektywny nie powiązany z żadnym aspektem aksjologicznym czy racją wyższą. Kwestia wprowadzenia euro to sprawa techniczna będąca konsekwencją naszego wejścia do UE. Jeśli społeczeństwo wybrało sobie władzę która popiera wspólną walutę to nie musi tego potwierdzać.
Catbert / 83.25.224.* / 2008-10-29 23:06
Dawno nie czytałem tak nietrafnego komentarza.
Swego czasu pewna towarzyszka zarzuciła absurd Michalkiewiczowi, gdy zapytał, czy skoro OFE to jego prywatne pieniądze (jak łgali autorzy, niejaki Góra et consortes) - to czy on może je wypłacić.
O tym, że autorzy reformy łgali upewnił nas TK, stwierdzając, że nie są to prywatne pieniądze, ale jakieś społeczne, czy socjalne. Tyle - że powiedział to, jak juz było pozamiatane.
Z EUR też tak będzie, że ma być lepiej - a jak już będzie, jak będzie, to będzie to jedynie komunikat w sytuacji trudno - lub nieodwracalnej.
!!!! / 213.158.196.* / 2008-10-29 18:20
i tak trzymaj lolek. Logiczna argumentacja zamknęła definitywnie usta JX, jak widać.
JX / 91.193.160.* / 2008-10-29 19:47
!!!!, nie zrozumiałeś mnie! Przeczytaj jeszcze raz moje wpisy.
Też uważam argumentację lolka000 za trafną.
jola217 / 2008-07-20 00:28
Na podany niżej zestaw pytań zapewne zgodzi się i "Lewica" i "Prawica" - zrobić jedno referendum i po krzyku - spokój na 10 lat:


1. czy aborcja powinna być prawnie dozwolona ? jeśli tak, to na czyj koszt ?
2. czy jesteś za utrzymaniem konkordatu ?
3. czy jesteś za przywróceniem kary śmierci ?
4. czy popierasz "czarną mafię" ?
5. Czy popierasz przeprowadzanie referendów w ważniejszych kwestiach politycznych ?
6. Czy zgadzasz się na komercjalizację (i jednocześnie za radykalnym zmniejszeniu odpowiednich obciążeń podatkowych) :
a) szpitali i placówek zdrowia
b) szkół
c) sądownictwa
7. Czy jesteś za utrzymaniem przymusu ubezpieczeń ?
8. Czy jesteś za ponownym przeprowadzeniem tego referendum za 15 lat ?
ŁowcaWykształciuchów / 2008-07-20 01:33 / NiePOsPOlity Intelekt
niezbyt pluralistycznie, dodałbym również:

9. Czy popierasz "Czerwone Świnie"?
10. Czy popierasz "Różową Żydokomunę"?

i każdemu głosującemu w promocji filmik przed głosowaniem:
http://www.youtube.com/watch?v=zHpdrbD3YgU
Porfirion / 77.254.238.* / 2008-11-18 09:43
Ty jak zwykle o swoim chlewie. Rodzinne brudy pież w domu.
man13 / 2008-10-29 15:11 / Tysiącznik na forum
11. Czy wykastrować PiSiorków?
JX / 91.193.160.* / 2008-10-29 20:21
Man13, czyżbyś poczuł sie dotknięty punktem 9 lub 10?
???? / 213.158.196.* / 2008-10-29 18:22
12. czy esbecy mogą bezpiecznie stosować wiagrę, po traumie jaką przeżyli będąc p.r.z.e.c.....mi na tajniaczków?
cider / 87.96.49.* / 2008-10-29 20:37
kolesie z PO nazywają mana 13 - "nasz ketman internetu"
JX / 91.193.160.* / 2008-07-20 01:08
Jola, nie podskakuj, bo jeszcze dopiszą Ci eutanazję!
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy