Forum Forum prawneCywilne

nazwisko dziecka a brak ślubu

nazwisko dziecka a brak ślubu

skomentuj
przyszła mama / 2012-09-06 10:41
Jestem w 6 miesiącu ciąży, ale nie chcę tylko z tego powodu brać ślubu,z astanawiam się tylko, czyl jeśli nie będzie zawarty związek małżeński to czy dziecko będzie mogło nosić nazwisko ojca? i jak to formalnie się załatwia?
szklarek / 2012-09-06 12:09
W tej sytuacji będzie mogło nosić jego nazwisko jeżeli:
-dziecko zostanie uznane przez ojca albo ojcostwo zostanie ustalone przez sąd.
Nie może być sytuacji, że dziecko nie zostanie uznane przez ojca albo sąd nie ustali ojcostwa danego mężczyzny i dziecko będzie nosić jego nazwisko.

Oświadczenie o uznaniu- w USC. Jest opcja jeszcze podwójnego nazwiska- Pani i ojca dziecka.

Podstawa prawna: art. 88 i 89 Kodeksu rodzinny i opiekuńczy
skomentuj

Najnowsze wpisy