Forum Forum inwestycyjneFundusze

nie macie wrazenia ze to wszystko sciema?

nie macie wrazenia ze to wszystko sciema?

alcabon / 2008-06-06 15:19
Im dluzej sie temu przygladam i im wiecej informacji zbieram jak to dziala tym bardziej mam wrazenie ze to wszystko jedna wielka sciema, w ktorej stwarzane sa tylko pozory jakiejs uczciwosci wobec inwestora.

Jak to jest ze fundusze, ktore caly czas traca (czy głowne indeksy rosna czy spadaja i tak traca) maja wystawiane bardzo wysokie oceny?
Jak to jest, ze mimo tego, iz ceny surowcow caly czas rosna, fundusze surowcow caly czas spadaja?
itd.

Jak dowiedziec sie w co inwestuje fundusz w ktorym trzymam pieniadze? (Nie mowie o ogolnikach typu najlesze spolki i inne p***** p***** tylko w co konkretnie kiedy kupil jakie akcje, kiedy sprzedal jakie akcje itp.) Mam wrazenie ze gdybym sam kupowal to co on sprzedaje i sprzedawal to co on kupuje wyszedlbym na tym duzo lepiej:)
Wyświetlaj:
mati_017 / 2008-06-17 20:23
TFI publikują sprawozdania finansowe, w których umieszczają informację jakie akcje których spółek kupowali tylko, że ze względu na konkurencyjne TFI publikują te sprawozdania z opóźnieniem ( jest to zgodne z prawem).
hadForex / 2008-06-16 19:25
Jak ktoś ma ochotę zarabiać zarówno na wzrostach jak i na spadkach, to zapraszam na priv.
relph / 2008-06-14 07:58
Albacon, to jest całkiem proste. Porfel fundu zwiększył się bo wzrosły ceny akcji ( wide Index) a potem, przed wyceną zarządzający odliczyli od aktywów netto swoją prowizję i wyszło in minus.
alcabon / 2008-06-17 16:33
no bez przesady z tymi prowizjami. Nie mają przecież 1% w ciągu dnia:)

Juz raczej moznaby powiedzieć że inwestują w te spółki ale w różnym stopniu i przez to te różnice. Ale raczej mi chodziło o to, czy w ogóle patrze dobrze na dzienne zmiany w indeksie i w wycenie funduszu.
DOJENIE FRAJERÓW I TYLE / 83.29.184.* / 2008-06-13 22:52
DOJENIE FRAJERÓW I TYLE
alcabon / 2008-06-12 21:35
DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek
Wycena z dnia 12-06-2008
-0,622%

Indeks: DWS-MS, sesja 2008-06-12
Zmiana [%] 0,42

No tego to ja jednak nie rozumiem. Indeks zyskuje. niby z tego samego dnia dane a fundusz traci.
Ja rozumiem mogą zainwestować w coś, co przyniosło stratę ale dlaczego zawsze inwestują w coś co przynosi stratę?? Przecież ponoć to specjaliści. Pobierają prowizję i powinni sie znać na swojej robocie i wychodzić lepiej niż średnia a nie gorzej! juz nie mówiąc o WIG20 +1,7 i WIG +1,14.
berkov / 2008-06-11 22:29
Chciałabym założyć fundusz inwestycyjny, aby składać sobie na emeryturę bo na ZUS nie ma co liczyć. Czy ktoś z Was mógłby mi doradzić, co jest optymalne na przestrzeni 30 lat inwestowania???
Poczytałam trochę w internecie i jest tego za dużo, a czego za dużo to nie zdrowo.
Pozdrawiam i czekam na wskazówki.
Zeus52 / 2008-06-12 19:21 / 10-sięciotysiącznik na forum
A tak na poważnie,to nie można stwierdzić,co jest optymalne na tak długi okres czasu(z resztą ja mam taki sam okres).Powiem przekornie,że na taki okres to właściwie wszystko,co się nawinie.
Zeus52 / 2008-06-11 23:14 / 10-sięciotysiącznik na forum
Jest takie przysłowie"Nie kupuj browaru,jeśli chcesz się napić piwa".Po co zaraz zakładać fundusz? Wystarczy zakupić jednostki istniejących fundów.
LdN / 2008-06-09 09:31 / Bywalec forum
Obejrzałem wczoraj wyścig Formyły 1, obejrzałem mecz, poczytałem po raz n-ty ostatnie wypowiedzi z forum, trochę danych statystycznych i naszła mnie pewna refleksja.
W Polsce nie było i nie ma ludzi, którzy potrafia zarządzać. Po prostu nie ma.
Polacy nie potrafią zarządzać funduszami, nie potrafią zarządzać przedsiębiorstwami (to, że Polacy najwięcej czasu spędzają w pracy a mają niską wydajność to przecież wina ludzi na stanowiskach kierowniczych - nie potrafią organizować pracy). W Polsce nie da stworzyć się dobrej drużyny piłkarskiej, ale już Polscy piłkarze za granica grają bardzo dobrze. Kubica jeździ dla Niemców. Węgrzy mają tor Formyły 1 a u nas takowego zbudować się nie da. Ponad rok temu dostaliśmy ME 2012, czas mija a stadiony się nie budują. Zeus52 i max1224 zachwalają fundusze zagraniczne. Co za kraj :(
Zeus52 / 2008-06-10 23:01 / 10-sięciotysiącznik na forum
A dzisiaj wyczytałem,że amerykanie masowo wychodzą z fundów hedgingowych,gdyż nie dają spodziewanych wyników(autor:P.Satalecki).Też się nieco wkurzyłem,gdy SCH1 zrobił raptem niecałe 2%przy zwyżce ropy o 8%.Już tak ostrożnie dawałem mu +4,4%,bo ropa to 30%,a reszta to prod.rolnicze,które ogólnie miały+2,4%,stąd wyszło te 4,4...a tu lipa!
Zeus52 / 2008-06-10 22:24 / 10-sięciotysiącznik na forum
Żeby nie było,że zachwalam zagraniczne,to kubeł zimnej wody. Najświeższe wyniki: SCH1(171,65E)=-0,40%;ML5(51,70$)=-1,97%;ML6(101,49$)=-2,09%.A żeby już całkiem wszystkich pogrążyć(taki mam wisielczy kaprys)to dodam,że to nie koniec.Spółki złota zrobiły dziś oszałamiające wyniki,tak od 1,99%do ponad 8%(w większości bliżej tej drugiej liczby). Oczywiście wszystko na minusie. Czyli ML5 ma jutro prawdziwy pogrom,chyba większy od marcowego.ML6 podobnie. Kto ma...zgrzyta zębami,kto kupuje...zaciera ręce. Ja jestem tak pośrodku,bo...i mam...i kupuję..Co się do diabła dzieje? Wygląda na to,że cały biznes z maja diabli wzięli! No nic...szybciutko dalsze zakupy pozostały. Może uda się kupić ML6 po 95$,a może taniej? A ML5...czy zakupy po 45$???
pchelek / 2008-06-11 08:50 / Tysiącznik na forum
te spadki to normalka - bym sie nie przejmowal zbytnio [w dluzszym terminie] - zobacz nasza gielde - tu jest koszmar !!!!!!!
Zeus52 / 2008-06-16 07:53 / 10-sięciotysiącznik na forum
Dzisiaj na stronie Bloombergu zachwycają się niezłymi wzrostami Rio Tinto,BHP Billiton i innymi.To spółki z ML6 i rosną 2 dzień z rzędu.Natomiast Newcrest mining(z ML5) ma kłopoty z erupcją gazu
max1224 / 2008-06-16 16:00 / Tysiącznik na forum
aktualnie też jest przyzwoicie z 10 największych spółęk tyklko Xstrata jest na lekkim minusie pozostale rosną
Zeus52 / 2008-06-17 23:16 / 10-sięciotysiącznik na forum
No i mamy wynik ostateczny na dzisiaj:ML6=+1,95%,ML5=+0,65%(jutro będzie w Skandii),ale to nie wszystko,bo dziś spółki złota gremialnie na zielono,łącznie ze wspomnianą wcześniej Newcrest Mining(+6,59%),tak,że jutro(a pojutrze w Skandii) ML5 i ML6 zamienią się tylko miejscami,jeśli chodzi o poziom wzrostów!
max1224 / 2008-06-17 23:45 / Tysiącznik na forum
a do tego pomimo dzisiejszych nienajlepszych notowań w usa większość spółek z portfela ml6 na plusie co nieźle rokuje temu co za dwa dni w skandii

pozdr
jutro dalsze decyzje
Zeus52 / 2008-06-17 16:24 / 10-sięciotysiącznik na forum
Newcrest Mining chyba rozwiązał swoje problemy. Po nieustannych zjazdach od 04.06.08 wczoraj miał jeszcze minimalny spadek,a dzisiaj wreszcie wzrost i to od razu +6,59%. Przypominam,że akcje Newcrest,jednego z największych producentów złota,znajdują się również w "portfelu"ML5 i to na szczycie listy
pchelek / 2008-06-17 16:59 / Tysiącznik na forum
kocham zloto !!!!
Zeus52 / 2008-06-17 17:46 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ja też!
Zeus52 / 2008-06-16 17:22 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ale w ubiegłym tygoniu właśnie Xstrata miała duże plusy...zresztą pisałem o tym Pozdro
max1224 / 2008-06-16 17:54 / Tysiącznik na forum
nasdaq już na 0,5% plusie ależ Ci jankesi mają optymizmu w sobie jak na titanicu do pasa w wodzie a orkiestra gra
pchelek / 2008-06-16 18:38 / Tysiącznik na forum
ten tytanic jest niezatapialny - trzyma go recesja przerzucana do europy i azji - jankesi wiedza jak wyd.....................ć konkurencje
Zeus52 / 2008-06-16 18:22 / 10-sięciotysiącznik na forum
Dokładnie tak. Na pewno przeanalizowałeś ich wykresy...małe szanse na wzrost...brak sygnałów kupna,więc czeka nas trochę marazmu...a w efekcie następne spadki
max1224 / 2008-06-16 18:30 / Tysiącznik na forum
nieciekawie to wszystko zaczyna wyglądać na koniec tygodnia trzeba będzie znowu zwijać majdan (środa) żeby się do piątku wyczyścić później może być ....

nie będę krakał
gorzej jak będzie wcześniej
Zeus52 / 2008-06-16 20:27 / 10-sięciotysiącznik na forum
A wszystko to przez dwie głupie linie,które zamiast się przeciąć idą równolegle i do tego daleko od siebie(MACD)
max1224 / 2008-06-17 01:00 / Tysiącznik na forum
to się doczekałem Panie Zeusie he he he he

swoją drogą znowu udane ruchy mi wyszły:-)))
Zeus52 / 2008-06-17 14:23 / 10-sięciotysiącznik na forum
No niech Ci będzie...odgryzłeś się! Ale niech na tym będzie koniec z tymi "panami" Pozdro
pchelek / 2008-06-16 18:36 / Tysiącznik na forum
surowce trzymaja - a jankesi to sa tak wyglodniali wzrostow ze nic ich chyba nie odstraszy - to juz prawie rok jak mamy flaute - aktualnie przeplyw kapitalu do USA jest ogromny - dwa razy wiekszy niz szacowano - zxnaczy sie kasa do usa plynie [pewnie licza na wzrost dolara] - ja tam w besse nie wieze - chciwosc ludzka jest wieksza
Zeus52 / 2008-06-16 20:36 / 10-sięciotysiącznik na forum
Tylko,że DJ jest w długoterminowym trendzie spadkowym i nie zmienią tego nawet chwilowe wyskoki do góry,a jakoś do wielu analityków jakby to nie docierało
pchelek / 2008-06-17 08:45 / Tysiącznik na forum
niech spada ??? - aby tylko spadalo powoli [tak mysle] choc z drugiej strony spadki musza sie kiedys skonczyc
max1224 / 2008-06-16 18:42 / Tysiącznik na forum
obyś miał rację
pchelek / 2008-06-16 19:27 / Tysiącznik na forum
wykresy wykresami a psychologia ludzka wykresow sie nie ima - wiem cos o tym - tak samo chec posiadania kasy jest przeogromna i zaslania obawy i strachy - zaslepia na rzeczywistosc - stajemy sie glusi - gdzies ta kasa sie na razie loguje [wyjmowana zgieldy] - pewno czeka na start
Pozdrawiam
max1224 / 2008-06-16 19:31 / Tysiącznik na forum
no i końcówka będzie ciekawa już dwa indeksy na plusie a ropa leci na pysk z ponad 2% jakiś czas temu nie zostało prawie nic będzie ciekawie ale niestety gramy z chorwacją więc przechodzę na tv za chwilę
pozdrowionka
pchelek / 2008-06-16 20:07 / Tysiącznik na forum
pozdrowko
Sam nie wiem co wiekszy stres daje
- te didzeje na plusach i we wzwodach i w upadkach - czyli maxiu nasza przyszlosc emeryta rentiera na hawajach [u mnie za 15 lat] a u Ciebie iine przyjemnosci i przyziemne potrzeby zrealizowane
- czy mecz - tak by sie chcialo by wygrali
W kazdym razie jak bedzie bum !!!!!!!!!!!!!!!!! na didzejach w koncu to sobie zawsze powiemy "mysmy zdazyli i zarobili" - bo zamknac mozna w kazdej chwili [choc szkoda tej gry]
Zeus52 / 2008-06-11 21:02 / 10-sięciotysiącznik na forum
Pchełku,wydaje mi się,że zjazd na GPW to może być pestką przy dzisiejszym zjeździe npML5...zresztą może się mylę...najpóźniej za godzinę Black Rock poda wyniki...zobaczmy co nam zgotowali !...
Zeus52 / 2008-06-11 20:45 / 10-sięciotysiącznik na forum
Częściowo ten koszmar zaliczyłem,ale tylko częściowo...trochę się spóźniłem z wyjściem. Zostawiłem 30%na GPW,a reszta surowce,Japan i SKAN2 z którego już też wychodzę. Kto dał zlecenie na zakup ML5 do poniedziałku do 16.00,trafi akurat w dołek(strzał w 10!).Dzisiaj ML5 będzie miał prawdopodobnie minimum,a od jutra jazda w górę,bo spółki złota już rosną.Oczywiście te z Australii,Chin,RPA jeszcze są na minusie,ale cóż...Ziemia się obraca i jutro też wyjdą na swoje W Skandii te wyniki oczywiście z 1 dniowym opóźnieniem,ale do rozliczenia liczy się czas opublikowania wyników przez fundy,a te już jutro się zazielenią. To na tyle pocieszania.Pozdro All !
pchelek / 2008-06-12 09:01 / Tysiącznik na forum
takie spadki gold i mining Blackrocka - juz je sobie wpisalem do pamietnika i to mnie nie rusza absolutnie - surowcow nie ma i nie bedzie [juz kombinuja jak to spod Arktyki je wydobywac !!!!].
Mysle by mining w energie przekonwertowac. Surowcow jest malo i nie bedzie wiecej - ale z energia jest jeszcze gorzej - przez lata prosperity nikt nie inwestowal w ten przemysl bo inwestowano w inne bardziej dochodowe interesy - a teraz to sie odbija czkawka
najwazniejsze ze world energy i new energy stoja jak wyprostowane czlonki :) - znaczy sie trzymaja sie mocno - india we franklinie tez odbila.
Natomiast moje zaciekawienie budzi japan - czyzby po kilkunastu latach bryndzy zaczeli wychodzic na swoje ??????
Zeus52 / 2008-06-16 08:01 / 10-sięciotysiącznik na forum
Warto trochę ML4(Japan) trzymać...tak po troszeczku...może coś z tego będzie...
Zeus52 / 2008-06-12 16:01 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ogromne złoża są w Antarktydzie,cała tablica Mendelejewa+węgiel i ropa.Pod dnem Morza Arktycznego...cóż może być?...może ropa?
max1224 / 2008-06-10 23:36 / Tysiącznik na forum
wiesz kto będzie kupował he he
Zeus52 / 2008-06-12 16:30 / 10-sięciotysiącznik na forum
Max,długo walczyłem ze sobą,ale w efekcie będziesz miał w piątek ten ML5 po 45$ i pewnie ML6 też uda mi się dla Ciebie załatwić po 95$,ale nie proś o większą obniżkę...Zeus.
max1224 / 2008-06-12 16:44 / Tysiącznik na forum
jak tak dalej pójdzie to Cię przeze mnie zlinczują niemniej dzięki...Max

aa i co do ML5 ostatecznie zrezygnowałem licząc na dolara
coś musiałem wybrać albo złoto albo dolar wybrałem $ na złoto przyjdzie czas
korci mnie jescze ta japonia ale też się wstrzymuję
Zeus52 / 2008-06-12 19:10 / 10-sięciotysiącznik na forum
Mam trochę ML4,ale to egzotyka...mam na myśli ilość w moim portfelu(około 14%).A co do ML5...no to po co się tak starałem...? Dzisiaj może bvć lekki plusik,a na jutro załatwiłem już następny zjazd...tak 2,5-3%. Chyba naprawdę mnie zlinczują...będziesz mnie miał na sumieniu!
Zeus52 / 2008-06-11 21:21 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ciekawostka Black Rock już podał wyniki i to przed Schroderem. ML5(50,46$)=-2,40% ,ML6(99,41$)=-2,05%.Więc gratuluję zakupów(sobie też,bo dokupiłem więcej miż miałem,a to plus,jakby nie było)
max1224 / 2008-06-11 21:55 / Tysiącznik na forum
jeszcze trochę do końca tygodnia poleci a wtedy będę wchodził super
Zeus52 / 2008-06-11 06:33 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ten,kto zapowiadał,że poczeka na przecenę złota i że ma nadzieję,że będzie poniżej 870$/oz. Teraz jest dodatkowa okazja,bo ML5 poleci, bardziej niż gold,no bo to przecież spółki.. A właściwie to już się stało,tylko muszą podliczyć i podać wyniki. Zobaczymy dziś wieczorkiem.Pozdro i udanych zakupów!
Zeus52 / 2008-06-11 20:56 / 10-sięciotysiącznik na forum
Oczywiście dziś wieczorkiem ML5 i ML6 powinny wykazać horrendalny wręcz minus,ale chyba o to Ci chodziło...zakup po najniższej cenie.A właśnie dziś wieczorkiem wypada termin zakupu,jeśli dałeś zlecenie do poniedziałku przed 4 pm!
Zeus52 / 2008-06-11 21:30 / 10-sięciotysiącznik na forum
No może nie był to aż tak horrendalny zjazd,ale jednak to następne 2,5%na minus...ale to już koniec zjazdów. Dlaczego? A bo tak zarządziłem...żeby wszystkim zrobiło się raźniej! Uśmiechnijcie się jutro będzie lepiej...
max1224 / 2008-06-11 21:57 / Tysiącznik na forum
nie nie nie dziś dałem nura w ml6 i sch1 czyli wchodze po piątkowej giełdzie w poniedz.
Zeus52 / 2008-06-11 22:34 / 10-sięciotysiącznik na forum
Czyli masz życzeniet dalszych zjazdów? Chciałbym powiedzieć:"mówisz i masz!",ale wybacz!...Należało złożyć zamówienie 2 dni wcześniej...teraz,gdy już dałem prikaz,żeby rosło!...No max! Nie mogę tego teraz wycofać,ale spróbuję zrobić,żeby rosło powoli...jakem Zeus! Czy to Cię zadowala...? Robię to tylko dla ciebie! To przez sentyment do tego Maxa z serialu..tego od teorii chaosu(lata 90')
Zeus52 / 2008-06-11 23:09 / 10-sięciotysiącznik na forum
No dobrze,dobrze...niech Ci będzie...co prawda nie dam rady utrzymać ML5 na minusie,ale...dla Ciebie postaram się,aby nie przekroczył jutro+0,5%!O.K.? I o uśmiech proszę!
max1224 / 2008-06-12 00:04 / Tysiącznik na forum
miło wiedzieć że niebiosa sprzyjają
Pilsener / 2008-06-09 15:55 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Prawda jest taka, że polskich funduszy jeszcze rynek nie zweryfikował. Musimy na to poczekać jeszcze jakieś 20-30 lat. Bo co to za fundusz, który tworzy bank, który inwestuje we wszystko co się da, o chwytliwej nazwie, zarządzany przez byłych analityków oceniających zdolność kredytą Kowalskiego - i nie zapominajmy jeszcze o tym, że fundusz taki pobiera kilka razy większą prowizję niż jego zachodni odpowiednik.
LdN / 2008-06-09 16:06 / Bywalec forum
Za 20-30 lat tego kraju może już nie być. I dobrze by było, może jakiś Helmut zaprowadzi porządek.
pchelek / 2008-06-09 12:26 / Tysiącznik na forum
ja Ci jeszcze dodam ze nie ma lepszej, kawy, herbaty, kociego jedzonka - jak oryginalne pakowane w Nimczech, franji, Brytanii. To samo proszki do prania. Wyprobowane i sprawdzone. Z przerazeniem patzre co sie dzieje z polskimi fundami. I do Pana na niebie wznosze podziekowanie ze mnie tknelo dwa lata temu by dac noge z Arki i DWs-a i wejsc na fundy zagraniczne Blackrocka i Franklina.
Co do Kubicy to na tak marnym sprzecie jezdzi ze cud ze jeszcze zyje - a ze wyfrywa - to hyba nasza polska wiara go podtrzymuje.
Zeus52 / 2008-06-11 06:56 / 10-sięciotysiącznik na forum
Co do herbaty to muszę zaprotestować! Herbata Earl Grey Liptona sprowadzana z Belgii przez Unilever to straszne paskudztwo,a mieszana u nas przez tę samą firmę jest dużo lepsza.
LdN / 2008-06-09 16:05 / Bywalec forum
Co do kawy, herbaty i kociego jedzonka nie mam pojęcia, ale proszki do prania rzeczywiście ten sam produkt kupiony w Niemczech jest lepszy niż kupiony w Polsce.
pchelek / 2008-06-09 22:40 / Tysiącznik na forum
kocie zarcie wyprobowane na kotach - przelecialem przez wszystkie puszki dostepne w Polsce - a ze koty to gadziny wybredne wiec bele czego nie zjedza. jak dostaly puszke zarcia w oryginalnej niemieckiej puszcze [jest taki sklep w warszawie co to sprzedaje] to na whiskasa nawet nie spojrza.
kawa - kup oryginalna - w ziarnach - zmiel i zaparz - zobaczysz
Zeus52 / 2008-06-11 06:44 / 10-sięciotysiącznik na forum
A jakie zaje...ste różnej maści surówki robią...no palce lizać! Co do kotów to też się zgadza...nie próbowałem,ale zdaję się na opinię kota...Behemot stwierdził,że nasi coś oszukują.
max1224 / 2008-06-09 23:40 / Tysiącznik na forum
a wcześniej poczujesz i posmakujesz
max1224 / 2008-06-09 10:56 / Tysiącznik na forum
daj mi 1/100 powodu to będę piał z zachwytu nad polskimi i tak jako jeden z ostatnich broniłem naszej arki i chwaliłem legg maona ( w polskim wydaniu) a jeśli siedząc w zagranicznych uzyskuję stopę zwrotu taką ze nie każdy jest w stanie uwierzyć to dlaczego mam nie chwalić
oczywiście pewnie to wiesz bo czytając moje wypociny sprawdzisz chyba że nie warto
pozdr
PS. i tak wierzę w naszą reprezentację (jeszzcze) i niestety z bólem nie daję wielkich szans Kubicy w rozliczeniu końcowym nie te bolidy a polska gpw jeszcze powsanie kiedyś
LdN / 2008-06-09 12:18 / Bywalec forum
Ale ja Cię wcale nie namawiam do piania z zachwytu nad polskimi zarządającymi. A czy GPW powstanie ? Nie koniecznie. Zbyt dużo ludzi umoczyło żeby dać jej drugą czansę.
max1224 / 2008-06-09 00:09 / Tysiącznik na forum
Sciemę to nam niemcy zapodali wypuścili nas że oni tacy słabi i naiwnie polacy uwieżyli że wygrają było jak zwykle
a co będzie jutro na gpw i innych rynkach ????
krew krew i jeszcze raz krew
Zeus52 / 2008-06-06 22:37 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ale konkretnie...o jakie fundusze surowcowe Ci chodzi? Czego chcesz sie dowiedzieć? Często f.surowcowe nie inwestują w sur.bezpośrednio,lecz w akcje spółek wydobywczych...i owszem,zdarza się często,że surowce rosną(np.złoto)a ceny akcji spółek spadają...tak było np w pod koniec ubiegłego tygodnia z fundem Black Rock-gold(ML5 w Skandii).Oprócz tego fundy rozliczają swoje zyski,lub straty najczęściej z jednodniowym opóźnieniem,a zanim te rozliczenie dotrze np do Skandii mamy 2 dzień opóźnienia,stąd te "nieścisłości". Napisz konkretnie o jakie fundy Ci chodzi,a pewnie znajdziesz odpowiedzi na tym forum...przecież po to ono m.innymi istnieje
alcabon / 2008-06-06 23:03
Czyli mogę dowiedzieć sie w co inwestuje dany fundusz?
Nie będę przecież wyciągał wniosków z tego, że skoro coś tam spadło i mój fundusz spadł to znaczy ze pewnie w to zainwestował.

