Forum Forum inwestycyjneOpinie o spółkach

Może ZAMIAST akcji budowlanki fundusz nieruchomości [ Arka FRN 12 ]? Ocena szans i ryzyka

Może ZAMIAST akcji budowlanki fundusz nieruchomości [ Arka FRN 12 ]? Ocena szans i ryzyka

skomentuj
BogdanX / 155.207.113.* / 2008-02-01 11:20
Tekst ponizej pisalem na forum Parkietu, ale nie doczekalem sie merytorycznej dyskusji. To forum jest bardziej merytoryczne. Będę zobowiązany za merytoryczne uwagi [ mogą być krytyczne ].

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sprzedaliście akcje i macie gotówkę która was parzy? Chcecie odrobić straty? Napewno macie ochotę na bezpieczną inwestycję [ tak z 25% a może 33% wzrostu rocznie ]. Jest taki walor!!!

Ta ziemia obiecana nazywa się ARKA FRN 12. Certyfikaty zamkniętego funduszu nieruchomości. Można je kupić tak jak zwykłe akcje na giełdzie. FRN 12 inwestuje głównie w grunty i budynki komercyjne w dużych aglomeracjach. Dochody ma z obrotu nieruchomościami oraz developerki i eksploatacji [ najem ]. Więcej na www.arka.pl/11944 .

Kiedy fundusz był otwierany [ przed boomem na rynku nieruchomości ] mówili o kilkunastu procentach rocznie do rozwiązania funduszu w roku 2012. W połowie roku 2007 skończyli budowę portfela nieruchomości. Akurat szczęśliwie przyszedł boom i ...

wycena aktywów ARKA FRN 12 na 29.06.2007: 126.42zł
wycena aktywów ARKA FRN 12 na 28.09.2007: 140.69zł
wycena aktywów ARKA FRN 12 na 28.12.2007: 161.17zł

W pół roku wartość certyfikatu wzrosła o 27.5% !!!

Fundusz będzie zamykany w 2012. Kojarzycie? 2012 to idealny moment bo przez Euro 2012 nieruchomości komercyjne będą wtedy bardzo drogie [ Arka miała szczęście bo fundusz otwierano przed przyznaniem Euro ].

Moja prognoza to minimum 400-500 złotych na certyfikat w 2012. Albo więcej bo fundusz ma po prosztu szczęście.

Zagrożenia dla wzrostu są niewielkie. Mówi się o spowolnieniu w budowlance. Ale to po 1 jest przejściowe a po 2 dotyczy głównie drobnej mieszkaniówki [ 25% portfela Arki jest w różnych projektach mieszkaniowych ]. Kiedy wycena była 120 to na giełdzie certyfikaty chodziły po 190. Nadal mogą być ludzie ubrani wtedy na górce którzy będą chcieli sprzedać [ głupie to bo zaraz wycena przegoni 190 ale ryzyko podaży istnieje ]. Ale zawsze można [ i to jest najlepsza strategia ] potrzymać do 2012.

Jak dotąd ja sam [ uważam się za optymistę ] zawsze byłem zaskakiwany wielkośćią wzrostu wyceny [ można sprawdzić w wątkach o FRN ]. Na marzec typuję wycenę ostrożnie 180 zł i pewnie znowu będzie więcej.

Arka miała na początku 2008 utworzyć międzynarodowy fundusz nieruchomości. Z powodu spadków na giełdzie Arka przesunęła termin zapisów na II kwartał. Jeżeli międzynarodowy FRN ma się sprzedać to czy wycena FRN12 w marcu może nie być rewelacyjna [ przecież w Arce mają prognozy wyceny ]? I czy cena może być poniżej wyceny??? Wątpię i coś czuję że w kwietniu będzie 200zł!

W sekrecie zdradzę wam jeszcze 2 ważne informacje.

1. FRN12 jest w tej chwili notowany po 144 [ dużo ich po 144 nie ma ale jeszcze są ]. Przypominam wycena sprzed miesiąca to 161. Czy to normalne że jak coś rośnie w takim tempie to jest notowane poniżej nieaktualnej wyceny? Mówiąc wprost FRN ma C/WK=0.9. A jakie C/WK ma budowlanka i developerka na giełdzie???

2. W zeszłym roku boom był z powodu ciepłej zimy. A jaka zima jest teraz???

więcej o FRN 12 w wątkach:
http://www.parkiet.com/forum/viewtopic.php?t=74179&start=0
http://www.parkiet.com/forum/viewtopic.php?t=45444&start=135

Przeanalizujcie to i porównajcie z innymi swoimi inwestycjami. Każdy decyduje na własną odpowiedzialność. Merytoryczna krytyka mile widziana.
Wyświetlaj:
Martinez 1981 / 85.128.13.* / 2008-02-01 21:35
Wiesz. Po części się z Tobą zgadzam, co do kwestii nieruchomości, których cena wobec organizacji Euro 2012 na pewno wzrośnie. Kwestia jest tylko taka, że Polska jest strasznie wrażliwa na wahania koniunktury na świecie. Obecnie ceny nieruchomości w Polsce są według mnie drogie i muszą być zdyskontowane przez rynek, aby ponownie stały się atrakcyjne. Może to troszkę na wyrost powiedziane, ale nie wiem w jakie projekty zainwestowała Arka. Drugie zagrożenie, które widzę, to rosnąca presja inflacyjna, która wymusi podwyżki stóp procentowych. Nie tylko statystyczny Polak, ale i firmy komercyjne zanim wezmą kredyt na wynajęcie bądź zakup nowych siedzib zastanowią się nad tym dwa razy. Nie mniej jednak nieruchomości z dłuższej perspektywy wydają się fajną alternatywą dla chwiejnego rynku akcji, ale tylko jak wspomniałem wcześniej w bardziej odległej przyszłości. Rynek musi zweryfikować tak naprawdę nie do końca uzasadnione wzrostu mienia trwałego w 2006 i 2007 roku. Co ty na ten temat sądzisz?
BogdanX / 87.98.217.* / 2008-02-01 23:30
Zakładam że nasza gospodarka będzie rosła średnio około 5% rocznie. To nie tylko Euro 2012 ale te 80 mld eur które dostaniemy w najbliższych latach z UE i dalsze postępowanie integracji. Ceny, płace, zarobki, firmy i nieruchomości będą zbliżać się do średnich unijnych. To się zdynamizuje już przed przejściem z PLN na EUR. Dla akcji o C/Z > 15 to znaczy że są przewartościowane ale dla nieruchomości [ komercyjnych ] w okolicach centr dużych aglomeracji znaczy że podrożeją.

Ceny nieruchomości będą rosły szybciej niż gospodarka bo grunty to dobro którego nie da się wyprodukować i w dobrych lokalizacjach nieruchomości to towar deficytowy. Trochę czytałem o nieruchomościach. Na wycenę mają wpływ 3 czynniki: lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Te FRN ma dobre [ chwalą się na stronie ].

Co do kredytu to tylko nieruchomości pozwalają "ciastko mieć i zjeść". Firma za pieniądze stawia nieruchomość i "z pocałowaniem ręki" [ często już w trakcie inwestycji ] dostaje na nią kredyt na ludzkich warunkach czyli ma nieruchomość i środki na działalność. Firmie łatwo jest finansować zakup lub budowę nieruchomości. W tym jest siła nieruchomości komercyjnych. Na akcje nie dostanie się kredytu na 100% zabezpieczonego tymi samymi akcjami [można dostać na 50% już posiadanych blue chipow a nie na nowe dowolne akcje ]. Gdyby koniunktura się psuła to kredyty hipoteczne będą na trochę gorszych warunkach i na niecałe 100% ale będą więc będzie i popyt na takie nieruchomości.

Myślę że boom na nieruchomościach to było po części odreagowanie tego że rynek nieruchomości przez parę lat "zagapił się". Największy boom był na mieszkaniówce i ona najbardziej spowolniła. Czy obecne wyceny przegoniły cenę "godziwą" nie wiem ale do cen unijnych [ nier. komercyjne ] jeszcze nam daleko. Jak 2 lata temu FRN startowało to mówili o kilkunastu procentach rocznie. Jak przez 2 lata było kilka procent rocznie to żeby przez 7 było srednio kilkanaście musi być przez 5 lat te 25. Fundusz startował nim zaczął się boom i przyznano Euro więc powinno być jeszcze więcej [ takie trochę zgadywanie a bardziej niemerytorycznie po prostu czuję że FRN ma szczęście ].

Jakieś niebezpieczeństwo że rynek znowu się "zagapi" istnieje ale dla nieruchomości komercyjnych w perspektywie 5 lat to mało prawdopodobne. Nawet jeżeli będzie spowolnienie przez USA to będziemy się rozwijać tylko wolniej. Spadki wydają mi się niemożliwe. Głowy za to nie dam ale postawiłem na to wiele ciężko zarobionych pensji [ i dlatego mnie denerwuje kurs poniżej wyceny ].

Jest jeszcze jeden fundusz tego typu BPH FIZ SN. Jest młodszy od Arki i też kurs jest z chorym dyskontem do wyceny.
wyga / 89.150.202.* / 2008-02-01 19:48
Może ZAMIAST tu napisz to na forum FUNDUSZE?
Martinez 1981 / 85.128.13.* / 2008-02-02 09:31
Dobra. Napisał tutaj chłopak no i trudno. Stało się. Zerknę na ten fundusz Arki i BPH. Pozdrówka,
BogdanX / 91.121.7.* / 2008-02-04 17:58
Dziękuję. Po prostu nie widziałem forum Funduszy więc wybrałem to w którym tematy były najbardziej pasujące do mojego [ jestem tu nowy i nie przewinąłem strony na dół ]. Na wszelki wypadek na forum Fundusze skopiowałem to samo z prośbą o odpowiedzi w tym wątku.
Wyrobiłeś już sobie zdanie o Arce i BPH?
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy