Forum Forum emerytalneZUS

Nieopłacanie składek ZUS przez pracodawcę

Nieopłacanie składek ZUS przez pracodawcę

mgmgmg / 83.23.197.* / 2009-06-30 13:47
Jakie skutki ponosi pracownik, gdy pracodawca nie odprowadza za niego składek ZUS? Czy może korzystać z bezpłatnych usług lekarza lub przebywać w szpitalu? A jak taki okres wliczany jest do emerytury? Czy jest to okres bezskładkowy, czy wogóle nie jest wliczany do okresu pracy? Proszę o odpowiedź.
Wyświetlaj:
JAN 5 / 194.29.182.* / 2012-01-04 11:15
Przedstawiam moją sytuację o nie płaceniu składek przez pracodawcę i bardzo proszę o komentarz.
Otrzymałem deklarację z ZUS o zewidencjonowaniu na moim końcie składki
za lata 2001-2004 r każdy miesiąc od stycznia do grudnia. Po czym w 2011r otrzymałem informacje o stanie konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ;
Składki należne
Składki odprowadzone
okazuje się że brakuje 4 tyś złoty
wysłałem pismo do ZUS z prośbą o wyjaśnienie.
ZUS -pisze że zakład nie odprowadzał składek
przez 2,5 roku.Wysłałem pismo do ZUS-u dlaczego dopiero teraz o tym się dowiaduję,przecież obowiązkiem ZUS-u jest powiadomienie pracownika o takiej sytuacji.
Przecież ZUS zewidencjonował składki na moim końcie ,wedle ustawy art 40 mówi ,że jeżeli ZUS nie może sciągnąć od płatnika składki to ma obowiąze4k pokryć je z budrzetu Państwa.
Co jeszcze mogę zrobić a żeby odzyskać moje składki
Dlaczego ZUS zezwalał na takie bezprawie,panowie Prezesi Spółek z O.O brali wielkie pieniądze a ja mam 2,5 roku nie opłaconych składek. NIEDARUJĘ .
monyyka / 79.162.28.* / 2010-10-05 11:24
WITAM.MOJ MĄZ ZMARŁ W WIEKU 35 LAT DZIS DOSTALAM ODMOWNA DECYZJE Z ZUS-U ODNOSNIE RENTY DLA DZIECKA.BRAKUJE 15-M-CY PRACY STAZ PRACY JEST ALE OKAZAŁO SIĘ ZE W PEWNYM ZAKLADZIE PRACODAWCA NIE ODPROWADZAŁ SKLADEK DO ZUS.TAKIE M.IN SĄ KONSEKWENCJE CZYJEGOS WYRACHOWANIA MĄŻ PRACOWAŁ TAM DWA LATA.ZAMIERZAM ZAŁOŻYC SPRAWE Z POWODZTWA CYWILNEGO ALE JUZ SIE DOMYSLAM ILE TO BĘDZIE TRWAŁO.CHORY KRAJ NIE CHCE SIĘ TU ZYĆ.POZDRAWIAM
aniula27 / 80.54.2.* / 2011-11-06 21:01
Czy rozwiązała się już pani sprawa, bo jestem w podobnej sytuacji?
gavia / 62.148.83.* / 2009-07-14 11:51
To zależy:
1) pracownik pracuje legalnie, pracodawca powinien placic za niego ZUS, a nie placi.
Wtedy twoj ZUS traktuje sie jako oplacony, a dlug wobec instytucji ma pracodawca i to on jest z tego rozliczany.
2) pracownik nie pracuje legalnie, czyli w swietle prawa nie pracuje w ogole. zeby bezplatnie skorzystac z sluzby zdrowia, bezrobotny musi byc zarejestrowany w urzedzie pracy, inaczej nie jest objęty świadczeniami.
aga343 / 79.139.46.* / 2009-09-27 20:23
czy w takim razie nic temu pracodawcy nie grozi?czy można go podac do sądu?
Mariaka / 81.219.80.* / 2010-06-20 16:44
Oczywiście ,że można. Mam taką sytuację w pracy. Pracodawca nie płaci ZUS, nie wypłaca pensji pracownikom, stosuje mobbing i zastraszanie, okrada pacjentów, szpital, firmy i NFZ.Sprawa jest w sądzie juz od dłuzszego czasu i co z tego. Sąd albo umarza warunkowo sprawę, albo pracodawca wnosi odwołanie od wyroku a pracownicy są bez grosza, nie mogą się leczyć bezplatnie ze środków NFZ i nie mają szans na emeryturę ! Pracodawca oficjalnie mówi, że nie będzie opłacał ZUS-u, bo ma zamiar tak długo ciagnąć sprawę aż się przedawni Co można zrobić w takiej sytuacji skoro ani Sąd ani PIP nic nie chcą zrobic w tej sprawie ?
eme / 83.22.24.* / 2010-10-07 08:09
marika monyyka Sprawa prosta i oczywista.Wezwijcie ZUS do uzupełnienia brakujacych składek. Zus dokona uzupelnienia skladek i obciąży nimi pracodawce.Przeciez te skladki zostaly wam juz potracone z wynagrodzenia a pracodawca ich nie odprowadzil.
wiwan / 2010-10-07 10:43
Nie taka prosta. Kolokwialnie- dopóki ZUS perswazją lub egzekucją należnych składek nie ściągnie- to ich ze swoich środków nie uzupełni. Niewiarygodne, ale to właśnie potwierdziłem telefonicznie w oddziale. A brak składek- brak renty. Nawet w świetle jasnych dowodów, że to płatnik jest winien.
Co więcej, gdy np. po roku składki zostaną uzupełnione- nie ma wstecznego wyrównania renty rodzinnej za ten czas.

Jedyne na co może liczyć "monnyka" to #renta rodzinna w drodze wyjątku# przyznana przez prezesa ZUS. Brak składek z winy pracodawcy może być argumentem.
eme / 83.22.24.* / 2010-10-07 22:08
wiwan wiem od klienta bo doradzilem i zadzialalo.. Wezwanie ZUS-u do natychmiastowego uzupełnienia brakujacych składek spowodowalo lawine kontroli i natychmiastowa egzekucje.
Wiem ze nie zawsze to sie udaje ale jest to droga od ktorej mozna zaczynac.
szklarek / 2010-10-11 12:16
Tego nikt nie neguje, że uruchamia to wyegzekwowanie składek, ale potwierdzam opinię 'wiwana', że ZUS niczego nie uzupełni ze swoich środków, i że do czasu otrzymania od pracodawcy przelewu przez ZUS świadczeniobiorca nie może liczyć na należną mu np. rentę.

Najnowsze wpisy