A jeśli chodzi o zmiany to ja nie mówię o pojedynczej zmianie tylko zmianach w przeciągu miesiąca, dwóch czy dłużej.

A jeśli ja nie mam dostępu do tych informacji to kto kontroluje te transakcje? (czy nie są celowo robione na niekorzyść Kowalskiego)
Zeus52 / 2008-06-07 07:18 / 10-sięciotysiącznik na forum
Wejdź na stronę danego fundu,gdzie dowiesz się o inwestycjach fundu w dłuższej perspektywie
Zeus52 / 2008-06-06 23:54 / 10-sięciotysiącznik na forum
Na zmiany "w przeciągu miesiąca,cz dwóch"składają się sumy tych właśnie pojedyńczych,jednodniowych zmian...należałoby je śledzić...ale spoko,gdyby coś było nie tak,to zawsze ktoś to zauważy.
alcabon / 2008-06-07 00:32
Wiem, ze z sumy zmian dziennych wynikają zmiany miesięczne czy dłuższe. Jednak ocena funduszu na podstawie zmiany dziennej wydaje mi się raczej zabawna:)
Zeus52 / 2008-06-07 07:13 / 10-sięciotysiącznik na forum
Chodziło o to,że właśnie dane codzienne można sprawdzić,choćby w przybliżeniu..To nie ma nic wspólnego z oceną funduszu.
Zeus52 / 2008-06-06 23:27 / 10-sięciotysiącznik na forum
Wszystkiego na pewno się nie dowiesz,bo to wiedzą tylko zarządzający funduszem,ale dużo informacji znajdziesz na tym forum...ja najbardziej interesuję się fundem Black Rock World Gold(to mój "konik",no i Schroder Commodity Fund),ale są tu przecież inni,którzy więcej wiedzą...trzeba tylko o coś konkretnie zapytać...no,może nie o tej porze będzie odpowiedź.. Tutaj możesz się dowiedzieć,jaki w przybliżeniu będzie miał wynik fund,który sam jeszcze nie podał wyników...będą na drugi dzień,a w T.U.(np.Skandii)jeszcze w następny. Podaj co konkretnie chcesz wiedzieć,a może ktoś Ci odpowie,lub poda adres strony internetowej,gdzie znajdziesz odpowiedź.
relph / 2008-06-07 01:12
Schroder jest rzeczywiście interesujący, przyrównując do konika - utyka co półtora miesiąca, ale tempo trzyma.
Zeus52 / 2008-06-07 07:26 / 10-sięciotysiącznik na forum
No i podał w piątek wyniczek(to za czwartek) +3,5%już przeliczając na złotówki. W poniedziałek to dopiero będzie odlot(wynik za piątek)!!!
Zeus52 / 2008-06-09 20:33 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ciekawe...SCH1 podał dziś wynik +1,99%,to zaledwie połowa tego,na co liczyłem,ale zauważyłem coś ciekawego...suma z 2 dni daje ponad 4%...prawie 5(wobec moich przewidywań+4,4%). Muszę to przemyśleć(czas rozliczenia fundu)
pieczek_zzz / 2008-06-07 16:55
skąd bierzesz info o bierzącym stanie fundu?
z góry dzięki
Zeus52 / 2008-06-08 23:07 / 10-sięciotysiącznik na forum
Jeszcz o czymś zapomniałem. Na stronach fundów ich rozliczenia,choć są ważne w dniu ,w którym są podane,zależą od wyników spółek w dniu poprzednim.
pieczek_zzz / 2008-06-08 23:20
dzięki za odpowiedz
a co do inwestycji to zamierzam trzymac teraz w ml5 po korekcie złota no i sch1 bo faktycznie ropa może iśc do góry
a co do naszej giełdy to na twoim miejscu bym wyszedł bo tam jak narazie na 80% będą spadki,wybicie formacji dołem jest przesądzone
Zeus52 / 2008-06-09 07:02 / 10-sięciotysiącznik na forum
33% mam w SCH1 i ML5,czekam też na realizję transferu(dokupienie trochę ML5głównie),ale nie ominie mnie dzisiejszy spadek na GPW.
Zeus52 / 2008-06-09 00:04 / 10-sięciotysiącznik na forum
Zobacz http://stockcharts.com/def/servlet/Favorites.CServlet?obj=msummary&cmd=show,iday[Y]&disp=SXA Możesz wpisać to prostu http://stockcharts.com/ a następnie wejdź w link"market summary". Następnie kliknij w symbol tego,co Cię interesuje:któryś z indeksów,sektorów,czy surowców...wszystko na bieżąco!(historycznie też).Pozdro
Zeus52 / 2008-06-08 23:44 / 10-sięciotysiącznik na forum
ML5,jeśli masz w tej chwili to warto trzymać,bo sądzę,że nadal podrośnie i to po niedzieli...złoto pewnie pójdzie za ropą,a spółki złota także. Zobacz te formacje świeczek na wykresie,sektora złotych spółek! Zaraz znajdę adres...
Zeus52 / 2008-06-08 22:54 / 10-sięciotysiącznik na forum
http://schroders.moneymate.com/Reports/details.aspx?fundid=725&countryid=S1&typeid=66&audienceid=25&reportid=3 Gdyby coś nie wyszło,to może skrócony adres. Czasem trzeba pokombinować,wiem że niektórzy z tym adresem mają kłopoty. Pierwszy raz,gdy szukałem tej strony(przez Google),też miałem kłopot.
Zeus52 / 2008-06-08 22:20 / 10-sięciotysiącznik na forum
http://www.blackrock.pl/IndividualInvestors/FundCentre/Prices/Index.html?complianceAccepted=true
pchelek / 2008-06-07 13:16 / Tysiącznik na forum
zeusie - skromne pytanko - do kiedy zamierzasz trzymac fundy surocowe - bo ja osobiscie do doc eny 200 dolcow za barylke - a potem dam raczej noge - niewesolo sie robi nawet z surowcami - chociaz one chyba raczej nie spadna mocno z uwagi ze i tak jest ich malo a zapotzrebowanie jak spadnie to minimalnie
Zeus52 / 2008-06-07 15:34 / 10-sięciotysiącznik na forum
