Forum Forum emerytalneInne

Moja emerytura

Moja emerytura

danuta120854 / 2012-05-08 19:14
Dzień dobry!Urodziłem się we IX 1949 roku,pracuję od 1967 roku od 1992 roku prowadze dział.gosp.Chciałem zapytać na jakich zasadach będę miał obliczoną emeryturę i na jaka mogę liczyć?Kiedy będe mogł przejść na emeryturę.Pozdrawiam i dziękuję
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-05-08 21:47
Na zasadach "nowych" tj. z kapitału początkowego za okres przed 1999 r. i z zewidencjonowanych składek za okres po roku 1998.
Czyli z art.24 do 26 ustawy emerytalnej.
Wysokość spodziewaną ma Pan przysyłaną co rok w raporcie ZUS.
Jeśli kapitału nie ma Pan jeszcze policzonego- można choćby jutro złożyć wniosek, w przyszłorocznym raporcie więc będzie przewidywana emerytura już obejmowała okres do roku 1998.

Wg. obecnych zasad Pana wiek emerytalny to 65 lat, wg. projektu ostatnich zmian- 65 lat i 7 miesięcy.
Zenko / 85.222.86.* / 2012-05-10 13:11
Z tą datą urodzenia możesz wybrać czy naliczasz w całości przez ZUS, czy częściowo przez OFE. Ja jednak polecam częściową dywersyfikację, jak ZUS padnie, to chociaż część kasy zachowasz więc wybierz sobie jakieś dobre OFE, Generali czy coś, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
wiwan / 2012-05-10 22:01
Gratuluję BEZSENSOWNEJ rady- przystąpić do OFE na 2 lata przed emeryturą....

Przez taki czas jest pewne, że ubezpieczony NIE zgromadzi minimum uprawniającego do emerytury dożywotniej- tj. wyliczona jego hipotetyczna emerytura jest niższa niż połowa zasiłku pielęgnacyjnego.

W efekcie fundusz emerytalny przekaże zgromadzone przez nią składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W tej sytuacji prawo do emerytury kapitałowej nie będzie ustalane; nie będzie też wyliczana jej wysokość.

Wynika to jasno z art. 10 i 11 USTAWY
z dnia 21 listopada 2008 r.
o emeryturach kapitałowych

Najnowsze wpisy