Forum Forum finansoweBanki

NBP do Money.pl: Sektor bankowy jest zagrożony

NBP do Money.pl: Sektor bankowy jest zagrożony

Wyświetlaj:
Michał Asman / 2006-06-28 09:51
To kredyty w PLN są zagrożone przy znacznym osłabieniu wartoąci złotego
Kurs poszedł w góre pln do EURO oraz Franka i proszę zobaczyć co
się stało z WIBOREM dla PLn poszedł w górę z 4,2400 z
dn.20-06-2006 do 4,4300 w dn. 26-06-2006.

WIBOR
– oznacza stopę procentową będącą średnią arytmetyczną
stóp procentowych oferowanych przez wybrane główne banki dla
lokat w PLN na warszawskim rynku międzybankowym, ustalana
każdego dnia roboczego o godzinie 11.00 i publikowana w serwisie
Bloomberg lub innym serwisie informacyjny

Wpływ na podstawowe stopy procentowe w Polsce ma gospodarka
naszego państwa i w żadnym stopniu nie jest lepsza od gospodarki
w Unii Europejskiej, czy Szwajcarii. Bo to od naszej gospodarki
uzależnione są stopy procentowe i inflacja, na którą ma wpływ
kurs PLN do EURO i Franka.

Trzeba założyć, że jak złoty będzie tracił na wartości, oraz /
lub wskaźnik, Wibor rósł w górę, RPP będzie musiała podnieść
podstawowe stopy procentowe żeby utrzymać między innymi niską
inflację. Przecież nie można konkurować z gospodarką Unii
Europejskiej, bo jest ona o wiele mocniejsza od naszej, ma
między innymi mniejsze bezrobocie.

Kapitał zagraniczny, który jest u nas inwestowany chronią wymogi
stawiane przez Unię Europejską, które wskazują m.in. na potrzebę
zrównoważenia finansów publicznych (w tym niski deficyt
budżetowy) i zadłużenie państwa. Istotne jest także obniżenie
inflacji oraz poziomu bezrobocia poprzez większą elastyczność
zasad zatrudnienia.
Tak, więc Polska, która aspiruje do strefy Euro, nie może sobie
pozwolić na gwałtowną obniżkę wartości złotego. - Jednak gdyby
do tego doszło - równocześnie wzrosłaby w naszym kraju inflacja,
a w konsekwencji - stopy procentowe kredytów złotowych.
kocan / 83.19.149.* / 2006-07-01 10:59
Nie wiem czy dobrze zrobilem ,ze pol roku temu wziąlem kredyt hipoteczny w PLN na kilka lat. Z tego co piszesz to wysokosc miesiecznej raty zalezy od czynnikow przez Ciebie wymienionych. W banku zasugerowano mi,ze lepiej brac w PLN,. Czyzby wprowadzono mnie w maliny?...Ciekawe jak bedzie ze splata rat w PLN(przeliczenie) kiedy Polska wejdzie do strefy EURO?
Teresa / 213.134.160.* / 2006-08-09 22:03
Przepraszam, nie wiem, dlaczego adres e-mail nie wskoczył. Podaję raz jeszcze: pomaran3a@ wp.pl
Tenia / 213.134.160.* / 2006-08-09 22:00
Witaj
Jestem pracownikiem Banku (pewnego) i wiem,, że to nie jest oki jeśli Klientowi mówi się co on ma zrobić czy też wybrać. Rzetelny pracownik powinen przedstawić jedna opcję i drugą i pokazać jej efekty tzn. powinien przesdstawić harmonogram spłat w złotówkach i np. franku szwajcarskim, powinien również poinformować Klienta ile w takim razie będzie kosztował go kredyt w złotówkach a ile we frankach. Ile wiecej zapłaci w złotówkach.
Idz do tego swojego banku i zażądaj od kierownika placówki przewalutowania, które powinieneś miec za darmo , ponieważ zostałes wpuszczony w maliny.
Zreszta masz tez wyjście inne : zamienic ten kredyt na kredyt w innym banku. U nas robia to za darmo w ciagu trzech dni w najgorszej opcji. Jedyne co , to dotychczasowy kredyt musi byc spłacany bez opóźnień. Musisz mieć umowę na ten stary kredyt, harmonogram spłat, opinie, ze kredyt był spłacany rzetelnie oraz dwa dokumenty tożsamosci. Jeśli Cię to interesuje to podaję swój e-mail
Pozdrawiam Teresa
bamberr / 212.244.126.* / 2006-06-28 07:23
Powoli wracamy do złotówki odciętej od świata???
Przypominam nieco młodszym, ze to już było...teraz tylko pozostaje wprowadzić PEWEKSY. zlikwidować częściową wymienialność złotego i będzie jak w RWPG i PRL-u (dla tych co tak chwala E>Gierka). Reszta zdolnytch wyjedzie do Londynu, albo gdzie indziej i będzie dziadkom przysylać 20 euro na tydzien. bALCEREK I JEGO CYRK TYLKO TAKIM SYSTEMEM UMIE ZARZADZAC I TYLE
obserwator / 83.5.230.* / 2006-06-27 18:23
Balcerowicz powinien byc prezesem do smierci. Jest to sektor nie do ruszenia .Tam pracuja najzdolniejsi ludzie w Polsce.A afery jakie tam afery w wyobrazni spoleczenstwa.Prywatyzacja wzorowa znana na caly swiat szczegolnie banku slaskiego BIGbanku,corek coreczek braci,bratankow ,wnukow itp.Jednym slowem nie ruszac tego towarzystwa.
mdk75 / 80.53.35.* / 2006-06-27 09:27
Aha, taka jeszcze myśl co do spiskowej teorii dziejów... nasza kochana administracja nie jest na tyle rozwinięta intelektualnie, by tworzyć jakieś tajne ukryte mechanizmy i wskazywać cele strategiczne. Raczej jest to polityka szarpanych krótkowzrocznych decyzji uznaniowych w relacji do pogody, samopoczucia czy okresu sekretarki. Przychylam się raczej do wersji, że to banki coś kombinują. A one wcale nie patrzą na własne ryzyko, bo ono jest niemal zawsze zbliżone do "0". Wynika z samej definicji banku i kredytu (aby to zdanie zrozumieć, nie czytajcie książek pt. zarządzanie ryzykiem kursowym w banku, tylko czytajcie książki w stylu Wahadło Foucaulta). Natomiast na wyższych stopach można więcej zarabiać w mniej lub bardziej ukryte sposoby - od zarobków ma się premie dla managementu (ile mamy w Polsce banków o jednoznacznie zdefiniowanym właścicielu, a ile jest zarządzanych przez mniej lub bardziej kolegialne ciała w postaci rad nadzorczych reprezentujących kolejne firmy, będące własnością kolejnych firm itd. itd.). Ja to nazywam menadżerską strukturą własności. I w menadżerach widzę winnych tego typu działań i nacisków. No więc przyznajcie się, ilu z was jest menadżerami w banku i z jednej strony krzyczy, że coś nam zabraniają, a zarazem cieszy się, jak zysk netto na koniec rośnie, a razem z nim premie? Ja mogę rzucać kamieniem, bo za to nie odpowiadam, i nigdy nie splamiłem się robotą dla takiej własnosti menadżerskojej.
zastanowiony / 83.15.162.* / 2006-06-27 10:06
Może chodzi po prostu o to, żeby ograniczyć w najbliższej przyszłości zaciąganie kredytów w USD - w walucie, która ma szansę stracić w tym roku większą część swojej wartości, na czym mają szansę zarobić co bystrzejsi, czyli tacy których system bankowy nie lubi...
mdk75 / 80.53.35.* / 2006-06-27 11:28
Brzmi logicznie, choć znowu stwierdzenie "system bankowy" pachnie mi lekko spiskiem syjonistycznym itp. Dla mnie to po prostu walka o swoje w każdy możliwy sposób. A państwo zamiast nas zabezpieczać, lub przynajmniej zapewniać warunki uczciwej konkurencji (np. zyski tych co zabiorą się za USD, kosztem mniejszych zysków (nie strat) banków), ulega różnym sugestiom i wzmacnia system sprawiedliwy inaczej.
mdk75 / 80.53.35.* / 2006-06-27 09:11
Fajne są te wasze komentarze. Widać, że w Polsce jest coraz więcej ludzi znających się co nieco na finansach. Ja do nich nie należę a na ryzyku kursowym szczególnie się nie znam - właśnie oberwałem parę złotych (dziesiąt tysięcy), głównie z powodu PiS (stąd ich nie lubię). Dla mnie jednak w tym wszystkim ważniejsze jest przesłanie money przy tych tekstach. Nie chodzi o to, u kogo i na ile procent mamy pożyczać (czy w PLN czy w CHF), ale o to, że ktoś podejmuję tę decyzję za nas i coraz częściej wbrew naszej woli. Nie podoba mi się to, że ktoś decyduje o moim życiu w sposób tak arbitralny jak to dzieje się w Polsce. A już szczególnie wkurzające jest to, że te arbitralne decyzje są podejmowane przez osoby, które w ciągu ostatnich 15 lat popełniły wiele katastrofalnych błędów, za które w normalnym państwie traciłoby się wszystko i lądowałoby się w więzieniu. Ja do takiego normalnego państwa chcę się wynieść, choćby na obsługę zlewozmywaka.
jiw / 158.143.181.* / 2006-06-27 02:59
i uzasadnienie decyzji Inspektora?
REDAKCJA / 2006-06-27 08:20
Wystarczy kliknąć w ramkę i cały list w formacie pdf można przeczytać.
Pozdrawiamy!
Redakcja Money.pl
Michał Asman / 2006-06-26 20:34
Kurs poszedł w góre pln do EURO oraz Franka i proszę zobaczyć co się stało z WIBOREM dla PLn poszedł w górę z 4,2400 z dn.20-06-2006 do 4,4300 w dn. 26-06-2006.

WIBOR
– oznacza stopę procentową będącą średnią arytmetyczną stóp procentowych oferowanych przez wybrane główne banki dla lokat w PLN na warszawskim rynku międzybankowym, ustalana każdego dnia roboczego o godzinie 11.00 i publikowana w serwisie Bloomberg lub innym serwisie informacyjny

Wpływ na podstawowe stopy procentowe w Polsce ma gospodarka naszego państwa i w żadnym stopniu nie jest lepsza od gospodarki w Unii Europejskiej, czy Szwajcarii. Bo to od naszej gospodarki uzależnione są stopy procentowe i inflacja, na którą ma wpływ kurs PLN do EURO i Franka.

Trzeba założyć, że jak złoty będzie tracił na wartości, oraz / lub wskaźnik, Wibor rósł w górę, RPP będzie musiała podnieść podstawowe stopy procentowe żeby utrzymać między innymi niską inflację. Przecież nie można konkurować z gospodarką Unii Europejskiej, bo jest ona o wiele mocniejsza od naszej, ma między innymi mniejsze bezrobocie.

Kapitał zagraniczny, który jest u nas inwestowany chronią wymogi stawiane przez Unię Europejską, które wskazują m.in. na potrzebę zrównoważenia finansów publicznych (w tym niski deficyt budżetowy) i zadłużenie państwa. Istotne jest także obniżenie inflacji oraz poziomu bezrobocia poprzez większą elastyczność zasad zatrudnienia.
Tak, więc Polska, która aspiruje do strefy Euro, nie może sobie pozwolić na gwałtowną obniżkę wartości złotego. - Jednak gdyby do tego doszło - równocześnie wzrosłaby w naszym kraju inflacja, a w konsekwencji - stopy procentowe kredytów złotowych.
George / 83.25.208.* / 2006-06-27 07:46
I ten potencjalny wzrost stóp procentowych kredytów złotowych wskazuje, że banki obawiając się takiego scenariusza wymuszają zadłużanie się klientów w złotówkach. Wtedy bowiem ewentualne konsekwencje poniosą klienci z kredytami w złotówkach, a nie we frankach. Jak zwykle okazuje się, że banki występując z pozycji siły usiłują przerzucić ryzyko niepomyślnego rozwoju sytuacji w kraju na swoich klientów.
partiamoney.pl / 83.175.180.* / 2006-06-26 18:59
A może by tak partie założyć? PartiaMoney.pl. Lubię wasz portal, naprawdę mi się podoba. Załużmy partie. Kto jest chętny zostać członkiem lub głosować na nową partię? Proszę się wpisać. Program partii prosty: "liberalizm gospodarczy".
marwolen / 83.19.149.* / 2006-06-27 15:18
popieram, jestem chetna zostac czlonkiem...:)
filolog / 83.26.130.* / 2006-06-26 19:45
lepiej 'załużmy' podstawówkę ze wzmocnioną dawką ortografii
jb / 84.10.103.* / 2006-06-27 07:35
nie masz się czego czepić??
Axe / 212.126.11.* / 2006-06-26 16:08
Hmm...i po co w ogóle ten list? Przecież niczego nie wnosi, nie ma tam nic nowego, tylko powtórzenie tych samych "powodów", dla których tak strasznie zaczęli bać się o biednych, ciemnych konsumentów...
samuraj jack / 2006-06-26 16:07 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy/ Bloguje na bblog.pl!
Obawiam się tu kontekstu politycznego.
Za kilka miesięcy możemy się spodziewać informacji w programach gospodarczych, że tańszy kredyt hipoteczny możemy mieć po wejściu do strefu euro.
Simek van der Slipen / 87.99.44.* / 2006-06-26 15:33
hipotecznych w pln, drugim istotnym elementem juz wg banków komercyjnych jest problem finansowania kredytów walutowych, pasywami krótkoterminowymi, to ja sie pytam jak są finansowane kredyty hipoteczne w pln czy również pasywami krótkoterminowymi, jesli tak to tłumaczyłoby to wysoką stopę kredytów hipotecznych w pln a nie uzasadniałoby niakiej ceny kredytów w CHF. Jesli popyt na CHF byłby ogromny to również powinna pójśc jego cena do góry moze tu jest to ryzyko , moze tego się boją bankierzy hehehhe. Reasumując , kto jak kto ale bankierzy potrafią liczyć i skoro kredyt w CHF jest pięciokrotnie tańszy od kredytu w pln to oznacza jedno, że ryzyko kredytu w CHF jest pięciokrotnie niższe niż w pln, a może jednak ktoś się myli z oceną ryzyka kredytów w pln....
Andre / 212.244.100.* / 2006-06-26 13:53
zatroskanych niskimi dochodami banków które pożyczają w CHF. Kredyt bierzemy w przedstawicielstwie banku np. szwedzkiego które działa w Polsce jako oddział i nie podlego Nadzorcom rodzimym. Na szczęście UE daje też pewną swobodę wyboru ludizom..
jliber / 212.180.147.* / 2006-06-26 10:33
Zawsze jest ta różowa strona, pamiętajmy, im gorzej gdy rządzi PiS, tym może mniej moherów pójdzie głosować w przyszłych wyborach (komuniści nie pomogli, faszyści nie pomogli, czyli nie wiedzą już na kogo głosować).
tim / 195.225.121.* / 2006-06-27 20:13
ależ ja świetnie zarabiam na3 posadach państwowych w tym kraju za rządów Pis więc skąd to biadolenie,samochodzików z kratką nie można kupować ,na vaciku oszukać co?
... / 217.153.29.* / 2006-06-26 12:13
nie wiedzialem ze az tacy idioci tu sie wypowiadaja....
Spostrzegawczy / 193.111.166.* / 2006-06-26 10:28
to ludzie bedą brali kredyty w zł i nikt nie będzie zagrożony.
samuraj jack / 2006-06-26 16:06 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy/ Bloguje na bblog.pl!
będą zagrożeni biorący w złotówkach, gdyż ten kredyt będzie ich więcej kosztował czyli większe będzie ryzyko niewypłacalności
Spostrzegawczy / 193.111.166.* / 2006-06-26 17:54
jeśli stopy zostaną obizone to kosztował będzie tyle samo.
bizon / 83.17.143.* / 2006-06-26 14:36
w zasadzie się z tobą zgodzę, ale przy tak nie stabilnych rządach?
Spostrzegawczy / 193.111.166.* / 2006-06-26 17:57
te wszystkie zawirowania polityczne to burza w szklance wody, rządy wbrew pozorom są bardzo stabilne i zmiany dokonywane są w sposób ewolucyjny i powiedzałbym nawet jak dla mnie zbyt mało radykalny.
Jerzy S. / 82.139.179.* / 2006-06-26 08:41
Wprowadzenie regulacji jakościowych do kredytów wałutowych jest, moim zdaniem, czynem rozsądnym, jednak ich zaostrzenie oraz wprowadzenie regulacji iłościowych będzie jusz przesądą - i to bardzo szkodliwą-dla klientów oraz rozwoju instytucji finansowych. Nie jest to uzasadnione w obecnych warunkach ekonomicznych. Uważam, że, w wypadku zaostrenia regulacji Money.pl będzie miała rację.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy

Konto firmowe - najlepsza oferta: