Forum Forum inwestycyjneFundusze

Na czym sie skupic?

Na czym sie skupic?

Tommy2007 / 83.18.232.* / 2007-06-28 14:12
Prosze o porade jak podzielic kwote do zainwestownia w fundusze. Ogolnie typy procentowo. Nie musza to byc konkretne TFI - choc mile widziane sugestie.
Mam 30 lat. Kawaler, bezdzietny. Wlasne mieszkanie. Okres inwestycji ok 5-6 lat. Kwota poczatkowa 15.000. Co miesiac moge wplacac ok 400-500 pln (z wynajmu nieruchomosci). Zakladany zysk roczny 14-15%. Strata podobniez.. powiedzmy max poziom akceptowalny to 15%. Inwestuje przez mBank.

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
TaS / 2007-06-28 14:28 / Tysiącznik na forum
super :)

wreszcie post jakie lubie. konkret, konkret i jeszcze raz konkret :)

ja proponuje:

20% agresywne akcyjne
30% normalne akcyjne
30% stabilne
reszta obligacje lub lokatka :)

i strategia polegajaca na doplacaniu do bezpiecznych :)
Tommy 2007 / 83.18.232.* / 2007-06-29 14:10
Dziekuje za sugestie.
Jak widac na konkretny post tylko jedna osoba potrafi udzielic konkretnej odpowiedzi. ;->

Czy faktycznie zostawic czesc na obligacjach/lokacie, a nie zwiekszyc udzialu w stabilnych? Wolnej gotowki bede mial zawsze jakas kwote na koncie dostepna (3-5 tys) tak wiec nawet na jakies niespodziewane wydatki powinno wystarczyc. Jest sens dawac np 50% w stabilne?

Pozdrawiam i zycze udanego weekendu!
mendes / 2007-06-30 15:47 / Bywalec forum
Tutaj jest sporo materiału o funduszach.warto się zaznajomić.pozdrawiam
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=44442
TaS / 2007-06-29 18:18 / Tysiącznik na forum
jedyny znany mi osobiscie makler kiedys mi zasugerował: połowe wal ostro, połowe bardzo spokojnie. Stad ja nie mam właściwie żadnych fundów zrównoważonych.

jesli chodzi o 50% w stablinych to pamietaj,ze stabline mają do 40% akcje, a obligacyjne same obligacje (nie tylko SP, ale tez komercyjne!)... czyli mając 50% w stabilnych wciąż siedzisz w dużej mierze na gorących papierach.

nie sądze by dobór akcji do stabilnych był "spokojniejszy" - ale nie jestem pewien.

Lokata to jeszce coś innego zasadniczo - obligacje, wbrew obiegowej opinii tez mogą tracic na wartości, a nawet mogą stać się bez wartościowe - gdy emitent upada. Prawdopodobieństwo upadku banku (o ile nie jest to jakis Bank Rolnictwa Wiejskiego z Białki Tatrzańskiej, czy inny wynalazek) jest minimalne, w dodatku jest stopa rezerw itp

Wiec nawet rozwazylbym ta lokate i obligacje razem.


co do konkretnych odpowiedzi, kręci sie tu też niejaki Radziej - "spoko ziomek" :D ale ostatnio nieobecny.
mariac / 2007-07-03 13:42
Jeśli Ci wystarczy około 15%, to wybierz portfel zrównoważony, a więc ok. 50% aktywów w f-szach akcyjnych. taki portfel możesz sobie zbudować na różne sposoby:
1. 50 % w np. 3 najlepsze fundusze akcyjne, pozostałe środki w fundusz rynku pieniężnego (20%) i 2 f-sze obligacyjne 30%)
2. Wybrać 2 – 3 najlepsze fundusze zrównoważone
3. 35 % f-sze akcji, 25 % f-sze zrównoważone, 10% f-sze stabilnego wzrostu, 20% f-sze obligacji, 10% f-sze rynku pieniężnego.
Z moich obserwacji wynika, że efektywniejsze jest zbudowanie swojego własnego "funduszu zrównoważonego", a więc wariant 1, niż korzystanie z funduszy hybrydowych.
I jeszcze parę uwag: na początku możesz jechać "ostrzej" i np. korzystając z jakiejś korekty wejść nawet na maxa na jakiś czas w fundusze akcyjne, ale potem stopniowo z nich wychodzić. Im bliżej do końca inwestycji, tym portfel powinien zawierać mniej akcji. A poza tym na bieżąco śledzić co się dzieje na rynku. Jeśli taka sytuacja jak teraz będzie się utrzymywac przez całe 5 lat, to spoko, ale gdyby miało dojść do recesji, to trzeba wiać (odpowiednio wcześnie) w obligacje aby zachować już osiągnięte zyski i cieszyć się 8 czy 9% na rok
TaS / 2007-07-03 14:31 / Tysiącznik na forum
50 na 50 to sie chyba nazywa dywersyfikacja markowitza :)

a co do strategi to juz na innym watku pisalem i tu tez to napisze, jako potwierdzenie slow mariaca: im poźniej tym spokojniej. Na poczatku mozesz wejsc ostro w akcje, ale im pozniej tym wiecej wrzucaj w stabilne :)
Tommy2007 / 83.18.182.* / 2007-07-04 12:26
Dziekuje wszystkim za sugestie i porady.
Po przesledzeniu roznych forow o funduszach i stron dla inwestorow mam glowe jak dynia (od nadmiaru informacji). Jesli sie konkretnie na cos zdecyduje to oczywiscie nie omieszkam sie "pochwalic" :)

Pozdrawiam
Tommy
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy