Krzych
/ 2008-05-11 20:49
/
Płoteczka na forum
Stany Zjednoczone
Miniony tydzień w USA wyglądał całkiem dobrze w optyce makrowskaźników. Szczególnie korzystnie wypadł odczyt indeksu ISM w sektorze usług. Obecna wartość (za kwiecień) penetruje obszary wskazujące na rozwój gospodarki i jest to najlepszy odczyt w tym roku. Styczeń, luty, marzec sugerowały recesję, proszę wziąć to pod uwagę przy ewentualnym prognozowaniu, co do rozwoju wypadków. Oczywiście warto poczekać do odczytu czerwcowego ( za maj), by mieć pełen obraz sytuacji.
Kolejne przychylne dane z minionego tygodnia to wzrost wydajności pracy w I kw. br. i jednoczesny spadek jej kosztów. Są to dane wstępne jednak w tym wypadku nie powinny być znacząco zrewidowane. Jak wiadomo kondycja rynku pracy to jeden z kluczowych elementów w ocenie kondycji gospodarki.
Warto również zwrócić uwagę na odczyt kredytu konsumenckiego za marzec. Pomimo, iż sfera kredytowa to obecnie bardzo czuły punkt w USA, mamy do czynienia z prawie 3-krotnym wzrostem kredytu na przestrzeni przynajmniej kilku m-cy, gdyż ostatnia taka wartość zanotowana była w listopadzie 2007. Amerykanie muszą się zadłużać bez względu na okoliczności.
Obserwując poczynania inwestorów giełdowych, stwierdzić można, iż od połowy marca nic się nie zmieniło. Wszystkie główne indeksy radzą sobie bardzo ładnie, obecnie obowiązuje na nich trywialna wręcz geometria. Z pewnością zachowanie inwestorów amerykańskich powinno być dobrą lekcją dla naszych rodzimych wojowników parkietu.
Polska
Patrząc na wykresy WIG i WIG20 w ostatnich miesiącach można zaobserwować ukształtowanie się klina. Górne ograniczenie tej formacji to szczyty z połowy lutego i początku kwietnia, natomiast dolne to styczniowe dno i dołki z połowy marca i końca kwietnia. Wybicie górą z formacji może zaowocować sporymi wzrostami, a ewentualne opuszczenie dołem może doprowadzić rynek do walki o utrzymanie styczniowego wsparcia. W krótkim terminie wsparcia upatrywałbym w poniedziałkowej luce oraz 45-sesyjnej średniej kroczącej. Opór to górne ograniczenie omawianego klina.
Raport przygotował zespół Doradców Finansowych Xelion w składzie:
Paweł Cymcyk ,Jarosław Godyń, Michał Kurpiel, Jacek Pacholczyk, Adam Piotrowski, Tomasz Ray-Ciemięga, Piotr Trzeciak, Paweł Zawistowski.