Forum Forum finansoweBanki

Na kredyt czy z oszczędności?

Na kredyt czy z oszczędności?

qqeq / 2008-10-30 21:49
Mam w planach zakup o większej wartości. Bardzo mocno myślałem nawet nad wzięciem kredytu na to przedsięwzięcie jednak po przeliczeniu domowego budżetu i oszczędności jakie sobie co miesiąc odkładam stwierdziłem iż za 4 miesiące będę mógł dokonać zakupu za gotówkę. Nie jest to rzecz pierwszej potrzeby więc może poczekać jednak korci mnie strasznie żeby dokonać zakupu już dziś w kredycie. Poradźcie coś
Wyświetlaj:
mexicocity / 94.240.17.* / 2008-12-18 12:56
Jeśli już zdecydujesz się na kredyt porównaj różne kredyty w różnych bankach czy instytucjach finansowych.Kiedy porównujesz dwa kredyty, proś o policzenie wskaźnika RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Jest to wyrażony w procentach całkowity koszt kredytu, uwzględniający wszystkie koszty (odsetki, prowizje i inne opłaty), które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt. Wszystkie banki są zobowiązane do liczenia RRSO w ten sam sposób, więc kredyt o niższym RRSO będzie zawsze tańszy. Pamiętaj również, że najbardziej korzystny kredyt to taki, kiedy zdobyte środki inwestujesz w coś, co zwiększa twoje możliwości zarabiania pieniędzy w przyszłości. Może to być kredyt na zakup nieruchomości albo mieszkania (gdy z Twoich wyliczeń wynika, że zaoszczędzisz na koszcie wynajmu), inwestycja w swoją edukację (perspektywa lepszej pracy), zakup nowszego i bardziej ekonomicznego samochodu, który mniej się psuje niż stary. Możliwości jest wiele, a podstawowa zasada to nie bać się kredytów.
mexicocity / 94.240.17.* / 2008-12-01 11:49
Jeśli możesz wstrzymać się to polecam dokonać zakupu z oszczędności. Będziesz miał większą satysfakcję z tego zakupu a jednocześnie zaoszczędzisz sporo czasu. Kto wie prawdopodobnie cena również spadnie więc w taki sposób zaoszczędzisz również trochę gotówki.
arrrtt / 2008-11-18 15:40
Zdecydowanie warto zaoszczędzić. Nie wiadomo czy nie zmienisz zdania a tak masz czas na dodatkowe przemyślenia. Zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł w takim wypadku przeznaczyć na dowolny cel a nie kupić coś bezużytecznego lub po prostu je zainwestować by dalej procentowały
mryczu / 83.68.95.* / 2008-11-07 13:25
otóż nie zawsze warto kupować za gotówke... czasami moze sie oplacic wiząść kredyt pod warunkiem że jesli to jest duzy kredyt (np. hipoteczny), ktoś inny będzie go spłacał (najemca ;) ). Pozatym kredyty oprocentowane w skali roku 4 czy 5% to sa eleganckie... lepiej sie zastanowić i poczekac aż na rynku sie pojawi trend wzrostowy i wpakować pieniądze w akcje, albo dla innych co myslą że GPW to strasznie ryzykowne, to fundusze inwestycyjne... stopa zwrotu zwykle jest duzo bardziej zadowalajac niz na lokacie ;). Też polecam sie doradzić kogoś w razie potrzeby z jakiejś firmy doradczej, co dwie glowy to nie jedna, pozatym czasami bardzo na tym mozna dorze wyjść że sie kogoś posłucha co siedzi w temacie.
dante666 / 2008-11-06 15:17
Oblicz ile będzie Cię kosztował ten kredyt, oblicz ile jesteś w stanie zarobić na oszczędnościach jeśli ich nie wydasz. Odejmij jedno od drugiego i zobacz czy się opłaci.
Emyllkaa / 2008-11-06 11:15
Zdecydowanie z oszczędności. Warto odkładać nawet małe sumy które z czasem dadzą nam duży kapitał do zakupów lub ewentualnych inwestycji. Korzystając w takim wypadku jedynie z oszczędności nie ponosimy dodatkowych kosztów
qqeq / 2008-11-06 11:00
Zdecydowanie z oszczędności. Przynajmniej ja tak bym zrobiła. Sama staram się oszczędzać nawet małe kwoty, które dają mi z czasem większą sumę dzięki czemu mogę pozwolić sobie na zakup czegoś za gotówkę
qqeq / 2008-11-01 21:55
Wiecie. Tak patrząc z boku to raz że może mi sie odwidzi i co wtedy. A tak zawsze pozostanie mi gotówka. W sumie wpłacę ją na jakąś lokatę lub rachunek oszczędnościowy to będę miał pewność iż to co mam mi się nie rozejdzie na jakieś głupoty przynajmniej.
BudzetDomowy / 2008-11-01 12:51
Zależy również od tego czy szukasz czegoś dla swojej przyjemności. Jeżeli to zakup który generuje dodatkowe przychody, to może być lepiej na kredyt. Poszukaj sobie w wyszukiwarce hasła Budżet Domowy i oblicz sobie ile możesz odłożyć miesięcznie i ile czasu zajmie Tobie odłożenie na ten zakup.
kaderport / 193.24.24.* / 2008-10-31 12:08
zawsze lepiej za gotówkę niż na kredyt, jeśli Cię stać w najbliższej przyszłości....
Reynevan / 217.153.39.* / 2008-12-02 08:03
No nie zawsze, tak jak już ktoś napisał trzeba sobie obliczyć ile będzie kosztowała spłata kredytu w skali roku i porównać z kwotą, którą można zarobić odkładając oszczędności na lokatę. Jeśli kwoty się zrównują, to oczywiście lepszy jest kredyt, gdyż nie boli nas płacenie rat - spłacane są z zysku na lokacie, a po spłaceniu kredytu zostają nam jeszcze nasze oszczędności, które mieliśmy. W ten sposób niejako zakupu dokonaliśmy praktycznie "za darmo". Ale trzeba dokładnie wyliczyć koszt kredytu, bo raty mogą być zmienne, zależne od kursu walut (jeśli kredyt walutowy) itd. Najbardziej opłaca się taka operacja z kredytami mieszkaniowymi. Może w tym momencie już się aż tak nie opłacać, ale wcześniej było to bardzo opłacalne.

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: