Forum Forum inwestycyjneSpółki

Nadchozi Wielki czas BIOTON-u

Nadchozi Wielki czas BIOTON-u

skomentuj
Lossa / 2007-10-08 15:36
Zaczynając od analizy technicznej kończąc na sentymencie inwestorów poprzez raporty finansowe spółki i inne 'Fundamentals' można być pewnym, że nadchodzi czas Biotonu.

Z analizy technicznej otrzymujemy wyraźny sygnał kupna. Aplikując odpowiedni model możemy odczytać zarówno nowo powstający trend, jak i sentyment inwestorów. Wraz z poziomem 1.25 - 1.35 otwiera się kanał z drogą na pierwszy mocny opór na poziomach 1.57 a potem na 2.00.
Analiza techniczna dzienna wskazuje wysoki poziom ‘nadsprzedania’ Biotonu, więc również warto wykorzystać właśnie ten fakt. Przypomnę tylko, że w czasie wakacyjnego kryzysu, to właśnie Bioton najbardziej spadł z pośród wszystkich spółek WIGu 20. Kryzys kredytów nie dotyka bezpośrednio i w tak znaczącym stopniu firm bio-technologicznych, tak więc fakt tak dużej przeceny Biotonu można tłumaczyć słabym sentymentem.

Spoglądając na dalsze czynnik wpływające na ostatnią słabość Biotonu należy wymienić Krauzego i Porkom investment. Wydaje się, że rynek już zdyskontował ( uwzględnił w cenie) trefne zakupy pól naftowych w Kazachstanie przez Porkom i nagonkę na Krauzego przez ABW. Przewidywania inwestorów co do ropy Krauzego okazują się mylne i wydaje się że nasz popularny Rysiu zarobi krocie wraz z Prokomem, którego przypomnę jest prezesem. Dlaczego więc nie skorzystać z tego faktu i nie kupić Biotonu, który powinien odrobić straty w bardzo szybkim tempie.

Bioton ostatniego czasu zakupił kilka drobniejszych firm. Jak wiadomo takie kupna są początkowym okresie niekorzystne dla firm kupujących z tego względu, iż aby wykupić pakiet wększościowy w danej firmie, firma kupujące musi nadpłacić premie, co oznacza że kupuje coś drożej niż jest to warte, co w ostatecznym rozliczeniu spowoduje spadek akcji, czy aktyw firmy nabywającej. JEDNAKŻE w przypadku ostatnich zakupów Biotonu rynek przyjął te informacje dobrze i cena utrzymała swój poziom, co świadczy o trafności inwestycyjnej Biotonu i o dobrych i uczciwych warunkach nabycia. Rynek już zdążył zdyskontować tą informacje pozytywnie.

Idąc dalej w Fundamentals widzimy coraz to wyższe kontrakty Biotonu na sprzedaż swoich produktów. Również raporty o zyskach na 350 mln czy raportach kwartalnych odzwierciedlają nową moc jaką nabiera Bioton.

Mówiąc o inwestorach, należy zauważyć że na ostatnich dwóch sesjach GPW to Bioton był najchętniej kupowaną spółką i nawet w okolicznościach cichego rynku potrafił zrobić niespełna 10% na przełomie właśnie tych wspomnianych sesji.

Widać również zainteresowanie funduszy i zagranicznego ' private equity' Biotonem. Ostatnie zakupy wielkich pakietów akcji przez zagraniczne fundusze pokazują nam jedno: że chłopacy z wielkich korporacji, którzy wiedza jak zarabiać ogromne pieniądze, chcą sobie zrobić z Biotonu nową maszynkę do pomnażania złotówek.

Z logicznego punktu widzenia, inwestycja w Bioton niesie ze sobą minimalne ryzyko, ze względu na to że cena już spadła na tyle drastycznie, że dalsze spadki są prawie niemożliwe, zwłaszcza w momencie wysokich zysków, nowych kontraktów i powrotu sentymentu.

