Forum Forum prawneGospodarcze

Nazwa Skrócona - Spółka Jawna

Nazwa Skrócona - Spółka Jawna

bratny3000 / 2008-02-14 22:20
Witam,
Jestem w trakcie rejestrowania spółki jawnej. W umowie umieściliśmy nazwę pełną, np: Zakład Obróbki Metali Jan Nowak, Jan Kowalski Spółka Jawna i skrót, którym chcielibyśmy się oficjalnie posługiwać ZOM sp.j.

Po kilku dniach od rejestracji otrzymaliśmy postanowienie sądu, które obliguje nas do:

"dostosowania umowy spółki do treści art. 24 par. 2 kodeksu spółek handlowych i sformułowania skrótu firmy zgodnie z przepisami prawa. Skrót firmy nie może wprowadzać w błąd, a ponadto winien zawierać imiona i nazwiska wspólników, które umieszczono w nazwie spółki oraz dodatkowe oznaczenie sp.j."

Artykuł o którym mowa w postanowieniu sądu brzmi dosłownie:

"par. 1
Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie spółka jawna
par. 2
dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu sp.j"

Jeżeli dobrze rozumiem, skrót nazwy może ograniczyć się tylko do wyrażenie "spółka jawna", czyli nazwa skrócona powinna brzmieć: Zakład Obróbki Metali Jan Nowak, Jan Kowalski sp.j. ???

Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją?? Czy ew. istnieją jeszcze jakieś inne podstawy prawne regulujące sposób tworzenia nazw skrótowych, na które można się powołać i czy w takiej sytuacji jest sesn odwoływać się od postanowienia sądu?

Nie ukrywam, że najbardziej problematyczną sprawą jest dla mnie używanie imion i nazwisk w nazwie firmy.

pozdrawiam
Wyświetlaj:
magben / 83.20.69.* / 2009-02-20 18:41
Wystarczy dodać w skrócie ZOM sp.j nazwisko jednego wspólnika i wszystko gra np.:
ZOM Kowalski, sp.j. - i wszystko będzie grało
przewodnick / 2008-02-15 19:55 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Między innymi dlatego ta forma działalności nazywa się spółką jawną. Nietety tylko spólki kapitałowe, spólka komandytowa (i to chyba wszystkie) pozwala na ukrycie w nazwie imion i nazwisk.

Najnowsze wpisy