Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Na rolników wydajemy więcej niż na armię, ponad 20 mld zł

Na rolników wydajemy więcej niż na armię, ponad 20 mld zł

Wyświetlaj:
czehuu1207@wp.pl / 83.1.241.* / 2011-01-14 20:55
rolnicy dużo więcej wpłacają do wspólnej kasy jakiś tam robotnik urzędnik.,policz ile podatku płaci jak kupi traktor ,samochód,maszyny rolnicze prąd,wodę opał środki ochrony roślin,gaz,materiały budowlane ,na oborę,stodołę i dom,płot a także widły łopatę i taczkę,płaci co kwartał podatek rolny zapraszam kup gospodarstwo to zmienisz zdanie.Państwo wbudowało,Ci fabryki i huty to znaczy my wszyscy kupiliśmy panom sendziom fotele i biurka przez tych panów ja,ty, i nasze dzieci, oddamy 100 mil. kościołowi czym zawiniliśmy.
czehhu1207 / 83.1.241.* / 2011-01-14 20:43
rolnicy dużo więcej wpłacają do wspólnej kasy jakiś tam robotnik urzędnik.,policz ile podatku płaci jak kupi traktor ,samochód,maszyny rolnicze prąd,wodę opał środki ochrony roślin,gaz,materiały budowlane ,na oborę,stodołę i dom,płot a także widły łopatę i taczkę,płaci co kwartał podatek rolny zapraszam kup gospodarstwo to zmienisz zdanie.Państwo wbudowało,Ci fabryki i huty to znaczy my wszyscy kupiliśmy panom sendziom fotele i biurka przez tych panów ja,ty, i nasze dzieci, oddamy 100 mil. kościołowi czym zawiniliśmy.
zuuza / 78.131.129.* / 2010-11-02 12:36
Jak długo będziemy pozwalali się okradać? Powiedzmy szczerze ci co kombinują KRUSem i ZUSem to ZŁODZIEJE - okradają nas z naszych emerytów i świadczeń.
wesi / 178.37.121.* / 2010-11-02 21:05
Kombinują ci którym prawo na to pozwala, ja też ubezpieczam się w KRUS i jestem gotowy płacić tyle co wszyscy pod warunkiem że WSZYSCY. Ale moim zdaniem zamiast likwidacji KRUS należy podzielić ZUS na dowolną liczbę ubezpieczalni rolników, górników, nauczycieli, księży, bezrobotnych, i innych pod warunkiem że ich będzie powiedzmy 10 (dziesięć). Wtedy miałby się kto targować z lekarzami o nasze zdrowie, i podejrzewam składki by spadły.
mś / 85.89.162.* / 2010-11-01 18:17
Najmocniej przepraszam, a czy ktoś zapomniał o księżach, których dodatkowo sponsorujemy w dochodzeniu do zdrowia. Skoro skłócać grupy zawodowe to proszę uwzględniach je wszystkie. Nie ma już świętych krów.
kokon73 / 94.254.188.* / 2010-10-30 23:29
CYMBAŁY!!! Przecież my nie mamy armii!!!
GGubernia jest piękna / 81.219.29.* / 2010-10-31 09:24

CYMBAŁY!!! Przecież my nie mamy armii!!!

Błąd!!! Mamy armię bezrobotnych i bezpłodnych(?)
logistyk@ / 94.196.128.* / 2010-10-30 09:39
Tytuł mówi sam za siebie ale przemawia w znacznej mierze do tych którzy rolnictwo i pracę na nim znają jedynie z kolorowych czasopism.Trzeba zauważyć że choć sporo wydaje się na rolnictwo to jednak płody rolne wracają na rynek czyli funkcjonuje branża spożywcza czyli my ... wszyscy.Co produkuje armia...?Bez komentarzy.Rolnictwo unijne jest dotowane od wielu lat,polskie natomiast od niedawna.Nadal bardzo łatwo zauważyć różnice w rozwoju między polskim rolnikiem a tym ze starej uni.
szogun prowncjusz / 79.189.96.* / 2010-10-28 12:38
Coć wypowiadałem sie juz wcześniej dopiszę jeszcze kilka zdań.
Za PRL-u było na wsi domy pod strzeche ,stodoły drewniane ,obory z gliny ,sprzet to 2 konie wóz i gromadka dzieci do roboty ,droga z kamieni albo wytyczona kolami woza.
Dziś jadąc przez jakąkolwiek wieś widzi sie piekne domy wraz z zabudowaniami gospodarczymi ,
pod wiatą sprzęt do wszystkiego ,warty kilkaset tysięcy zl ,nie MALUCH lecz prawie nowy bobry zachodnie auto----NIE ZAZDROSZCZĘ WAM ,tylko z koro jest tak zle to czemu tej biedy nie widać .
Powiecie zamien się ,dobrze nie kazdy chce byc murarzem stolarzem górnikiem itp: tez nie
kazdy może być rolnikiem
Albo że wzielismy kredyty ,zgoda na co kredyty to kredyty , ale nikt nie jest taki naiwny że wszystko z kredytów a wy jeszcze dokładacie ---niby z kąt
Ludzie nikt od was nie wymaga abyście placili tyle żeby wszym kosztem uzdrowic gospodarke
ale nie zbiednieją ci gospodarze powyzej 20ha jak zapłacą nie 300na kwartal lecz na miesiac skladki
Floyd / 2010-10-29 18:50 / Tysiącznik na forum
Ty chyba masz ze sto lat jak widziałeś domy pod strzechą i gliniane obory albo epoki Ci się pomyliły. A, może te domy zbudowano właśnie za PRLu.? Ja tam w czasie powodzi nie widziałem jakoś tych wspaniałości o których piszesz bo pewnie żyjemy w różnych krajach.
Dodam jeszcze, że podobnie ci wieśniacy mogli by powiedzeć o miastowych, jakimi to wypasionymi brykami jeżdżą i gdzie to wyjeżdżają na wczasy.
matros61 / 217.113.229.* / 2010-10-29 23:02
Jakim miastowym? toż to synowie i córki tych ze wsi.
A tak na marginesie to tytuł powinien być napisany prawidłowo, to znaczy " Państwo dopłacicie"
jonek_i_tyz_ze_wsi / 83.19.85.* / 2010-12-28 20:20
żal ci dupę ściska !!! z************ w ziemi całe życie to też cię będzie stać wziąć kredyt na 200 tysi !! jak jest tak kolorowo to czemu sobie nie kupisz te twoje powyżej 20 ha i zrobisz na nich kokosy.. pisać tylko umiesz i wytykać wszystkim.. Może napiszesz w jakim rejonie Polski widzialeś te piękne domy samochody maszyny budynki gospodarcze? A może Ci się z zachodnią europą pomyliło?
AndyBis / 2010-10-29 18:49
Kurna, naucz się pisać po polsku albo nie pisz na tym forum!
Mózg się lasuje od czytania tych p****** ortograficznych.
szogun prowncjusz / 79.189.96.* / 2010-10-29 20:24
A co ty mi zabronisz,spieszyłem się i po przeczytaniu widzę ze popełniłem wiele błędów,PRZEPRASZAM
PEnzym / 188.33.3.* / 2010-10-28 11:22
Równanie w dół to nie metoda, zwłaszcza jeśli przesadzone obciążenia będą prowadziły do utraty dorobku całych pokoleń rolników. Zgoda jednak, że ZUS jest niesprawiedliwy, zwłaszcza na starcie działalności, kiedy mimo strat trzeba płacić dotkliwy haracz.
Dotowanie rolnictwa jest też źle pomyślane. Dotacje gwarantują utrzymanie krajowej produkcji rolnej i uniezależnienie od importu. Nieporozumieniem jest dawanie jedną ręką, a drugą zabieranie. Komplikowanie systemu rozbudowuje biurokrację i ...uznaniowość. Korupcję? Zamiast nakładać haracz ZUS, lepiej zwolnić z obowiązku ubezpieczeń emerytalnych. To byłoby mniej dotkliwe dla płacących. Ewentualnie pozostawić im wybór, czy chcą się ubezpieczać w ZUS. Lepiej zlikwidować KRUS i obowiązek ubezpieczeń niż rozbudowywać ZUS i ZUS-em niszczyć ludzi. KRUS w obecnej formie to nic innego jak zakamuflowana pomoc społeczna. Myślę, że mimo wad jest dość racjonalnie wycelowana. Wadami są oczywiście te krytykowane przypadki obchodzenia ZUS-u, ale ich przyczyną nie jest KRUS, ale patologia ZUS-u i ucieczka od niego. Gdyby nie było firm i ludzi obchodzących ZUS prawdopodobnie zaliczylibyśmy poważny kryzys w skali kraju. Po prostu rachunek ekonomiczny wykluczałby sens jakiegokolwiek działania. Ludzie obchodzą prawo i powodują, że opłaca się robić coś, czego nie opłacałoby się robić przy skrupulatnym przestrzeganiu prawa. Kandyduję do łódzkiego sejmiku wojewódzkiego z listy UPR. :) Problem KRUS-u to zasłona dymna dla prawdziwego problemu jakim jest ZUS. Tu należałoby zamienić waloryzację procentową emerytur na kwotową, obniżyć maksymalne świadczenia emerytalne, zlikwidować przywileje, zwłaszcza ludzi byłego systemu z przeszłością i zasługami w zwalczaniu opozycji (katów), nawet pozbawiając ich świadczeń i skazując na pomoc społeczną, zwolnić z obowiązku ZUS-u rodziny z trójką dzieci. Rodziny wielodzietne, zamiast pracować na swoich rodziców, pracują na aparatczyków i ludzi bezdzietnych.
tefałen / 178.56.29.* / 2010-10-28 20:51
marzenia są wspaniałe, ale agentura na szczytach władzy dba wyłącznie o własne interesy i nie interesuje ich los naszego państwa.
jotka1 / 78.31.91.* / 2010-10-28 08:20
A powiedzmy sobie szczerze, że dopłaty mają zapobiegać migracji za pracą ludności wiejskiej do miast - co spowodowałoby wzrost bezrobocia.
W normalnym systemie ekonomicznym małe gospodarstwa upadłyby, a w ich miejsce powstałyby duże, wysokowydajne. Oczywiście wiąże się to z wyludnieniem wsi. Ten proces powoli zachodzi, ale nagłe przyśpieszenie może wywołać niezadowolenie społeczne...
postubol / 91.94.73.* / 2010-10-28 09:04
bo chodzi o to aby małorolni sprzedali ziemie i poszli na łańcuszku do miasta, a przymus ekonomiczny spowoduje, że ubecji łatwiej będzie nimi pomiatać
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-28 01:24
..

I prawidłowo!

Rolników jest coś ok. 1 500 000.
Żołnierzy pewnie ze 200 000 .

To w przybliżeniu, siedmiu rolników kosztuje tyle co jeden żołnierz .
fjdd / 195.117.22.* / 2010-10-28 03:39
Żołnierzy nie ma nawet 100tyś. Tusk "załatwił" nam armię na szaro.
,mna / 195.117.22.* / 2010-10-28 00:36
..i dlatego na głowę nie lecą nam traktory w przeciwieństwie do wojskowych samolotów.
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-28 01:25
..

Super!

Pozdrawiam
antyelektorat / 2010-10-27 22:12 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
To moje marzenie. Żadnych ulg, wcześniejszych emerytur, przymusowego ZUS, KRUS, żadnych dopłat do hektara. Ceny produktów i usług się urealnią.
Wszystko będzie "po bożemu".
chlebodawca / 80.51.209.* / 2010-10-27 22:23
Jak byś miał zwykły chleb po 3,20 to by ci cię cena urealniła.
antyelektorat / 2010-10-27 22:27 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Kupuję w Real (nazwa marketu) po 0,99pln za bochenek, krojony 0,6kg.

Można? Można!
tres / 83.13.201.* / 2010-10-27 22:32
A wiesz co on zawiera ?? Jak dla mnie nie wart jest żadnej ceny ten puszek.
antyelektorat / 2010-10-27 22:43 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Chleb mieszany pszenno-żytni jasny.
Skład:
- mąka pszenna 48%
- mąka żytnia 20%
- woda
- drożdże
- otręby pszenne
- skrobia
- gluten pszenny
- mielony słód żytni
- kwas mlekowy
- kwas octowy
- kwas askrobinowy

Wyprodukowany w Real. Nie jest puszkiem. Jest smaczny i świeży przez dwa dni. Zresztą dłużej nie trzymałem bo zjadam w dwa dni.
dedede / 83.13.201.* / 2010-10-27 22:57
Poczytaj o GMO to zrozumiesz z skąd masz takie tanie produkty. Co do świeżości , kup przy okazji chleb wypiekany tradycyjnie u piekarza, odstaw na kilka dni i porównaj po kilku dniach ten twój z marketu . Zrozumiesz na czy polega różnica. Natury nie oszukasz , człowiek tak. Amerykanie mają problem z otyłością bo jedzą taki chleb jak ty w markecie , na tej samej bazie maki z GMO.
antyelektorat / 2010-10-27 23:02 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Żaden piekarz nie chrzani się z "głaskaniem" chleba. Obecnie smak i trwałość zapewniają polepszacze do pieczywa a nie tradycja. Owszem nie zaprzeczam, że tradycyjny chleb jest smaczny i długo świeży.

Nie sądzę, żeby mąka GMO była używana w Polsce do produkcji pieczywa.
dhgfa / 83.13.207.* / 2010-10-27 23:12
A i tu się mylisz w większości dużych gospodarstw w Polsce produkuje się właśnie GMO . Każdy to ukrywa . Taka żywność jest łatwiejsza i tańsza w produkcji . Każdy dzisiaj chce się nachapać , zdrowie ludzkie się nie liczy . Dlatego w Polsce narasta problem braku płodności , jest to efekt żywności z GMO , masz ją w maśle , mleku itd. Odsyłam do badań zleconych przez Austrię . Zakaz produkcji tej żywności dotyczy m.in. Luksemburgu, Austrii i 5 innych Państw Europejskich , nie Polski kolego. U nas wolna amerykanka. Dlatego duże piekarnie i markety to fabryki pieniędzy nie zdrowej żywności.
hhaahhaa / 195.117.22.* / 2010-10-28 00:39
A ja kupiłem sobie wypiekacz do chleba i bułek za 150 zł w necie i mam w nosie i real i pierzarzy i GMO. Za 25 bułek płacę 2,50 zł a cena zawierą mąkę, wodę, drożdże, prąd i posypkę (do wyboru: mak, sezam, słonecznik, dynia, ser czy soja).
A Tusk i jego podatki mogą mi o!, podskoczyć.
tatasraewd / 80.51.209.* / 2010-10-27 22:48
Oj biedaku powinieneś spróbować wiejskiego chleba. Tydzień czasu a jaki smaczny.
antyelektorat / 2010-10-27 22:51 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Reklamę już masz. Załóż wiejską piekarnię w mieście.
ytdvb / 83.18.77.* / 2010-10-27 23:02
Tacy jak ty nie znają prawdziwego smaku żywności , tacy jak ty znają za to smak waty .
antyelektorat / 2010-10-27 23:04 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Tacy jak ty wiedzą najlepiej i mają nasrane we łbie.
CVMNB / 83.13.207.* / 2010-10-27 23:16
Ja jestem świadomym konsumentem , ty nie i to jest różnica . Ja wyrażam opinie oparte na faktach , ty próbujesz za wszelką cenę wykazać swoją rację obrażając przy tym innych . Zastanów się nad tym co robisz .
antyelektorat / 2010-10-27 22:32 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Wcześniej kupowałem w Biedronce po 2 z hakiem, bo byłem przekonany że jest najtaniej.
gmo nie / 83.13.201.* / 2010-10-27 22:18
Ceny to już Ci się urealniły , zapraszam do Biedronki po żywność z GMO. A co do reszty marzeń to znasz taki kraj bez ulg, przymusowego ubezpieczenia i emeryturami dla wszystkich ?
Bo marzenia piękna rzecz.
antyelektorat / 2010-10-27 22:26 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
No właśnie nie znam. Państwowość chyba jednak polega na wyzysku jednych przez drugich, niezależnie od potocznej nazwy, czy to feudalizm, czy demokracja.

P.S.

