Forum Forum prawneKarne

Nie stawiłem się na rozprawę sądową cdn...

Nie stawiłem się na rozprawę sądową cdn...

Kamil Irlandia / 82.46.28.* / 2007-11-28 11:28
Prosze o informacje czy jest mozliwosc sprawdzenia decyzji sądu o zastosowaniu lub nie kar porządkowych w stosunku do swiadka.W tym wypadku jak nie trudno sie domyslic w stosunku do mnie.poniżej przedstawiam dotychczasową korespondencję z Forum.
2007-11-09 14:09:46 | 82.46.28.* | Kamil Irlandia
Nie stawiłem się na rozprawę sądową(jako świedek)co dalej...? [2]
Drodzy moi.
W ubiegłym roku zostałem wezwany w roli świadka na przesłuchanie na Policji.Ponieważ
przebywałem za granicą nie stawiłem się w wyznaczonym terminie,jednakże dwa tygodnie pózniej
wróciłem do kraju i poszedłem dobrowolnie na na policję w celu złożenia zeznań.Następne dwa
miesiące przebywałem w Polsce po czym wyjechałem ponownie.trzy miesiące po powtórnym moim
wyjezdzie dostałem wezwanie na sprawę sądową w roli świadka.Nie stawiłem się z powodów
oczywistych w wyznaczonym terminie,nie stawiłem się również na kolejne sprawy(otrzymałem
około 6 wezwań kolejno co 3 tygodnie).Wezwania już nie przychodzą,ja nadal przebywam za
granicą,w trakcie ostatnich 12 miesięcy zapewniłem sobie i żonie odpowiedni status
życiowy,pracuję płacę podatki itd...Planuję wyjazd w odwiedziny do polski i tu pojawiają się
wątpliwości.Moje pytanie brzmi:Czy mam sie obawiać zatrzymania na granicy lub w rodzimym
mieście,zakazu opuszczania kraju,czy grożą mi sankcje karne w jakiejkolwiek postaci?
skomentuj zgłoś nadużycie
poprzedni temat | następny temat
lista tematów | lista forów
Wyświetlaj


2007-11-14 21:17:03 | 88.156.46.* | studentka prawa
Re: Nie stawiłem się na rozprawę sądową(jako świedek)co dalej...? [1]
Wszystko zależy od decyzji Sądu, a ta (moim zdaniem) od tego, jak kluczowe dla sprawy
były Twoje zeznania. Nie grozi Ci na pewno zakaz opuszczania kraju, aczkolwiek kodeks
postepowania karnego przewiduje szereg kar porzadkowych za niestawiennictwo na rozprawę.
W polskim porzadku prawnym istnieje bowiem obowiązek stawiennictwa i zeznawania dla osoby
wezwanej w charakterze swiadka (art.177par.1kpk) Sankcje są niestety nieciekawe- od kary
pieniężnej w wysokosci do 3000zł (art.285par1kpk) przez przymusowe doprowadzenie ( par.2
tegoż art.) a przy uporczywym niestawiennictwie aż po aresztowanie na czas do 30 dni i to
niezależnie od kary pieniężnej (art.287par2kpk). (czyli może być i kara pienięzna i
aresztowanie). Dodatkowo Sąd może Cie obciazyć kosztami postepowania wynikłymi z powodu
niewywiazania się przez Ciebie z obowiązku stawiennictwa. Oczywiscie jak napisałam na
początku wszystko zależy od decyzji Sądu, wcale nie musi tak być :) Powodzenia
pszemkool / 91.221.27.* / 2019-08-08 11:59
No nie wiem, co się robi w takich sytuacjach, bo ja wszystko zrobiłem zgodnie z prawem. Miałem doskonałego adwokata, pana Cejrowskiego, który bardzo mi pomógł.

Najnowsze wpisy