Forum Forum prawnePracy

niewypłacona odprawa emerytalna i ekwiwalent

niewypłacona odprawa emerytalna i ekwiwalent

tasza1 / 2016-09-02 17:05
Witam, mam pytanie w imieniu mojego Taty.

Tato po wielu przeszkodach uzyskał rozwiązanie stosunku pracy (wcześniej spór sądowy o przyznanie praw emerytalnych,zakończony sukcesem), z powodu przejścia na emeryturę, staż pracy 42 lata, zakład pracy napisał w świadectwie pracy ,że wypłacił ekwiwalent i odprawę- odwołaliśmy się o sprostowanie świadectwa pracy- przyszła odpowiedź ,że należności będą wypłacone jak dostaną środki z firmy x , wysłali nawet dokument elektroniczny z kwotą jaka jest należna do wypłaty ,taki dokument przygotowany do przelewu z firmy, potem była rozmowa z likwidatorem firmy, ,że do końca wakacji wypłacą, Tato starszy człowiek i ugodowy zgodził się, a tu nadal nie ma pieniędzy, od kwietnia br pobiera emeryturę , z firmą nie ma kontaktu , mam ostatni sms od księgowej ,że moją wiadomość przekazała likwidatorowi o wypłate, należności, pismo z zakładu pracy w sprawie odwołania za źle wystawione świadectwo pracy mam , droga była pocztowa i oczywiście poleconymi listami.
ŚwiADECTWO PRACY wylądowało w Zus , bo by nie byla wypłacona emerytura, i pytanie?
Czy Tato może złożyć pozew do SĄdu Pracy o wypłatę odprawy emerytalnej i ekwiwalentu po terminie, a co jak firma została rozwiązana? Bardzo proszę o poradę , pozdrawiam ANNA

ps. chodzi o kwotę okolo 3500 zł brutto
Wyświetlaj:
szklarek / 2016-09-02 21:29
Jak najbardziej można taki pozew złożyć. Bo roszczenie o sprostowanie św. pracy się nie przedawnia, a o wypłatę odprawy/ekwiwalentu- po 3 latach. Zatem nie ma tu (jeszcze) przedawnienia.

Generalnie w przypadku upadłości/likwidacji roszczenia finansowe (byłych) pracowników zaspokaja Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
tasza1 / 2016-09-03 12:12
Dziękuję, Tato miał już wypłacone L4 i zasiłek rehabilitacyjny przez Zus, tzn ,że nie trzeba będzie do Sądu Pracy , czy bezpośrednio do Zus?, jak tak to co trzeba wypełnić do Zus?
szklarek / 2016-09-05 08:34
ZUS nie jest stroną w walce o roszczenia finansowe wobec pracodawcy. Odprawa czy ekwiwalent to świadczenia nieubezpieczeniowe.

Jeśli pracodawca nie upadł/nie jest likwidowany- to sąd pracy. Jeśli jest w upadłości- FGŚP. Ma on wydziały wojewódzkie przy Wojewódzkich Urzędach Pracy.
tasza1 / 2016-09-05 19:06
Dziękuję, we wpisie KRS, jest informacja, że z dniem 01 02 2016, rozwiązanie spółki, a świadectwo pracy jest wystawione 12 kwietnia 2016 roku, to nie stanowi przeszkody co do roszczenia?, będzie "kogo" Sądzić?, jak jest rozwiązanie spółki , to jest informacja publiczna więc pozwalam sobie napisać kogo dotyczy :)PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNOHANDLOWE I USŁUG RÓŻNYCH "WADMAR" SPÓŁKA JAWNA H.MUSIAŁ W LIKWIDACJI

pozdrawiam ANNA
szklarek / 2016-09-06 08:59
Jaka jest pieczęć, jaki podpis na św. pracy- czy wynika z niego, że jest wydane po likwidacji pracodawcy, czy nie ?
tasza1 / 2016-09-06 16:46
Pieczątka jest na świadectwie pracy w PPHUi UR SP J W likwidacji i imię i nazwisko likwidatora, i tyle wiem , nikt mi już nie odbiera telefonów, nie wiem jaki jest stan faktyczny firmy poza wpisem z KRS Z Marca 2016 rozwiązanie spółki....
ANNA
szklarek / 2016-09-08 09:11
1.02.2016 to data uchwały, nadal w KRS nie ma wpisu o dacie likwidacji, czyli nie nastąpiła.

Zatem św. pracy w zakresie podpisu jest ok. tj. jest wydane przez likwidatora przed zakończeniem likwidacji.
tasza1 / 2016-09-08 19:12
dziękuję, poinformuję o dalszym toku sprawy , pismo do Sądu Pracy szykujemy, więc troszkę poczekamy na efekt, pozdrawiam ANNA.

Najnowsze wpisy