W USA nie ma przymusu ubezpieczeń typu ZUS
W Holandii każdy ma emeryturę nawet nieroby od urodzenia.
@@@ / 87.207.29.* / 2010-10-28 00:29

W USA nie ma przymusu ubezpieczeń typu ZUS

Juz niedlugo.
Wlasnie tam wprowadzaja publiczna sluzbe zdrowia i przymusowe ubezpieczenia.
JuznierolnikPolski / 80.51.209.* / 2010-10-27 21:41
Dotacje pieniądze miliony złotych tyle nawali państwo rolnikom że cie nie mogę, normalnie Eldorado. Każdemu polecam miesięczny pobyt na wsi aby docenić wielogodzinną pracę rolnika, codzienną, w 45 stopniowym upale latem i w zimną deszczową jesień niezależnie od stanu zdrowia i ponad swoje zdrowie, tu nikt wolnego wam nie da na wakacje też nie pojedziecie.
Mój ojciec jest rolnikiem, ja też wiele lat pracowałem w rolnictwie z którego się wyrwałem jak z łagrów, zapewniam was jest to ciężka i niewdzięczna praca. Teraz jeszcze to samo państwo które przed laty wygnało rolników z niczym z PeGeeRów nie zapewniając im równych świadczeń co innym grupom zawodowym mówi że rolnicy mają fory. Więc polecam chińszczyznę jest tańsza i na pewno smaczniejsza niż polski ziemniak i chleb. Rolnik może w każdej chwili żyć bez państwa bez tych dopłat i całego wyzysku za cenę produktów ich pracy, a czy w drugą stronę jest tak samo?.
Rząd szuka znikomych oszczędności za cenę szumu politycznego i większego poparcia nierolniczych mieszkańców naszego kraju. Jak to Polskim zwyczajem jest aby drugiemu było gorzej, a mi na duszy będzie lżej.

ps. z tego wynika że rolnik nie może być bezrobotnym ale już nieubezpieczonym może.
Ob-Server / 178.36.169.* / 2010-10-30 09:41
A co powiesz o tych rolnikach co pracują klimatyzowanymi kombajnami, ciągnikami za kilkaset a nawet ponad milion złotych, jeżdżącymi na wczasy na Karaiby kilka razy w roku? Rolnik ma renty, emerytury a jak odchodzi na emeryturę to ma dom, działkę na własne uprawy, sprzeda ziemię lub odda dzieciom i sobie żyje nie płacąc czynszu, opłat za wszystkie inne koszty miejskie. Robotnik odchodząc na emeryturę nie dostaje nic bo czy zabierze ze sobą maszynę na której pracował przez dziesięciolecia u pracodawcy płacąc podatki z których finansuje się tzw. dopłaty do rolnictwa? Mam rodzinę na wsi i nikt tam nie mówi, że pracuje w temperaturze 45 stopni ponad siły; a wręcz przeciwnie dzisiejsza praca na wsi to kaszka z mlekiem w porównaniu do tej np. z przed dwudziestu-trzydziestu lat. Sam spędziłem dużo czasu na wsi i widzę kolosalne zmiany na plus i jakoś nie widzę obecnie tej katorżniczej pracy na polskiej wsi.
To nieprawda, że Bruksela coś daje! Wszystkie dotacje pochodzą z podatków głównie pracowników najemnych tworzących naszą składkę do UE.
hhaahhaa / 195.117.22.* / 2010-10-28 00:41
No i co z tego? Ja nie głosowałem na rolników tylko na wykształconych z dużych miast.
JuznierolnikPolski / 80.51.209.* / 2010-10-28 01:08
Rozwiń swoją myśl.
ps. byłem rolnikiem jestem wykształcony i mieszkam w dużym mieście.
hhaahhaa / 195.117.22.* / 2010-10-28 03:43
To znaczy, że ludzi tolerujących obecny rząd nie wiele interesuje los rolników a pewnie jest i vice versa z tym, że wieś skreśla kogo innego.
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-28 01:22
rząd szuka oszczędności i w miarę o ile to możliwe sprawiedliwych rozwiązań. nie wim dlaczego uwarzasz za sprawiedliwe leczenie się i pobieranie przyszłej emerytury przez rolnika z moich składek a za niesprawiedliwe robienie tego z pieniędzy które sam sobie wypracuje i wpłaci ? nie wiem kto tu jest pokrzywdzony rolnik bo będzie musiał płacić za siebie czy ja bo do tej pory płacę za rolnika.
JuznierolnikPolski / 80.51.209.* / 2010-10-29 00:13
z tego samego powodu z którego część naszych podatków idzie na zasiłki dla bezrobotnych, zapomogi, obsługę długu .... oczywiście ci najbogatsi właściciele gruntów po dziesiątki setki hektarów powinni w ramach gospodarności wykazać się dobrymi dochodami i opłacać ZUS, stanowić przyszłość rolnictwa.
Jeśli chodzi o najuboższą grupę należącą do KRUS to nie można tego robić, KRUS powstał w innych czasach (o czym nie mówmy), ci najubożsi w ramach aktualnej reformy nabywania gruntów pozbywają się hektarów na to potrzeba czasu a nie terapii szokowej która doprowadzi do patologii społecznych również w miastach, co nie jest w niczyim interesie, liczba takich małorolnych sukcesywnie już się zmniejsza.

Inną sprawą jest kto za kogo płaci, rolnik płacąc przykładową 100 na KRUS dorobi się emerytury 1000zł; ZUS już nie jest taki prosty i każdy wie że odkładając 100% na lokatę miałby więcej emerytury niż ZUS mu "odda". KRUS jest bardziej normalnością, jego stawka jest przybliżona do małej działalności w UE; więc także ZUS potrzebuje reformy wtedy zarówno ty jak i ja odczujemy jakąś korzyść.
Kolega Leppera / 83.13.207.* / 2010-10-27 21:15
Piękny artykuł podający suche cyferki , szkoda że nie da się tego luksusu na wsi prze net wysłać bo zaraz większość uciekła by od monitorów czując zapach perfum wiejskich . Jak mniemam nie którzy na tym forum postradali rozum, ale jeśli ktoś chce mieć dużo ziemi i mercedesa zapraszam na wieś może się dorobi. Ja takich rolników nie znam , ale wiem jak ciężko pracują ( nie 8 h !!! w klimatyzowanych budynkach ) . Co do ZUS to piękne budynki mają w całej Polsce. Jak szukacie poprawy na lepsze zmieńcie polityków na wiejskiej niezależnie od opcji politycznej , niektórzy się już tak zasiedzieli że zamiast pracować na rzecz Polski , pracują na rzecz własnych rodzin , w końcu pracy córce czy synowi nie załatwić to wstyd ?.Ja na pewno nie będę siedział podczas wyborów w domu przed telewizorem . Nie będę też głosował na znane twarze z TV , bo one dla mnie nic nie zrobią . Czas na zmiany obywatele. Czas zmiany zacząć od siebie a potem zmienić naszą ukochaną ojczyznę . Dość prywaty . Dość dbania o interesy korporacji i lobbystów . Czas zadbać o naród . Polska jest nasza nie kosmitów .
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-27 22:12
wiiejskie perfumy takie jak każde inne. nie wiem o czym w ogóle piszesz,. kto tak strasznie ciężko pracuje? ci co mają 5 ha i pięć świnek i jedną krowę.policz godziny efektywnej pracy w takim gospodarstwie podziel przez 8 i zobaczymy ile dni w roku pracujesz w rzeczywistości. ja pracuję też na farmie i nie czaruj że obrobienie 10 świń zajmuje 8 godzin dziennie. trzech ludzi pracujących na farmie ( kotniki 26 macior tygodniowo + 320 prosiaków x 5 tyg, warchlaki 310 tygodniowo x 9tyg, tuczniki około 300 tyg. x 11 tygodni. to daje po doliczeniu 600 macior około 8300 świnek . czyli około 2750 świnek na jednego pracownika. pracuję 8 godzin dziennie plus każdy drugi weekend 3 godziny dziennie. czyli wychodzi 41,5 godziny tygodniowo.dzieląc to na 275 wychodzi 0,15 godziny w tygodniu na zajęcie się 10-cioma świnkami. nie uwzględniam spraw weterynaryjnych które robimy sami, nie uwzględniam rozładunków zboża (wbrew pozorom zboże kupujemy i o dziwo się opłaca co jest niespotykane) i nie uwzględniam obsługi młyna którym mielimy pasze. i jeszcze jest czas na pogduszki i podłubanie w nosie, więc nie czaruj proszę że obrobienie 5-ciu ha ziemi i 10 świnek zajmuje 8 godzin każdego dnia przez cały rok. oczywiście że nie zajmuje też 15 min. tygodniowo (to tylko przykład iloma świnkami może zająć się jeden człowiek) . ale jeśli rolnik będzie pracował 8 godzin dziennie to sam może obrobić 2700 świń dziennie.wtedy na pewno nie będzie potrzebował dopłaty do ubezpieczenia bo będzie go na to stać. więc tak jak mówiłeś CZAS ZMIANY ZACZĄĆ OD SIEBIE !
edcx / 83.13.201.* / 2010-10-27 22:53
Widzę że zakładasz że w Polsce każdy ma po 100 h ziemi , a co z resztą ? Posadzić las i odesłać do pomocy społecznej lub do Caritasu , a może ty ich zatrudnisz ? Lepiej żeby na tych 5 h wytwarzali na własne potrzeby niż mieli by podnieść tobie podatki aby na nich robić. Ja mieszkam w woj. gdzie 80% rolników nie ma więcej niż 30 h ziemi .w tym kraju bezrobocie wynosi i tak powyżej 10% , i znam wielu którzy nie mają pracy , choć chcą pracować.
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-28 00:06
nie jestem rolnikiem a pracę mam nie pirwszą i pewnie nie ostatnią. w ciągu 14 lat to mój 6-ty 7-my zakład pracy. miałem może ze dwa razy przerwę po 1-2 miesiące tylko dla relaksu ponieważ pracowałem po 14-16 godzin dziennie a bywało i po 20 i 23 też (wliczając soboty niedziele i święta) nieraz za 700 miesięcznie ale pracowałem. i jeśli ktoś chce to nie powie mi że nie znajdzie.i nie mówię żeby nic nie robili tylko żeby nie płakali kiedy w końcu będzie trochę bardziej sprawiedliwie. a jeśli myślisz że to sprawiedliwe to powiedz to tym kobietom które siedzą po 12 godzin na kasach w hipermarketach i płacą składki miesięczne a nie kwartalne.
ujn / 83.13.201.* / 2010-10-27 22:30
kupujesz zboże z GMO dlatego jest tanie .
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-28 00:16
nie. kupuję od sąsiada który dzierżawi od nas pola i specjalizuje się tylko w produkcji zboża. a my kupiliśmy od niego malutką farmę rozbudowaliśmy i specjalizujemy się w produkcji świnek. to nasza druga farma. ta pierwsza liczy około14000 świnek i pracuje na niej pięciu ludzi.
rolmas / 86.111.106.* / 2010-10-28 17:12
Niezła ilość, 14tys świni to więcej niż kilka gmin. Przy takiej hodowli sa inne koszty i dochody. Taką ilością można zapewnić stałą dostawę tuczników dla małej ubojni. Tacy chodowcy dostają minimum 50gr więcej do każdego kg żywego tucznika, a przy tych cenach jest to 15% drożej, i te 15% to czysty zysk bo nie ma przy tym wzrostu kosztów. Taki hodowca taniej kupuje zboże bo kupuje setki ton. Tacy ludzie nie liczą na łaskę ile właściciel ubojni może im zapłacić, oni już mówią po ile mogą mu sprzedać. To dlatego się opłaca i technologia jest inna więc mniej osób może się zająć się większa ilością tuczników.

A że azjatycka żywność nas zaleje to możecie być pewni, chińczycy już wykupili kilkadziesiąt tysięcy ha we Francji, 2 mln ha w Kongo, a dalej to już mi się nie chce pisać.
szogun prowncjusz / 79.189.96.* / 2010-10-27 20:53
Kiedy ogłosili werdykt ,slysze w różnych wiadomościach wypowiedzi rolników jak to będą mieli żle kiedy to zmienią :
Panowie rolnicy bez znaczenia ile macie ha płacicie raz na kwartał nie całe 300zł. , a rocznie 1100zł. z tych pieniędzy leczona jest cała rodzina czyli idą na
--LECZENIE ,REFUNDACJE LEKARSTW,ZWOLNIENIA,w razie wypadku
NA ODSZKODOWANIA, ZASIŁEK POGRZEBOWY, I OSTATECZNIE
RENTY I EMERYTURY, ciekawi mnie na ile to starcza?
Żadna grupa bezpośrednio nie dostaje z UE dotacji jak wy około 500zł./ha
od kiedy do niej weszliśmy
Weżmy pod uwagę rolnika,który ma 100ha ziemi ,to samej dotacji ma
50 000zł + zwroty za paliwo [ na pewno tylko nie wiem dokladnie ile] na takim areale to na pewno prowadzicie jakąś produkcje z której sa wcale nie małe zyski
Dzieci wasze w szkolach dostawały zapomogi,na studiach bez problemowo dostają akademiki ,stypendia socjalne itd itd.
WIĘC SZANOWNI ROLNICY --[ci od 20ha] uderzcie sie w piersi i przestańcie żyć na nasze konto zwykłych pracujących ludzi

wiadomości mi są znane bo pochodzę z prowincji a teściów mam ze wsi
emerytka1952 / 178.37.55.* / 2010-10-28 15:31
Ponadto rolnicy mają całkowicie sanatoria za darmo - wiem o tym bo ktoś z mojej rodziny był - ja jako emerytka muszę dopłacać do sanatorium ok.1/3 mojej emerytury. Mam rodzinę na wsi. Wiem że to praca ciężka, ale czy lekka jest górnika, pracownika zakładu oczyszczania miasta, czy murarza pracującego po 12- 14 godzin na dobę? Obecnie my dokładamy do rolników, ja z mojej emerytury, moje dzieci ze swoich pensji, dlaczego rolnik ma być dotowany???
Przecież to też swojego rodzaju działalność gospodarcza, z której jest i emerytura i renta. Mój syn technikum nie dostał stypendium bo jest z miasta., dzieci ze wsi dostał!!! Gdzie tu sprawiedliwość.
jakietakis / 80.51.209.* / 2010-10-27 22:17
Dziwne rzeczy bierzesz rolnika który zarabia 50 000, a i jeszcze mu na paliwo do mercedesa dają, a ponieważ ma za niski dochód jego dzieci dostają socjalne i studia.


Aaaa niech ci będzie że każdy rolnik w Polsce me te 100h zarabia 4200 miesięcznie z dotacji z tego odlicz koszt paliwa, parę innych dalece kosztownych spraw (opryski nawozy...), a przy takim areale i spłaty kredytu za maszyny i ich eksploatację. Ile zarobi na skupie często sam nie wie; czy zbierze bo pogoda na to pozwoli też nie. Teraz wyobraź sobie ile jest to 100h do obrobienia często 7 dni w tygodniu średnio 16h dziennie ... to ja już wolę łopatę na budowie za 3000.
oszołom V / 62.39.70.* / 2010-10-27 22:43
a płody rolne oddaje za darmo? ciekawe? o ile mi wiadomo, to z 1 ha jest średnio 35qx400 PLN=14000x 100ha to już daje w okolicach 1,5mln za żyto, bo chyba ta cena jest w tym roku, polecam wiec łopate za 3000
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-28 00:29
..

Przykro mi Panie oszołom V, ale popełniłeś poważny błąd w obliczeniach

Powinno być , że ze 100 ha przychód ( brutto) jest 150 TYSIĘCY złotych, a nie , jak piszesz , 1,5 MILIONA złotych !!!

TO JEDNA TONA KOSZTUJE 400 zł, a nie jak piszesz jeden kwintal (q,czyli 100 kg).

Realnie w tym roku ceny pszenicy są w granicach 450 - 480 zł za 1 tonę.

Więc przy plonie 3,5 tony z 1 ha masz ze 100 hektarów przychód BRUTTO , średnio ok. 160 tys. brutto.

OD 160 tys zł brutto trzeba ODJĄĆ KOSZT PRODUKCJI i wyjdzie Ci, że dołożyłeś!!

Bo w przybliżeniu ( w zależności od ceny w danym roku) KOSZT PRODUKCJI na 1ha pszenicy WYNOSI ( średnio) WARTOŚĆ 4 (czterech) TON. ziarna pszenicy.

Czyli przychód NETTO = ZYSK, daje dopiero plon PONAD te 4 tony z 1 hektara.

Przy tym , co wyliczyłeś, ( 14 tys z ha za 3,5 tony) , to zwykła maka pszenna powinna kosztować w sklepie ok. 10 zł ( koszt ziarna 4 zł za kilogram + przemiał + transport + opakowanie + marża pośredników , np sklepu) , a chleb 0,5 kg kosztował by pewnie z 8 zł.

Pozdrawiam
Mieczysław / 178.235.77.* / 2010-10-30 09:17
Rolnicy żywią i się bronią. Krzyczą wykształceni bo mają dar przekonywania i wybiórczych porównań. Weźcie wcześniejszych emerytów z policji. Otóż są oni nie emerytami a rencistami i w wieku 35 lat (teoretycznie) 20 lat przy wstąpieniu do policji i 15 latach służby otrzymują dożywotnio (średnia długość wypłacania świadczenia w tym wieku) to 480 miesięcy, pracowali tylko 180 miesięcy. Następnie inne służby mundurowe. Policzcie sami. Nauczyciele, pracują tylko 180 dni w roku. Kadra naukowa uczelni pracuje średnio 7 miesięcy, wakacje plus sesje i wiele jeszcze innych przykładów. Dożywotnie wynagrodzenie sędziów i prokuratorów, proponuję szukać dalej. Czemu chłop ma być samotny. Raźniej w kupie. A chłop to ma fajnie w polu mu rośnie a on śpi. Czasami, grad, deszcz, susza, klęska urodzaju lub nieurodzaju, powódź to pikuś. Zobaczmy dokładnie wszystkie grupy zawodowe i poszukajmy oszczędności, uderzmy się w piersi i zaproponujmy obniżenie swojej pensji (dotyczy urzędników państwowych) Szukajmy wszędzie. Zaczynamy start. Ale po co? Wróć, falstart. Mieczysław
szogun prowncjusz / 79.189.96.* / 2010-10-27 22:33
Jeśli dasz mi te 3000zl chetnie bedę pracował u ciebie na tym gospodarstwie nawet po 16 godzin jezdząc ciagnikem z klima ,oprzątając świnie ,krowy moze w kurniku a nawet wyrzucajac gnuj.
Wcześniej rolnicy nie dostawali dotacji ,nie mnieli tyle ciagników kombajnów tylko wynajmowali z SKR--ów nie mieli tyle sprzetu i dawali rade
a musieli tez kupowac nawozy czy oprysk wiec nie sciemniaj
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-28 00:32
popieram. i wiesz co zauważyłem. polskim rolnikom od kilkudziesięcu lat nic się nie opłaca produkować. mleko nie, świnie nie, zboże nie, jak to możliwe. zkąd ci wszyscy rolnicy biorą pieniądze żeby przez pokolenia dokładać do gospodarstwa pracować po tyle godzin, nic z tego nie mieć i jeszcze dokładać.nie rozumiem. ja już dawno bym to pieprznoł i tyle.
anso_os / 83.28.111.* / 2010-10-27 22:08
jakie leczenie - każda wizyta u lekarza kosztuje 50 zł wzwyż, plus leki (lekarze to dopiero szubrawstwo pracują na tylu etatach i od każdego pacjenta bez podatku 50 zł x ilość pacjentów ok. 120 to są kwoty bez podatku (50x120= 6.000 zł za dzień) niech pracuje tylko 5 dni w tygodniu 5x6.000 = 30.000 zł za tydzień pracy bez podatku razy 4 tygodnie 30.000 x 4 tyg. = 120.000 zł -> to dopiero szara strefa
szogun prowncjusz / 79.189.96.* / 2010-10-27 22:21
kolego o lekarzach nie pisalem bo to temat jeszce cięższy do ruszenia,prędzej rolnikow zmusza niz sie zajmą lekarzami czy prawnikami
za duzo ich tam w sejmie siedzi i dlatego bronia swoich interesow
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-27 22:21
porzuć ziemię i zostań lekarzem
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-28 00:55
pisałem do anso nie do ciebie
jdaksjfdksadf / 80.51.209.* / 2010-10-27 22:33
Zostań rolnikiem porzuć leczenie
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-28 00:57
jestem rolnikiem a lekarzem nigdy nie chciałem być
anso_os / 83.28.111.* / 2010-10-27 21:50
to przeprowadź się na wieś i spróbuj tego kawała chleba - od dawna nie bierze się pod uwagę przy przyznawaniu akademików pochodzenie społeczne, że ktoś pochodzi ze wsi; zniesione nawet został progi finansowe odnośnie dochodów; uczelnie wycwaniły się i teraz ważna jest kolejność zgłoszeń; wychodzą z założenia, że studenci ze skromnymi dochodami zalegają za akademika, aby mieć płynność finansową, kto pierwszy ten lepszy - nawet nie liczy się odległości od miejsca zamieszkania. Skończyłem studia 4 lata temu i przez ostanie dwa lata tak było; czyli 6 lat wstecz już były inne zasady (wolnorynkowe }8-/
szogun prowncjusz / 79.189.96.* / 2010-10-27 22:10
kolego niżej pisalem dlaczego nie jestem na wsi,po 2 mam swój zawod wyuczony w ktorym pracuje,natomiast jesli chodzi o studia to sie mylisz mam corke na studiach gdzie dochody sie liczą do uzyskania akademika i stypendium [ trzeba przedłożyć zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego ] ,jesli dochby przekraczaja
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-27 21:22
popieram popieram tylko że do tego wszystkiego dokładam jeszcze emerytury policjantów wojskowych i innych tego typu grup pracowniczych które nie za wiele składek płacą a korzystają z pieniędzy państwa. taki o pan policjant płaci sobie składki emerytalne przez15 lat a emeryturke pobiera przez 45 lat zakładając że dożyje do 80-tki. zwykły szaraczek natomiast płaci składki przez 45 lat a emeryturkę będzie brał 15 lat żyjąc też do 80-tki. zaraz się rozpiszą mundurowi że to tylko 40% ale podejżewam że to 40% emerytury mundurowej to więcej niż 100% emerytury zwykłego szraka który cały żywot pracuje za najniższą. zaproponowałbym więc najprostsze rozwiązanie. wszyscy pracują do 65-ego roku życia a rodzaj pracy (ciężka bądź lekka) powinien być regulowany wynagrodzeniem za nią i wtedy będzie sprawiedliwie. a jeśli komuś zdrowie nie pozwoli do 65-ego roku życia jeżdzić radiowozem to zawsze może dopracować te 5 czy siedem lat w hipermarkecie bo tam lekka praca i tam można pracować do 65-ego.
Nie policjant / 83.18.77.* / 2010-10-27 21:26
Kolega widać że o pracy policjantów wie tyle co o dopłatach dla rolników i Krusie. Zawsze możesz zostać policjantem i na dworcu zarobić od narkomana strzykawką , albo wysiadając na przystanku w Warszawie dostać kosą od małolatów . W końcu praca policjanta to jazda radiowozem . Gratuluje znajomości tematu
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-28 01:08
o dopłatach też conieco wiem bo sam z nich też korzystam.a o krusie niewiele bo nie chcę ich emerytury.
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-28 00:45
a teraz właśnie pracuję z takim jednym policjantem który poszedł na emeryturę bo już nie dawał rady pracować a teraz 8-my rok pracuje i jakoś daje rade. i najciekawsze z tego wszystkiego jes to że wcale nie ma zamiaru jeszcze kończyć. i nie mówię o policjantach z powołania takich z chryzmą bo oni nie idą po 15-tu na emeryture.
kwiryna / 78.8.114.* / 2010-10-27 21:41
Całkowicie zgadzam się z Tobą - wolę grzebać w gównie zwierzęcym niż ludzkim, w dodatku zwierzęta są często przyjemniejsze od ludzi.
Jak zwykle głupia dyskusja : porównanie pracy rolnika z pracą policjanta to abstrakcja.
kljkljklj / 95.83.226.* / 2010-10-27 23:50
jeśli dobrze poczytacie panowie to doczytacie że nie porównuję pracy policjanta z pracą rolnika tylko system w polsce który jest ewidentnie niesprawiedliwy. rolnik płaci 300 czy 350 kwartalnie, policjant płaci przez tylko 15 lat a zwykły szaraczek przez 45 i o to się rozchodzi panowie policjanci i rolnicy więc nie ma się na co tak strasznie złościć. jesteście uprzywilejowani w stosunku do reszty społeczeństwa. i nie mówcie że wasza praca jest najcięższa i najniebezpieczniejsza i jeszcze do tego wszystkiego mało płatna i nieopłacalna bo gdyby tak było to nikt z was nie robiłby tego co robi. a jeśli chodzi o kosy na dworcu to chyba ochroniarz w dyskotece też może dostać kose ale jakoś z tego powodu nie idzie na emeryture po 15 latach pracy. hutnik pracuje w temperaturze wyższej niż latem i nie płaci 350 składki kwartalnie i o to mi chodziło. więc to wy jesteście jakaś abstrakcja bo nie potraficie oceniać obiektywnie panie policjancie i rolniku.
TVN i PO jedna klika / 83.18.77.* / 2010-10-27 21:20
I dlatego prowincjuszu zabierz ziemie teściom i zacznij pracować na wsi bez dopłat , oddaj to co wyprodukujesz do Biedronki i zapłać co miesiąc ZUS . A jak już będziesz w pierwszej 100 najbogatszych polskich rolników daj znać wyślę ci pocztówkę z gratulacjami .
szogun prowncjusz / 79.189.96.* / 2010-10-27 21:36
Teście mają 6 ha JEŻDZIŁEM POMAGALEM IM dostawalem jajka a na niedziele kure bo są bardzo chytrzy ,przy mojej pomocy szło im nawet nie żle,bali sie abym nie osiągnął więcej niż oni i przekazali gospodarstwo szwagrowi
bo mówią że ZIĘĆ TO NIE RODZINA więc parobkiem nie będę
Pardą / 83.18.77.* / 2010-10-27 21:50
A to koledze współczuję takich teściów . Dużo zdrowia życzę i szczęścia.
szogun prowncjusz / 79.189.96.* / 2010-10-27 22:14
dziekuje ,niestety taka jest prawda ja
życzę Ci tego samego czyli zdrowia iszczęścia
bibmbo / 78.8.114.* / 2010-10-27 21:45
No to teraz poznałeś oczywistą prawdę : lepiej nie mieć nic wspólnego z wieśniakami
Niesiołowski / 83.18.77.* / 2010-10-27 21:22
Pani na pewno koledze pomoże pracować na wsi , myślę że praca przy oborniku wpłynie na pani zmianę zdania . Pozdrawiam pracownik biurowy.
miastowa z odzysku / 78.8.114.* / 2010-10-27 21:33
pracownik biurowy, ktory sprzedał część ziami , kupił mieszkanie w mieście ale po wałówę przyjeżdża do rodziców - na wieś.
Jaki jest sens w tym co napisałeś?. Jakiemu koledze kto pomoże pracować na wsi? Praca przy oborniku bardzo cię uwiera?! Mnie nie , nawet ją wolę niż katowanie tyłka przez wiele godzin na krześle i wykonywanie odpowiedzialnej pracy, w której za każdą pomyłkę grozi zniszczenie firmy.
szogun prowncjusz / 79.189.96.* / 2010-10-27 21:43
to ciesz się ze dostajesz ,ja harowałem i prawie za darmo ,no chyba że musiałem odpracowac za córkę co im wyrwałem
do początku nowsze
1 2 3 4

Najnowsze wpisy