Forum Forum prawneCywilne

NIEKORZYSTNE ROZLICZENIE CENTRALNEGO OGRZEWANIA PRZEZ SPÓŁDZIELNIE IM. 23 LUTEGO W KOZIEGŁOWACH KOŁO POZNANIA

NIEKORZYSTNE ROZLICZENIE CENTRALNEGO OGRZEWANIA PRZEZ SPÓŁDZIELNIE IM. 23 LUTEGO W KOZIEGŁOWACH KOŁO POZNANIA

seventy7 / 2009-03-20 14:27
Dzień Dobry,

PYTANIE/PROŚBA

NIEKORZYSTNE ROZLICZENIE CENTRALNEGO OGRZEWANIA PRZEZ SPÓŁDZIELNIE IM. 23 LUTEGO W KOZIEGŁOWACH KOŁO POZNANIA

Rozliczając mnie z kosztów centralnego ogrzewania za sezon 2006/2007 spółdzielnia mieszkaniowa im. 23 lutego w Koziegłowach wyliczyła ryczałtem prawie 1800 złotych! za mieszkanie 32 metrowe!, gdzie w latach poprzednich ta kwota wynosiła okolo 500 zł. Zostałem w ten sposób rozliczony, gdyż zdaniem spóldzielni nie udostępniłem w wyznaczonym terminie mieszkania do spisania podzielników ciepła z kaloryferów. Moje osobiste i listowne wyjaśnienia później, iż dzwoniłem pod numer telefonu zostawiony przez firme spisująca liczniki żeby się umówić, ale nikt nie odbierał i uzasadnienie dlaczego nie moglem być w mieszkaniu nie zostaly w żaden sposób wzięte pod uwagę!
Zgodnie z tym rozliczeniem wyliczono mi potem czysz, który zawiera przedpłate za centralne ogrzewanie na kolejny sezon. Czynsz został podniesiony ze 150zł na 300zł. Na moją prośbe o dostosowanie czynszu zgodnie z tym co płaciłem wczesniej nie dostalem żadnej odpowiedzi, dopiero w nastepnym rozliczeniu miałem bardzo duzą nadpłate, czyli moje pieniążki pracowały ze swoim procentem na korzyść spółdzielni przez rok czasu.
Po sezonie grzewczym 2007/2008 i spisaniu wartości z podzielników ciepla z kaloryferów zostałem rozliczony za cały okres od czasu ostatniego spisania wartości z podzielników, czyli za dwa sezony grzewcze!!! Po mojej pisemnej interwencji okazalo się że podzielniki zapamietują wartości na dwa lata wstecz i sprostowano te wartości i wyliczono za jedynie w/w sezon grzewczy – 374zl. Czyli za sezon grzewczy 2005/2006 wyliczony na podstawie podzielników zapłacilem 500zł, za sezon grzewczy 2006/2007 wyliczony ryczałtem 1800zł, a za sezon 2007/2008 równiez wyliczony na podstawie podzielników 374zł. Po moich kilkukrotnych pisemnych prośbach i wyjasnieniach do zarządu, a potem rady nadzorczej o zbilansowanie kwoty pobranej za sezon grzewczy 2006/2007 – 1800zł rada nadzorcza odpowiedziała mi zdecydowanie pisemnie, że „ podkreślamy powtórnie, że proces rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania w sezonie 2006/2007 dla wszystkich mieszkańców został definitywnie zakończony i nie może być mowy o cofnieciu tych rozliczeń. Z uwagi na powyższe uznajemy sprawę Pana rozliczenia za ostatecznie zakończoną”

Proszę o pomoc i odpowiedź czy spóldzielnia ma prawo postępować w taki sposób? Jesli nie to co można zrobić aby uzyskać zwrot nadpłaconych pieniążków (tak jak opisałem wyżej do organów spółdzielni wystosowałem kilka pism, ale zostały odrzucone)?

Dziekuje z góry i pozdrawiam, Rafał
po / 93.105.86.* / 2009-03-20 19:56
Witam.Radziłbym zgłosic problem na forum:

http://www.uwlaszczenia.gabo.pl/
http://www.osuiopm.republika.pl/

Powodzenia.

Od 1994 r. podzielniki, jako wyroby budowlane, zaczęły podlegać regulacji opartej w pierwszej kolejności na art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane (w pierwotnym brzmieniu), tzn. mogły być dopuszczone do obrotu i stosowania w budownictwie, jeśli zgodnie z odrębnymi przepisami posiadały deklarację zgodności lub certyfikat zgodności z Polską Normą albo z aprobatą techniczną — w przypadku wyrobów, dla których nie ustanowiono Polskiej Normy.Brak jednego aktu wprowadzającego ogólne zasady, wedle których miałyby funkcjonować systemy rozliczeń, powoduje, iż w materii tej mamy do czynienia z pewną dowolnością, której następstwem jest brak zaufania odbiorców (konsumentów) nie tylko do zarządzających budynkiem, ale i do samych firm dokonujących rozliczeń. Jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że zawiłość dostarczanych mieszkańcom budynków wielolokalowych rozliczeń, a także brak dokładnej informacji na temat podstawowych choćby danych, przyjętych do rozliczenia, wyklucza możliwość kontroli poprawności wykonania usługi przez usługobiorcę.

Najnowsze wpisy