Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ministerstwo Zdrowia zaoszczędzi na przeszczepach

Ministerstwo Zdrowia zaoszczędzi na przeszczepach

skomentuj
Wyświetlaj:
Bernard+ / 83.22.91.* / 2009-02-23 20:38
Ludzie jest oczywiste, że Najbiedniejszy Naród w Unii Europejskiej, jakim są obecnie Polacy nie może mając PKB na głowę mieszkańca najniższe w Unii Europejskiej (nie licząc Bułgarii i Rumunii) wydawać na zdrowie tyle samo, co mogą przeznaczyć narody kilkakrotnie bogatsze.
Problemem jest stan produktywności społeczeństwa, które mając zaledwie 5, 4 miliona osób pracujących przy wytwarzaniu dochodu narodowego na 14, 3 miliona pracujących ogółem i ponad 7, 2 miliona emerytów i rencistów oraz 1, 4mln bezrobotnych potrafiło w 2007 roku wytworzyć towarów i usług do sprzedania w przeliczeniu na jednego żyjącego Polaka od niemowlęcia do starca zaledwie za 16300 dolarów rocznie, podczas gdy w Słowenii było to 27200 dolarów a w krajach starej Unii 2, 8 razy tyle, co w Słowenii.
Najzamożniejszymi mieszkańcami UE byli w ubiegłym roku (podobnie jak w poprzednich latach) Luksemburczycy: PKB na jednego mieszkańca Wielkiego Księstwa wyniosło 280 proc. unijnej średniej. Druga w kolejności Irlandia mogła się pochwalić PKB w wysokości 146 proc., a trzecia Austria – 128 proc. unijnego PKB per capita.

Polska z dochodem na głowę w wysokości 52 proc. średniej w UE zajmuje trzecie miejsce od końca. Zamożniejsze są wszystkie kraje, które przystępowały do Wspólnoty w 2004 r. Zbliżony poziom zamożności odnotowano na Łotwie i Litwie (odpowiednio: 54 proc. i 56 proc.) . Najbiedniejszymi krajami Unii są Rumunia i Bułgaria, gdzie PKB na mieszkańca wynosi 39 proc. i 37 proc. unijnej średniej. Ludzie przecież nie można żadnymi ustawami zwiększyć wydatków na zdrowie, na bezpieczeństwo, na drogi i wszystko inne, gdy nie zwiększamy dochodu do podziału a tylko wyrywamy sobie nawzajem ten nikły dochód a dlaczego jest tak nikły? Bo organizacja państwa jest wadliwa za dużo etatów opłacanych z podatków i składek a za mało rentownych miejsc pracy produkcyjnej i usługowej w sferze usług materialnych. Za mało pracujących a za dużo urzędujących. Za mało uczciwych a za dużo oszustów na stanowiskach kierowniczych. Za mało ciągnących narodowy wóz a za dużo woźniców i pasażerów w tym połowa pasażerów to pasażerowie na gapę
Anest / 194.126.147.* / 2009-02-23 22:19
PO PROSTU MÓWIĆ PRAWDĘ - CZY TO TAK WIELE?
Anest / 194.126.147.* / 2009-02-23 22:14
Tak ale nie można mówic ludziom, że cos dostana wiedzac , że to kłamstwo. Popatrzmy na przykład na KRUS : panstwo dopłaca 15 mld co roku, a rolnik płaci kilkadziesiąt miesięcznie. Jezeli rolnik nie płaci składki KRUS ( bo mówi ,że nie ma z czego), a pali paierosy na które wydaje kilkadziesiat zŁ ( i to na czarnym rynku ) to co mówimy takiemu rolnikowi : wybierz opcję 1. Rób tak dalej cos ci sie nalezy od życia czy 2. rzuc palenie i płac składkę. Jesli rolnik (który nie płaci wcale ani grosza składki zdrowotnej ) wpadnie do szpitala i krzyknie przeszczepiajta mi serce to co mówimy : !. Tak tak nalezy ci sie , już biegniemy czy 2. Jestesmy biednym krajem, musi pan poczekac w kolejce, może sie uda. Jesli nieubezpieczony alkoholik wzywa karetkę bo sie zle czuje , a w tym czasie jest wypadek i ktos umiera to co mówimy ? 1. tak nalezy ci się 2. dyspozytorka (jakby była duchem swietym )powinna dobrze gospodarować karetkami ( a ma je dwie na 50 tys ludz ) Czy może 3 . Skazac gamonia , a w ramach kary niech zamiata ulice. I co słyszymy prosze pana ? Tylko odpowiedz pierwszą. jak za komuny. Wiecie , rozumiecie jest dobrze, a bedzie lepiej. My medycy od lat czekamy na obiecywane przez rządy koszyk swiadczen tzn wycenę procedur. Co to jest ? Skoro w zdrowiu nie ma gospodarki rynkowej to powinna byc dla NFZ wycena usług po realnych kosztach plus choc niewielki zysk. A wycena ta powinna pochodzic od niezależnej instytucji. I wtedy w pazdzierniku , jak konczy się kasa mówimy sorry Winnetou , a nie zadłuzamy szpital , a po pół roku słyszymy : jestescie niegospodarni. I na koniec : czes z tych krajów , które pan wymienił mają wyzsze nakłady na zdrowie niż Polska.
Anest / 194.126.147.* / 2009-02-23 18:11
Jedynymi osobami godnymi byc ministrami zdrowia to kobieta lub faceci typu 1/2 - tylko oni bez zmruzenia oka będą mówic że jest lepiej choc widac pogorszenie. Mnie jako anestezjologa bardzo smieszy , że ktos mysli że mógłbym uczestniczyć w operacji pacjenta do przeszczepu serca w zamian dostając 20 zł za godzinę.
fornal / 79.188.238.* / 2009-02-23 12:14
ogłoście memoriał że w roku 2009 wstrzymujecie procedury medyczne. NFZ zaoszczędzi wtedy jeszcze więcej.

a z tymi przeszczepami to jak to jest, czy chęć pomocy komuś znajomemu nie wywoła decyzji o nieudzielania pomocy potencjalnym darczyńcom narządów. Jakoś w tej materii nie mam zaufania do takich mirosławów g i reszty
mariobrother / 83.7.114.* / 2009-02-23 23:57
Sorki, ale zacznę o krytyki:
... o czym WY piszecie....
fornal o co Ci chodzi??? cyt. "czy chęć pomocy komuś znajomemu nie wywoła decyzji o nieudzielania pomocy potencjalnym darczyńcom narządów". Może trochę więcej znajomosci tematu w zakresie przeszczepów, bo wg tego co uważasz "twoja nerka" mogłaby posłuży komukolwiek, a tak nie jest ....
Anest-czy ty rzeczywiście jesteś anestezologiem? O takie komentarze i dywagacje, podejrzewałbym "lumpa" a nie lekarza. Jeżeli masz wątpliwości kogo ratowac w pierwszej kolejności-zmień zawód.

Z jednym z czym się zgadzam z przedmówcami (chyba, bo ta kwiestia zeszła na dalszy plan), to że to rozwiązanie oceniam NEGATYWNIE. Przeszczepy, to nie leczenie kataru. Ministerstwo można było "rozliczac" osobowo-konkretnie. NFZ się nie da (częśc szpitali będzie miała większe środki, a pozostałe wcale).
Czy nie wystarczy, jak jeden debil zrobił sobie medialną epopeję po której załamała się ilośc przeszczepów?
skomentuj

Najnowsze wpisy