Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Najem a użyczenie - różnice istotne ze względu na podatek

Najem a użyczenie - różnice istotne ze względu na podatek

Wyświetlaj:
mambor / 178.183.228.* / 2012-09-25 01:12
Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się że artykuł wprowadza w błąd. Jaki przychód ma najemca z użyczenia? Jaki podatek, skoro nie ma przychodu?

Tu jest właśnie różnica między tymi umowami. Jeśli dobrze rozumiem to obowiązek podatkowy spoczywa na osobie która mieszkanie wynajmuje, bo to on ma przychód w postaci mieszkania "za darmo".
JKolski / 83.238.177.* / 2012-11-27 10:28
A mnie się wydaje, ze nie masz racji. Osoba użyczająca za free ma dochód wirtualny równy czynszowi jaki najemca zapłaciłby za taki lokal. To że ta kwota nie trafia do właściciela w świetle prawa nie ma znaczenia - teoretycznie mógłby tyle dostać, więc praktycznie płaci podatek. Oczywiście to wbrew logice, ale dla US logika nie musi być konieczna - zob. np. sytuację gdy kupujesz samochód - płacisz za niego plus kilka dodatkowych opłat, a dla US wzbogaciłeś się o wartość samochodu i musisz zapłacić podatek od wzbogaceń (choć de facto w twojej kieszeni ubyło grosza więcej niż wart jest samochód, czyli zbiedniałeś).
leon555 / 2012-11-27 10:45 / Bywalec forum
czyli można spokojnie użyczyć mieszkanie i wtedy uniknąć płacenia podatku za najem?

Najnowsze wpisy