Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Możemy liczyć na europejski chleb, albo polski - tymczasowy

Możemy liczyć na europejski chleb, albo polski - tymczasowy

skomentuj
Wyświetlaj:
Piet / 195.124.89.* / 2006-07-18 13:34
Patriotyzm, dziś to pusty slogan. Od początków jego istnienia służył politykom do manipulacji obywatelami.

Żeby młodzi byli patriotami, muszą być dumni z kraju. Muszą, porównując swój kraj z innymi, widzieć jego zalety i przewagi. Oczywiście ma też wady, ale trzeba mieć za co kochać.

A co z Polską? Jakie mamy zalety, przewagi nad sąsiadami, nad krajami UE?
Klimat? Przyrodę? Infrastrukturę? Sprawną organizację państwa? Dobre zarobki? Tolerancję? Nowoczesność? Dobrych polityków? Silną armię? Styl życia? Sympatycznych urzędników? Wiedzę techniczną? Znane na całym świecie marki? Brak drastycznego rozwarstwienia w społeczeństwie? Niską korupcję? Wysokie PKB na głowę obywatela? Uśmiechnięci, weseli mieszkańcy? Dobrą kuchnię? Wysoką i znaną na świecie kulturę?

Z czego ma być dumy młody Polak, gdy spotyka Niemca, Anglika, Francuza, Hiszpana, Włocha, Czecha, Litwina? Na jakim polu jego ojczyzna ma przewagę nad ich krajami? Albo na jakim polu chociaż im dorównuje?
dzeku / 213.216.65.* / 2006-07-13 00:21
Ludzie dążą do stabilizacji i godziwego życia i to nie od dzisiaj. Emigracja z Polski, to żadna nowość. Za RP nr 2 była masowa. Za PRL mniej, bo nie wypuszczali każdego kto chciał. Za RP nr 3 na początku mniej, pod koniec więcej. Za RP nr 4 masowo. Może kiedyś nasi miłościwie nam panujący politrucy uświadomią sobie, że skala emigracji jest uzależniona od jakości panstwa, a jkość państwa od jakości rządzących.
Piet / 195.124.89.* / 2006-07-18 13:23
Z moich znajomych którzy wyjechali mało kto chce wracać do kraju.
Większość w ogóle nie rozważa takiej możliwości. Szczególnie ci, którzy pracują w swoim zawodzie a nie w barach.

Stamtąd perspektywa jest inna:
- przyzwoite zarobki
- urzędy dla ludzi
- świetna infrastruktura
- brak korupcji
- władze robiące coś dla społeczeństwa a nie tylko dla siebie
- tolerancja
- brak monopoli, a co za tym idzie tańsze banki, tani internet i komórki
- spokojniesza praca i poszanowanie czasu pracy przez pracodawcę
- spokojniejsze życie i większy socjal
- perspektywy rozwoju
- nadzieja i możliwość planowania

Do czego oni mają wracać?

Zostaną sami emeryci z coraz niższymi emeryturami, sfrustrowani ludzie bez umiejętności i chęci, urzędnicy, trochę tych co mają już jako taką małą stabilizację, dzieci i coś do stracenia, klerycy, politycy. I oto właśnie PiS chodzi - niech wyjadą ci co i tak by na PiS nie zagłosowali. PiSowi potrzeba ksenofobów, homofobów, sfrustrowanych i szukających winnych swojego losu, nawiedzonych katolików, emerytów i rencistów których można zmusić do posłuchu zasiłkiem i rentą, pseudo-patriotów. Dzięki wyjazdom Polaków proporcje cały czas zmieniają się na korzyść PiSu. Wykształceni lekarze protestują - obrazić ich i postraszyć, niech uciekają za granicę - i tak nie głosowali by na PiS. Prawnicy zgłaszają wątpliwości - do widzenia - potrzebujemy posłusznych wyborców. Młodzież się obraża - super, wyjeżdżajcie - to emerytki pod wpływami Radia Maryja są naszym zapleczem wyborczym.

Przecież o to właśnie PiS chodzi. Zapewnić sobie władzę na jak najdłużej.
Rządzący / 83.26.202.* / 2006-07-15 14:28
Na na ch...mam mieć jakąś "jakość" JA mam kasę od dobrych ludzi którzy pomagają mi rządzić !!! A po upływie mojej kadencji wyjadę se na Karaiby ( na stałe oczywiście, bo mnie stać)

Rządzący
Paul Pawel / 84.159.173.* / 2006-07-12 18:54
wiekszosc co wyjechalo za chlebem nie ma zamiaru wrocic, bo i do czego? no chyba, ze na urlop.
Wiekszosc co zna jezyk i zywod ma prace stala a nie tymczysowa.
A w Polsce czy bedzie lepiej, watbie, raczej gorzej, jak na razie to rosnie w Polsce rasa Panow i rasa niewolnikow.
Pamietam jak 4 lata temu czytalem w niemieckiej gazecie , ze polska ma stracic 40% obywateli i mysle ze prognoza , byla trafna.
Zaradna czesc wyemigruje i tylko nieliczni wroca, wielu starszych albo za mlodych umrze dzieki wspanialej reformie sluzby zdrowia, pozatym co trzecie dziecko jest w Polsce niedorzywione, co oczywiscie odbije sie w przyszlosci.
Wynika, ze nie musi przejsc przez Polske zaden pomor ani wojna.
A wiec kochani, schowajcie gleboko swoj patryjotyzm, bo inni na naiwnosci patryjotycznej Polakow robia gruba kasiorke., tak bylo zawsze w naszej historii.
A wiec moze sie stanie jak sie smial kiedys Pietrzak za komuny, ze ostatni zgasi swiatlo.
emilia / 83.26.231.* / 2007-04-19 20:19
to przykre co piszesz,ale boję się,ze prawdziwe
AndyBis / 83.31.189.* / 2006-07-12 17:21
Pojęcie "patriotyzm" jest czymś egzotycznym dla młodego pokolenia, czemu się wcale nie dziwię. A zwolennicy wychowania patriotycznego jak np .Julia1(sądząc z wypowiedzi bałwochwalcza zwolenniczka PISu) pozwalają sobie na nazwanie Polski terminem "Polsza". Ja sam, urodzony w PRLu, bo w latach pięćdziesiątych, nie pozwoliłbym sobie, nawet w ironii, użyć takiej nazwy państwa polskiego.
Patriotyzm staje się przeżytkiem w czasach wolnego rynku i swobody poruszania się po świecie. I wobec obłudy władz naszego kraju, które głoszą hałaśliwie hasła patriotyzmu, żeby pokryć swoją indolencję w sprawach gospodarczych, jak i ich głupich zwolenników, jak Julia1, młodzi ludzie kierują się kosmopolityzmem w swoich życiowych sprawach. Na patriotyzm przyjdzie czas, jeżeli będzie rozważany po cichu, po zdobyciu doświadczenia życiowego i wielu latach zapoznawania się z inną kulturą, innym stylem życia, innymi zasadami pracy i podejścia do innego człowieka. Wierzę, że po jakimś czasie obecnie młodzi ludzie, którzy emigrują, będą chcieli zmienić nasz kraj, jeżeli znajdą w nim atmosferę poszanowania dla ich wyborów, a sam patriotyzm nie będzie kojarzony z obowiązkiem szkolnym, manifestacyjnym katolicyzmem i hałaśliwą wrzawą wszechpolityków, którzy nie potrafią i nie chcą zająć się polską gospodarką, bo liberalizm gospodarczy kojarzy im się z libertynizmem, a szacunek okazywany dla wysiłku gospodarczego majętniejszych państw jest dla nich zdradą narodową.
No cóż, każdego rajcuje co innego, tyl
MD / 84.10.251.* / 2006-07-12 18:00
Podpisuje sie obydwoma rekoma, ale zeby tak w pol slowa urywac?
Jerzyyyy / 80.51.186.* / 2006-07-12 17:50
Zgadzam się w całości!

Dodam anegdotę - kiedyś dawno pytano mojego kolegę, który zdecydował się na emigrację, dlaczego porzuca swój rodzinny kraj? Odpowiedź była prosta: - "Bo Polska to jest kraj dla Polaków, a ja wolę być Amerykaninem".
Obywatel Polak / 80.54.176.* / 2006-07-12 15:10
no ale zaraz bo się chyba pogubiłem, ten artykuł jest bardziej polityczny, czy bardziej ekonomiczny ?
wystarczy przecież podać wielkość zatrudnienia lub jego wzrost i wszystko będzie jasne...
Observer / 62.40.38.* / 2006-07-12 14:39
Doputy w wyborach do Sejmu czy Samorzadu bedzie wygrywal populista, koltun, rasista, ksenofob, sprzedawczyk, cwaniak dopoki bedzie w Polsce tak jak jest czyli zle. Do wladz powinni byc wybierani ludzie, ktorzy chca zrobic cos dla dobra ogolu a nie dla siebie. W latach dziewiecdziesiatych XX wieku i obecnie na scenie sa wciaz obeci tacy ludzie, ktorych historia oceni pozytywnie: Mazowiecki, Balcerowicz, Minister Spraw Zagranicznych Meller, Olechowski, Bartoszewski czy Gilowska. A reszta politykow, to szumowiny, ktore i tak na wierz wyplyna.

Pozdrawiam Wszystkich myslacych Rodakow.
MD / 84.10.251.* / 2006-07-12 17:56

Ja wolalbym, zeby poszly na samo dno.
Masz / 199.64.72.* / 2006-07-12 10:39
Apropos wspaxnika bezrobocia: prosze zauwazyc, ze bezrobocie w Polsce jest liczone w iny sposob niz w Europie Zach.
Polska: bezrobotni to ludzie ktorzy sa w wieku produkcyjnym, ale nie ma sladow (PIT) ze pracuja. Oznacza to ze za bezrobotnych uwazana jest np. szara strefa.
UK, Francja: bezrobotni to ludzie ktorzy nie maja pracy, ale jej aktywnie szukaja, odpowiednie biura maja slady ich prob znalezienia pracy.

Sa to wiec inne liczby, i w rzeczywistosci wcale nie jest pewne czy stosujac spojny sposob szacowanie, nie okazaloby sie ze najwyzsze w Eruropie bezrobocie panuje np. we Francji.
bart / 83.27.153.* / 2006-07-13 00:21
stopa bezrobocia to liczba osob spelniajaca warunki bycia bezrobotnym do ogolu zasobow sily roboczej.
Caly dowcip ze stopa bezrobocia polega na tym, ze nie wiadomo ile wynosi ogol zaosbow sily roboczej (emigracja), Spadek stopy bezrobocia moze oznaczac, ze wiecej osob znalazlo prace (licznik), albo wiecej wyemigrowalo (mianownik) a statystyki tego nie uchwycily i podaja stary mianownik (ogol zasobow sily roboczej)...
Generalnie proponuje zwracac uwage na liczbe pracujacych - tymi danymi trudniej manipulowac.
kostek2004 / 83.16.170.* / 2006-07-12 16:38
To chyba nie tak, TAk liczone bezrobocie wynosiloby 50% poniewaz wskaznik zatrudnienia wynosi ok. 50%. Wskaznik bezrobocia liczony w Polsce to chyba liczba osob zarejestrowanych w UP do ogolu ? prcujacych? zdolnych do pracy? - czy ktos moze to wyjasnic?
bart / 83.27.153.* / 2006-07-13 00:11
Bezrobotny rejestrowany to ten co:, 1. nie ma pracy, 2. jest gotowy podjac prace 3. poszukuje pracy

najbardziej dyskusyjny jest punkt 3 - w polsce wiele osob "poszukuje pracy" poprzez rejestracje w urzedach pracy,a tak naprawde sa to osoby bierne zawodowo, czyli nawet nie bezrobotne,

oprocz rejestrowanego bezrobocia jest w Polsce mierzone bezrobocie za pomoca ankiet, tzw, BAEL - tam kryteria wygladaja troche inaczej
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-07-12 10:46
W Polsce nie ma żadnej szarej strefy!!! Kaczyńscy są przecież "inteligentni" i na pewno nie pozwoliliby sobie na planowane podwyżki podatków, które by ją tylko powiększały.
Julia1 / 83.168.96.* / 2006-07-12 10:13
Niemieckie gazety przed wojna pisały o Polsce jako SeasonStadt czyli panstwo sezonowe. Teraz pisza w zasadzie to samo. Wczoraj - "Korupcja w Polsce jest tak powszechna jak malaria w krajach afrykańskich". Kiedy z pól roku temu ukazał sie raport TJ z rankingiem korupcyjnym w którym Polsza znalazła się w towarzystwie Lesotho i Burkina Faso także prasa niemiecka pełna była nienawistnych uszczypliwości i kpin pod adresem Polszy. Nasze merdia jednak nie nagłasniały sprawy. Pisali ze Polsza jest afrykanizujacym sie mocarstwem korupcyjno - aferalnym a Polsza stacza sie w niebyt.
Przypominam ze dominującym a często jedynym sponsorem tego pomocowego chleba ktory mamy "dostac" z UE są Niemcy, którzy pluja nam w twarz. Zadnej pomocy netto nie będzie - tylko ludzie naiwni moga sądzić że Niemcy coś nam dadzą. Kiedy poziom wykorzystania zadeklarowanych srodków wzrośnie to pojawią sie nowe przeszkody biurokratyczne oraz bardzo słuszne oskarzenia o korupcje. Czytałam niedawno, artykulik , zajawke, ze środki pomocowe sa w Polszy rozkradane i Unia demoralizuje w ten sposób polaczków. Moge sie założyc ze co jakiś czas takie artykuły będą sie ukazywać aż ... wybudnie skandal korupcyjny na tle rozkradanej pomocy Unijnej. Wtedy Unia bedzie musiala pomoc okroić i wprowadzic bariery tak aby zadnej pomocy nie było.
manolo / 83.22.238.* / 2006-07-13 01:58
Nie wiem kim tak naprawdę jesteś. Jednak gdyby się okazało ,że jesteś facetem to z prawdziwą przyjemnością walnąłbym Cię w dziub- za "polaczków" i to z małej litery , bez względu na kontekst w jakim to "słowo" zostało użyte.
mom / 87.207.198.* / 2006-07-13 15:22
Przyłączam się. A gdyby jednak była to kobieta, to wolno jej wypisywać obraźliwe teksty i nonsensy o innych nacjach, którycvh marzeniem już od przebudzenia jest naplucie nam w twarz? Nie sądzę, by musieli się wysilać. Giertych, Wierxejski, wszechpolacy itd., tu wspierani przez Julię 1 doskonale ich wyręczają.
MD / 84.10.251.* / 2006-07-12 17:52
A co do korupcji, to czy sie cos nie zgadza? Nie trzeba czytac gazet niemieckich, w polskich jest to samo, w telewizji i w radiu codziennie tez. Wiec o co chodzi? A na szacunek trzeba sobie - i to ciezko - zapracowac. Prasa niemiecka (ani zadna inna zachodnia) byc moze jest uszczypliwa, ale nie jest nienawistna. Tylko zakompleksionym polaczkom sie tak wydaje, którzy mysla, ze Polska to pepek swiata. Ach, co tu pisac, Twoje poglady to jakies PiSowskie wytwory chorej fantazji. Belkot po prostu.
MD / 84.10.251.* / 2006-07-12 17:52
A co do korupcji, to czy sie cos nie zgadza? Nie trzeba czytac gazet niemieckich, w polskich jest to samo, w telewizji i w radiu codziennie tez. Wiec o co chodzi? A na szacunek trzeba sobie - i to ciezko - zapracowac. Prasa niemiecka (ani zadna inna zachodnia) byc moze jest uszczypliwa, ale nie jest nienawistna. Tylko zakompleksionym polaczkom sie tak wydaje, którzy mysla, ze Polska to pepek swiata. Ach, co tu pisac, Twoje poglady to jakies PiSowskie wytwory chorej fantazji. Belkot po prostu.
MD / 84.10.251.* / 2006-07-12 17:41
zobacz jeszcze raz co to "SeasonStadt"???
zx / 83.16.202.* / 2006-07-12 10:57
Tak nas traktują, jaką mamy pozycję w Europie. Ponieważ nasza pozycja jest podła zatem i traktowani jesteśmy podle. Pozycji natomiast nie dostaje się automatycznie ze wzgledu na obszar czy ludność ale trzeba ją sobie wypracować własną gospodarką. To kim się jest w Europie jest wypadkową tego ile kasy ma się w kieszeni. Co do pomocy to chyba tylko naiwni sądzą, że środki unijne to jakaś zapomoga bezzwrotna. To jest gra interesów i wygrywa ten kto potrafi osiągać rzeczywiste korzyści, a nie ten komu wystarcza radość z: "...ale im nawtykałem...". Nawet jeżeli Niemcy nas nie lubią to czy to oznacza, że warto mieć z nimi podłe układy również na szczeblu oficjalnym ? Jakie będą z tego wymierne korzyści ? Co na tym zyskamy ? Chyba tylko dobre samopoczucie, że mamy rację tylko kogo to obchodzi poza nami. W 1939 też mielismy rację i co ? Ano nic poza tym, że 6 mln naszych obywateli poszło do piachu.
Mirro / 2006-07-12 10:32
A najbardziej nam plują i pokładają się ze śmiechu po ostatnich "wielkopańskich" gestach naszego ( niestety ) prezydenta. A ponoć obrażają się tylko - każdy może sobie wybrać - złodzieje?, k..wy? i kelnerzy? A mieliśmy już w miarę przyzwoitą opinie za granicą. Całe szczęście, że obcokrajowcy nie czytują wypowiedzi takich artystów jak pani. I pal licho ten chleb. Podniesione czoło i ewentualnie ostrogi się liczą a nie szabelka i obraza majestatu.
nick / 199.67.203.* / 2006-07-12 09:26
Wielki analityk, guru WGI BANKRUTA - chuylę czoła:)!
MAREK1954 / 83.16.4.* / 2006-07-12 07:42
Witam Pana!
Szanowny Panie Piotrze gdzie Pan żyje? Czy aby napewno w Polsce? Uważa Pan, że społeczeństwo nie odczuwa niepewności i nie obawia się o swoją przyszłość?
Bogu i twórcom Unii Europejskiej niech będą dzięki, że Polacy maja gdzie jeździć za pracą. Czegoś się przy okazji nauczą, coś zobaczą i zaadaptują w Ojczyźnie.
Pozdrawiam Pana.
antyPiSuar / 198.155.189.* / 2006-07-12 12:12
Do MAREK1954: Z Polski wyjeżdżają ludzie: np. młodzież przedsiębiorcza albo wykształcona, specjaliści albo doświadczeni bo na zachodzie tunana nie szukają. Zatem drenowanie Polskiego rynku z ludzi o wyższej potencjale rozwoju jest mało korzystne.

Argumenty w stylu "pojadą i się czegoś nauczą" są żadko trafione.

Sam mam znajmomych np. doświadczony lekarz lub informatyk którzy po osiągnięciu doświadczenia wyjeżdżają.

Co gorsze np. na Akademiach Medycznych jest wielu wielu studentów co Z GÓRY zakładają wyjazd za granicę natychmiast po ukończeniu studiów (pensję dostaną niewielką, ale kilkakrotnie większą niż polskie 800 czy 1 tys PLN - pensja młodego lekarza).

Polacy pozbądźcie się kompleksów!
Anal / 89.151.28.* / 2006-07-12 17:50
a jak myślisz że tam lekarz po studiach ma kokosy powiedz czy na zachodzie ktoś się wybudował bez kredytów mówię o ludziach pracujących nie z górnej półki a u nas się budują w czoraj w TV POKAZALI JAK ODBIERALI MATURZYŚCI SWIADECTWA pytanie zdałaś nie to co będziesz robiła wyjadę za granicę zostawiam to bezkomentarza
MAREK1954 / 83.16.4.* / 2006-07-12 13:26
antyPiSuar!
Gdybyśmy popatrzyli na te zjawiska w sposób kompleksowy i całościowy, oraz bez zacietrzewienia, mogłoby się okazać, że ci wyjeżdżający ( "cywilizowani" ) w dalszym ciągu robią dobrą robotę dla Polski i jej mieszkańców. Za granicą. Wszędzie gdzie są. Muszą się mocno starać, aby zaistnieć. Czyli przynoszą pozostałym chlubę. Natomiast myślę, że nie ma co tragizować z wyjazdami. Na ich miejsce przyjdą wykształceni Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie itd. itp. I co też oni będą w Polsce robić? ano będą się starać, aby tu zaistnieć, zarobić itd. itp.
Pozdrawiam Ciebie i wszystkich innych uczestników.
admin / 83.26.202.* / 2006-07-15 18:45
Jest tylko jeden mały problem, oni są z poza Uni i nie będą odprowadzać składek na polski ZUS !
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-07-12 13:49
I ty mienisz się patriotą?
MAREK1954 / 83.16.4.* / 2006-07-12 14:33
NoDucks, Sądzę, że to nie miejsce na licytowanie siępatriotyzmem. A myślisz, że takie zachowania np. lekarzy nie wyjdą na zdrowie Polsce? Będziemy w sytuacji np. Wielkiej Brytanii, czy też innych krajów, oczywiście zachowując właściwe proporcje. Czy Ty tak jęczałeś w czasie masowych wyjazdów informatyków do Niemiec?
Zastanów się kto, czy co manipuluje Twoim myśleniem, a w konsekwencji manipuluje Tobą.
Pozdrawiam.
antyPiS / 83.143.40.* / 2006-07-12 22:25
No dobra, bo widzę, że sprytnie uchylasz się od odpowiedzi:
Jak pogodzić Twój rzekomy patriotyzm z tymi bredniami, które wypisałeś o godzinie 13:26?
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-07-12 15:51
Mną manipuluje wyłącznie mój wysoki poziom intelektu.
MD / 84.10.251.* / 2006-07-12 17:40
no bez przesady, w kazdym razie na pewno niski poziom skromnosci.
MAREK1954 / 83.16.4.* / 2006-07-12 14:33
NoDucks, Sądzę, że to nie miejsce na licytowanie siępatriotyzmem. A myślisz, że takie zachowania np. lekarzy nie wyjdą na zdrowie Polsce? Będziemy w sytuacji np. Wielkiej Brytanii, czy też innych krajów, oczywiście zachowując właściwe proporcje. Czy Ty tak jęczałeś w czasie masowych wyjazdów informatyków do Niemiec?
Zastanów się kto, czy co manipuluje Twoim myśleniem, a w konsekwencji manipuluje Tobą.
Pozdrawiam.
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-07-12 10:15
Zwolennik ksenofobicznego narodowego socjalizmu Kaczyńskich dziękuje twórcom kosmopolitycznego tworu o nazwie Unia Europejska?!
Zaadaptują się w Ojczyźnie? W nowej Ojczyźnie? Jeśli ktoś nie ma do kogo wracać to na 100% zostanie.
MAREK1954 / 83.16.4.* / 2006-07-12 11:01
NoDucks! Tobie to trza łopatą?
Pozdrawiam Cię.
NoDucks / 213.158.197.* / 2006-07-12 11:04
Z przyjemnością obejrzę jak starasz się obalić paradoksy swej poprzedniej wypowiedzi.
Możesz nawet łopatą ;-)
MAREK1954 / 83.16.4.* / 2006-07-12 13:31
NoDucks!
Zerknij wyżej do mojej odpowiedzi dla antyPiSuar' a.
To jest część, możliwych w tej rozmowie, komentarzy. Malutki ułamek.
Pozdrawiam Cię.
skomentuj

Najnowsze wpisy