Co jak co,ale do 200$ na pewno nie będę czekał...na pewno zyski będą realizowane niżej tego poziomu,co spowoduje spadek,jeśli nie wcześniej. Myślę,że od 150 należałoby stopniowo redukować .Pamiętasz,jak mieliśmy dyskusję na początku marca na temaj złota...że przy 1000 należałoby sprzedać? Ja trochę wtedy przegiąłem,zaliczyłem 1032 i trochę spadków,które zabrały część zysków.
pchelek / 2008-06-07 13:21 / Tysiącznik na forum
jak obstawiasz wynik Blackrocka mininga w poniedzalek [podaja wieczorem] po tym dzikim wyskoku ropy??? 3% czy wiecej. Bo ja to sie nawet boje oszacowac [z uwagi ze to w koncu walnie - patrz post powyzej]
max1224 / 2008-06-08 13:54 / Tysiącznik na forum
raczej nie będzie większego minning inwestuje głónie w spółki powiązane z ogólne tzw. kruszcami jeśli ropa wogóle to w znikomym procencie
co innego schroeder i ML3 (ozn wg skandii) tam powinna być jazda
Zeus52 / 2008-06-08 21:56 / 10-sięciotysiącznik na forum
ML6 ma +2,4%,ale w poniedziałek stawiam na niski wynik,może nawet minus.Jest dużo spółek na minusach i to dużych.Rio Tinto,Xstrata,czy BHP Billiton co prawda na ładnych plusach,lecz to wyjątki.Jeśli chodzi o ogół spółek wydobywczych na świecie,oprócz złota,to ten indeks jest na minusie(-2,4%),ale nie będę straszył Pchełka,bo jednak ML6 to nie tylko wydobycie metali,ale także węgiel...Xstrata -wysoki plus pewnie dlatego,bo oni wydobywają prawie wszystko,także węgiel.Z resztą jeśli popatrzeć na podział na sektory w Stanach,to tylko sektor spółek złota jest na plusie(+2,6%) i to jedyny sektor plusowy,oprócz czystych surowców i prod.rolniczych,ale te +2,6%,to myślę,byłby "zbytek łaski",dlatego ML5-liczę na +1,4/+1,6%. SCH1+4,4%. Zobaczymy,czy dużo się pomyliłem i mam nadzieję,że jeśli tak,to na minus. Pozdro
pchelek / 2008-06-09 09:18 / Tysiącznik na forum
tak myslalem - uspokoilo to moje skolatane nerwy tymi ostatnimi podrygami - grunt to zeby zbytnio nie spadalo - nam taka dywersyfikacje ze w ogolnym bilansie jestem na plusie [nawet pomimo spadku India Found - mam takie cuś]
Zeus52 / 2008-06-10 07:40 / 10-sięciotysiącznik na forum
No i ML6 poleciał,co prawda nie -2,4%,ale niecałe 2%,dla mnie dobrze,bo dałem zlecenie zakupu. Ponieważ dziś też poleci(spółki),więc w środę będzie tani.
max1224 / 2008-06-10 09:20 / Tysiącznik na forum
tylko czy nie poleci dalej ?
Zeus52 / 2008-06-10 20:11 / 10-sięciotysiącznik na forum
Tak. Poleci ponieważ dzisiaj było jeszcze gorzej,więc jutro znów minus...i to byłoby w sam raz...byle by później zechciał łaskawie przytyć! Dokupuję też stopniowo ML5...identyczna sytuacja! Miałeś nosa,żeby uciec w bezpieczne(pieniężne?). Ja czuję,że tracę jakiekolwiek wyczucie...polityka miesza się z cenami ropy...co to jest? Niby chcą walczyć z wysokimi cenami ropy,a później jakiś...nazwijmy go po imieniu...kompletny cymbał...grozi wojną z Iranem! Na dodatek tłum chyba w to uwierzył. A może o to chodziło...???
pchelek / 2008-06-10 10:20 / Tysiącznik na forum
mysle zeby to przerzucis na world energy - stabilniej rosnie, lub na new energy [male wzosty ale i spadki umiarkowane - mining moze w konu tapnac [a i tak od pewnego czasu spada]
Zeus52 / 2008-06-10 23:15 / 10-sięciotysiącznik na forum
O jakie jakie konkretnie fundy chodzi?(pełna nazwa) Pozdro
Zeus52 / 2008-06-10 22:45 / 10-sięciotysiącznik na forum
One już tąpnęły,zobacz dzisiejsze wyniki(jutro w Skandii)...to fakt,a przypuszczenie(bardzo prawdopodobne...wyniki spółek)jest takie,że nigdy nie jest tak źle,żeby nie mogło być gorzej,o czym naocznie przekonamy się jutro,a pojutrze w Skandii!
alcabon / 2008-06-07 00:40
Jeżeli ludzie z forum są w stanie podać jaki wynik będzie miał fundusz jeszcze przed opublikowaniem tego wyniku przez dany fundusz to robią to na jakiejś podstawie. Na forum jest masa ludzi, którzy wygadują takie głupoty ze szkoda gadać. Jacyś naganiacze naciągacze. Wole sam oceniać informacje a nie opierać sie na opiniach innych. Pytam wiec na jakiej podstawie szacują wynik znawcy z forum. I od razu mówię, ze nie o regresję jakąś mi chodzi, tylko o konkretne informacje. Trudno oszacować wartość czego co nie wiadomo w co inwestuje.
Zeus52 / 2008-06-07 07:02 / 10-sięciotysiącznik na forum
Chodzi o krótki termin. Np.Black Rock podał wyniki 6.06.08(wczoraj),i tak ML-GOLD:52,95$,czyli +1,59%-ten wynik pokaż T.U. W poniedziałekale to nie jest wynik za piątek,tylko czwartek. Obserwowałem jakie "brania"miały spółki złota właśnie w czwartek i stąd wiedziałem,że będzie O.K.,choć tylko w przybliżeniu. W piątek była powtórka,czyli mastępny wynik,będzie jeszcze lepszy(mniej spółek"psuło"wyniki),ake Black Rock zrobi podliczenie dopiero w poniedziałek. Te wyniki będą np w Skanaii dopiero w poniedziałek i wtorek wieczorem. Po to jest internet,żeby można wiedzieć co w trawie piszczy,trzeba wejść na stronę fundu,a także na strony spółek tego fundu...poza tym są dane sektorowe(np.spółek złóta)
alcabon / 2008-06-07 10:55
Ok w przypadku tego funduszu jest dość szczegółowo sprecyzowane w co inwestuje. (sądząc o samej nazwie).
"a także na strony spółek tego fundu..." Tego nie rozumiem (jakich spółek funduszu??)

Ale może taki przykład:
2 miesiące temu uznałem, ze w sumie bardzo prawdopodobne, ze juz jest wystarczajaco słabo:) (sądząc po WIG) No i postanowiłem zaryzykowac - jakąs niewielka kwotą:) No i kupiłem sobie jednostki udziałowe DWS TOP 25 MS. No i patrząc na WIG od chyba 3 kwietnia kiedy kupilem do dziś (a własciwie wczoraj bo notowania mam z wczoraj) praktycznie nie uległ on zmianie. A na moim koncie jest jakieś 13% mniej niż było.
Teraz widze ze na moneyu jest nawet indeks DWS-MS. Czy spółki pod wykresem to spółki, które wchodzą w skład tego wskaźnika i zarazem spólki, w które inwestuje Fundusz DWS ... ??
(tam między 3-kwietnia a dniem dzisiejszym rzeczywiście są zmiany na poziomie takim jaki mam rzeczywiście na koncie:)

I jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób liczony jest ten indeks. (patrząc na wykres od początku wygląda on imponująco. Chodzi mi konkretnie o to, czy pojawienie sie nowej spółki wchodzącej w skład tego indeksu nie zakłóca wskazań tego indeksu? Bo chyba nie wszystkie te spółki były notowane na giełdzie od 2003 roku.
relph / 2008-06-07 23:34

No i patrząc na WIG od chyba 3 kwietnia
kiedy kupilem do dziś (a własciwie wczoraj bo notowania mam z wczoraj) praktycznie nie
uległ on zmianie. A na moim koncie jest jakieś 13% mniej niż było.


Sprawdź, jakie dokładnie opłaty ponosisz. Pewnie znajdziesz kilka %.
alcabon / 2008-06-08 00:42
3,5% w skali roku więc jest to przez te dwa miesiące 0,6 % a nie 13%:)
relph / 2008-06-08 03:39
Widzę 4 % ;(
http://www.deutsche-bank-pbc.pl/content/pdf/dws/FIOTop25.pdf, ciekawe, po co im własny indeks.

Acha no tak...

looknij tu,

http://www.deutsche-bank-pbc.pl/content/pdf/dws/ProspektDWSTop25MalychSpolek.pdf


strona 53 art 10 pkt. 4 koszty reklamy idą w koszty funduszu a zatem pomniejszają wartość netto jednostki.

Rozumiem, że jak zobaczysz reklamę funduszy DB w TV będziesz z lekka nie w humorze.
relph / 2008-06-08 11:44
nie no koniec pisania postów o 4 rano... koszty reklamy pokrywa w szczególności z wynagrodzenia fundu, sorx za dezinformację :)
Zeus52 / 2008-06-07 12:12 / 10-sięciotysiącznik na forum
Jestem w pracy,więc na szybko nie mogę wiele zrobić. Poza tym,mogę coś napisać na temat spółek Black Rocka,bo to z kręgu moich zainteresowań. Tak z pamięci to:Zijin Mining-notowana:Hong Kong, Newcrest Mining(Australia), Impala(RPA),Minas Buenaventura(Brasil),sp amer.:Barrick Gold,Newmont Mining,Gold Fields,Agnico Eagles Mining, Freeport Mc Moran Cupper&Gold.i inne. Składu procentowego,nie pamiętam. Sprwdzając na bieżąco ich wyniki,wiem czego oczekiwać od fundu,zanim on wszystko poda do wiadomości. Poza tym są strony,na których można znaleźć dane złota,dane całego sektora spółek surowcowego,lub społek złota wraz z wykresami i pełną analizą techniczną na bieżąco. Muszę wrócić do domu,żeby podać adres(Na razie piszę z telefonu). Ale może ktoś odpisze wcześniej. Muszę kończyć.
relph / 2008-06-07 01:24
Trzeba zobaczyć na ile aktualny prospekt masz opublikowany i odnieść do wartości aktualnie posiadanych przez fund aktywów. W co konkretnie to jedna strona medalu ale na jak długo i od kiedy - niektórzy zarządzający piszą w prospektach jakie są ich przewidywania.
LdN / 2008-06-06 15:44 / Bywalec forum
Ja jeszcze trochę poczekam, ale jak w przeciągu 2 najbliższych miesięcy fundusze w które zainwestowałem nie zaczną zarabiać zakręcam kran.
alcabon / 2008-06-06 15:48
Jak znam życie jak za dwa miesiace wystarczajaca liczba ludzi uzna ze zakręca kran to wtedy pewnie zobaczysz jak wspaniale rosna notowania twojego funduszu:) Niestety fundusz akurat wstrzyma mozliwosc skupowania jednostek udzialowych;)
LdN / 2008-06-07 08:38 / Bywalec forum
Calkiem bezsensowna odpowiedz. Bez naplywu swierzej gotowki kazdy rynek zamieni sie w wysychajace bagno.
Zeus52 / 2008-06-07 10:57 / 10-sięciotysiącznik na forum
Zgadzam się,masz rację.Ale zobacz wyżej. Sami malkontenci się tu zebrali Zobacz,ktoś pisze o fundach,że wszystko jest niejasne,zbyt ogólne-takie wrażenie odniosłem-a gdy pytam się o który fund chodzi,to właśnie same banały,coś tam ble...ble...i nadal nie wiem o co biega? I żadnego konkretnego pytania. A przecież powiedziane jest:Kto pyta,nie błądzi! Ja mogę nie znać odpowiedzi-za cienki Bolek ze mnie-ale zawsze ktoś się odezwie,poda jakiś odpowiedni link.A tu zamiast pytania widzę dalszy ciąg narzekania,że...na forum "piszą różne głupoty". Ręce opadają!
alcabon / 2008-06-07 11:13
Nie chodzi o marudzenie tylko o to, by uzyskać bardziej ogólne informacje. Z informacji Idea surowce wczoraj straciła bo jakaś tam spółka straciła nic nie wynika. Mi chodzi o to na co mam patrzeć i skąd te informacje zdobywać. Przecież nie mogę sie o wszystko pytać na forum bo w końcu nikt mi nie będzie odpowiadał. Daj człowiekowi rybę to nie będzie głodny jeden dzień daj człowiekowi wędkę to zapomni o głodzie do końca życia.. A co do dopływu świeżej gotówki to po co ma dopływać gotówka jeśli to co kupuje jest już wycenione na więcej niż w rzeczywistości jest warte.
Zeus52 / 2008-06-07 12:21 / 10-sięciotysiącznik na forum
O to właśnie chodziło! Konkretne pytanie! Ale,jak wyżej:to nie moja dziedzina(Nawet nie mam dostępu do tego fundu). Jednak na tak powinien ktoś odpowiedzieć,kto jest "w temacie"...kończę na razie,bo nic nie zarobię i nie będzie czego tracić...
LdN / 2008-06-06 15:51 / Bywalec forum
Prawdę powiedziawszy znikome są szanse że w ciągu najbliższych 2 miesięcy te fundusze chociaż dotrą w okolice zera a co dopiero mówić o zarabianiu.
max1224 / 2008-06-06 15:56 / Tysiącznik na forum
jest sens czekać??
LdNek / 213.158.196.* / 2008-06-07 08:22
A co mi szkodzi jeszcze troche poczekac ? Czy mnie ktos goni ? Niech sie chlopaki w funduszach postaraja. chyba powinno im chociaz troche zalezec ?
alcabon / 2008-06-06 16:01
Skad ma wiedziec czy jest sens czekac skoro nawet nie wie co kupil;)
LdNek / 213.158.196.* / 2008-06-07 08:27
Skad przypuszczenie ze nie wiem co kupilem ?
alcabon / 2008-06-07 10:26
Bo z tego co się tutaj dowiaduję, to w co inwestuje fundusz wiedzą tylko zarządzający funduszami.
max1224 / 2008-06-06 15:27 / Tysiącznik na forum
to w czym problem wykupuj jednostki i wio na gpw powodzenia


szczerze
relph / 83.6.213.* / 2008-06-06 23:23
W czym problem ? Właśnie zobaczyłem opłaty za wyjście z Aegona....
8 % to NIE PROBLEM ? uważam 1 % za o 1 % za dużo.

Fundusze tracą ? TFI zarabiają ! Wiesz ile łyknęli na samych prowizji od umorzeń w styczniu ? Spróbujcie policzyć... może najpierw jaka część z 11 mliliardów w styczniu była objęta prowizją za umorzenie :P

Potem opłaty za "zarządzanie" od jednostek netto ( pośrednicy ) I to dopiero ciekawe.
alcabon / 2008-06-06 15:32
szczerze to czekam na dokumenty biura maklerskiego;) Podpisac i odeslac;)

Tylko ze gpw to w sumie tez sciema. Ma sie tylko nieco wieksza kontrole nad tym co sie tam dzieje.
No chyba, ze mozna w Polsce zgodnie z prawem zrobic konkurencje dla gpw.
max1224 / 2008-06-06 15:40 / Tysiącznik na forum
już masz plusa bo wiesz że to ściema a To Ci dobrze rokuje
LdN / 2008-06-06 15:32 / Bywalec forum
Tylko FI nie podają do publicznej wiadomości swoich operacji i trudno by było postępować odwrotnie (a to chyba autor wątku miał na myśli)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy