Forum Forum ubezpieczeńSamochodowe

Niezwykły problem z historią moich ubezpieczeń OC

Niezwykły problem z historią moich ubezpieczeń OC

kapitan_ameryka123 / 2019-09-07 23:36
Witam,

Mam niezwykły problem z historią moich ubezpieczeń OC.
Zaznaczę, że posiadam i ubezpieczam samochód od kilkunastu lat - bezwypadkowo. Niedawno kupiłem kolejny używany samochód – nie pozbywając się poprzedniego. Chcąc go ubezpieczyć, nie miło się zdziwiłem, gdyż każda ubezpieczalnia jaką zapytałem wyliczała mi ubezpieczenia na podstawie mojego pesela jak dla kierowcy, który nigdy nie jeździł (czytaj nigdy nie miał na siebie ubezpieczonego pojazdu).
Było to dla mnie kilka stresujących dni.
Udało mi się odpytać bazę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wprost na jakiejś stronie ubezpieczalni. Okazało się, że baza według jakiegoś tam filtru (lata wstecz) nie posiada mojego pesela w bazie. Jako, że byłem poza miejscem swojego zamieszkania musiałem kontaktować się z rodzicami telefonicznie w sprawie weryfikacji mich dotychczasowych ubezpieczeń OC.
Co się okazało...
Ostatni certyfikat czy suplement mojej polisy ubezpieczeniowej OC ma nadrukowany zły pesel. Co to znaczy zły? Wszystko by się zgadzało gdyby nie pomylona jedna cyferka w dacie urodzenia (cyferki dobra ze złą, które zapisane ręcznie mogą być do siebie podobne). Oczywiście, żeby pesel z datą urodzenia był ważny musi zgadzać się suma kontrolna na końcu. Tutaj też została pomylona jedna cyferka i wystarczyło, żeby pesel był ważny (!) – sprawdzałem ten pesel algorytmem i jest ważny aczkolwiek czy istnieje w bazie polskich peseli i jest rzeczywiście przypisany do jakiejś osoby to tego nie wiem.
Ktoś musiał bardzo się natrudzić, żeby odgadnąć pesel, aby przeszedł weryfikację zamiast n.p. wycofać umowę lub wrócić z nią do ubezpieczonego (zapewne doszło do tego w biurze ubezpieczalni, nie wiem jak to przeszło weryfikację, dowód rejestracyjny itd. Przecież tam wszystko jest poprawne).
Przeszukując historię ubezpieczeń okazało się, że na polisie dobrych kilka lat wstecz funkcjonuje zły pesel (tyle lat wstecz, aby w każdej ubezpieczalni zniżki się unieważniły). Jest to jedna i ta samo ubezpieczalnia. Idąc wstecz pozostała historia OC jest ok – tam był poprawny pesel.
Jestem pewny, że ostatnia umowa – te kilka lat temu - została sporządzona odręcznie (wypełnione luki) u konsultanat. Jak wiadomo od tego czasu polisa się przedłuża automatycznie co roku.
Obecnie na moje nowo zakupione auto podpisałem umowę oczywiście na poprawny pesel z 0% zniżkami – w obecnym zinformatyzowanym świecie wszystkie ubezpieczalnie bazują na bazie UFG i nie byłe w stanie wynegocjować zniżek. Posiadam całą historię certyfikatów OC lecz nie mogę znaleźć tej umowy z ostatnich kilku lat. Jak mniemam oryginał znajduje się u ubezpieczyciela lub skan w bazie danych.
Chciałbym usłyszeć:
1. Jak naprawić sytałcję u starego ubezpieczyciela z ubezpieczeniem na moje stare auto?
2. Jak naprawić sytałcję w UFG?
3. Jak naprawić sytałcję u nowego ubezpieczyciela na moje nowe auto aby przy zapłacie drugiej raty aplikowały się zniżki?
4. Jak to wyprostować aby nie narazić się na kary od UFG?
Dodam tylko, że obydwa samochody są zarejestrowane na mnie i we wszystkich polisach było zaznaczana klauzule, że ubezpieczony jest właścicielem pojazdu. Jak coś jest nie jasne to proszę pytajcie.

Najnowsze wpisy