Pod koniec pragnę powiedzieć, że traktowałbym inwestycje w Bioton krótkoterminowo tzn. kupując dziś w granicach 1.30 sprzedałbym dopiero za 1.55 prze tym dużym oporem co przyniesie powyżej 15% zysku w przeciągu miesiąca. Potem próbowałbym kupić ponownie w zależności jak cena pokona opór czyli w wypadku obicia kupno za 1.50, a w wypadku przebicia kupno za 1.61 ( zaraz za psychologiczną barierą oporu za 1.6) co otwiera drogę na 2.00 prawdopodobnie przed końcem roku.
Dochodzą również słuchy, iż specjaliści z działu ‘Cooprate valuation’ (wyceny korporacji), jednej z wiodących instytucji finansowych obliczyli że prawdziwa wartość Biotonu to 1$ czyli na dzień dzisiejszy - 2.68PLN za sztukę.
Podsumowując widzę szanse na około 50% zysk w nadchodzących 3 miesiącach.
Mówiąc o ogólnej sytuacji giełd Amerykańskich i światowych, które również wypływają należy pamiętać o tym iż Dow Jones i NASDAQ zaczynają powracać do swoich rekordowych wartości z maja i czerwca na skutek obniżenia stóp procentowych w Ameryce. Dzięki temu równowaga na giełdach została przywrócona a tzw ‘risk aversion’ zmniejszył się, w skutek czego inwestorzy i instytucje zaczynają znów kupować akcje. Pamiętajmy również o tym, że FED, według oczekiwań ekonomistów, na następnym spotkaniu będzie obniżał stopy procentowe, co znajdzie na pewno swoje odzwierciedlenie w ogromnych wzrostach na giełdach światowych.
Biorąc pod uwagę okoliczności mogące wpłynąć na Bioton z Polski, należy być optymistą. Wybory nie będą miały większego wpływu na sytuacje GPW, natomiast po wyborach miejmy nadzieję sytuacja się uspokoi co pozytywnie wpłynie na wszystkie notowania na warszawskim parkiecie.
Na sam koniec dla ostatecznego potwierdzenia, pragnę powiedzieć, iż analitycy na platformie Bloomberg również sugerują wzrosty w następującym stosunku: KUP 13, Neutral 2, sprzedaż 0. ( Dla niewtajemniczonych, Bloomberg robi zestawienie wszystkich rekomendacji analityków na daną akcje. W tym wypadku bankierzy i analitycy z 13 instytucji rekomendują zakup, 2 trzymanie akcji i żadna nie sugeruje sprzedaży. Mowa tu o takich instytucjach jak JP Morgan, Deutsche Bank, Barclays, Goldman Sachs, ING, Alianz, HSBC, Lloys TBS, UBS czy Credit Suisse( wszystkie rekomendacje są z wydziałów opowiedzialnycg za Europe wschodnią i środkową) itd.)
Jednym słowem : Kup Bioton i trzymaj do momentu 1.55 potem 2.00 ( prawdziwa wartość 2.68)
Wyświetlaj:
nowwy / 83.22.10.* / 2007-10-08 22:12
Pożyjemy zobaczymy. Ale Bioton faktycznie ma bardzzo dduże szanse na wzrosty. Stawiam 10:2 na Bioton ( na wzrosty). Za rok o tej porze wrócimy do poziomu 2,40 - 2,60.
walter / 2007-10-08 20:46
Po pierwsze temat dotyczący biotonu znajduje się, gdzie indziej

Po drugie część twoich informacji jest przestarzała(przynajmniej w tej części, w którewj jestem to w stanie zweryfikować). I tak np.
1. Krauze nie jest już prezesem prokomu
2. Trudno oczekiwać od fed-u dalszych obniżek stóp procentowych po ostatnio dość dobrych danych z USA
3. Bioton planuje zapłatę w akcjach firmy, co zwiększy ilość akcji na rynku i może źle wpłynąć na notowania (tego akurat nie jestem pewien, ale przeczytałem na tym forum).
no name / 194.242.62.* / 2007-10-08 16:23
...większość akcjonariuszy Biotonu posiwiała przez ten rok, więc oby te huczne zapowiedzi i "słuchy" wreszcie przełożyły się na wzrost kursu, bo nastroje są grobowe.
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy