Forum Polityka, aktualnościKraj

Nigdy nie chciał być bankierem, ale dostał za to Nobla

Nigdy nie chciał być bankierem, ale dostał za to Nobla

Wyświetlaj:
Gość123344 / 91.212.242.* / 2012-03-02 15:57
Ile osób na jego pożyczkach zyskało a ile straciło, tego już banda haterów nie jest w stanie podać. Najłatwiej obejrzeć sobie jakiś reportaż w telewizji, sterowanej przez ludzi mało zainteresowanych działalnością Grameen bank, a na pewno poirytowanych jego wypowiedziami na temat systemów finansowych i mediów. Trzeba jednak pamietac że media maja to do siebie że pokazują tylko czarna stronę, tej jasnej im się nie chce
zdumiony / 87.239.74.* / 2012-02-08 22:16
Jak tak sobie patrzę, to widzę, że z oceną ludzi nie mamy najmniejszego problemu. Problem w tym, że mało kto zauważył ideę. Moim zdaniem słuszną - opisaną w artykule. Wskazano tu kilka problemów i sposób ich rozwiązania. Gościa nie znam, kilka firm działających w naszym kraju udzielających mini pożyczek tak. Każdy nawet najlepszy pomysł w naszym wydaniu może wyglądać jak wygląda. A o naszej mentalności świadczą komentarze. Jak je czytam mam wrażenie, że większość naszych Rodaków, zna opisywaną postać lepiej niż jego własna rodzina. Gratuluję szybkości i celności osądów. Żeby tylko Was tak nie sądzili, tego życzę i więcej pokory i refleksji. Nie twierdzę, że przytaczany tu film nie jest prawdziwy, lecz myślę sobie o tym, kto go kręcił i kto emitował. Chyba nie powiecie mi, że biedni z natury właściciele wielkich stacji telewizyjnych, którzy większą część dochodu z reklam przeznaczają na pomoc innym. :)
Chociaż może tak jest. Ja nie oceniam i nie chciałbym kogoś urazić.
Coffiend / 37.31.79.* / 2012-06-15 14:59
Jak mawiał dziadek: "Nie wypowiadaj kategorycznych poglądów, bo mogą cię nazwać głupcem".
Odnoszę wrażenie, że nasi internetowi eksperci zjedli już wszystkie rozumy.
AZTECH / 83.27.187.* / 2012-02-02 11:39
OBŁUDA, ZAKŁAMANIE, ZŁODZIEJSTWO I WYZYSK !!!!!!

Tylko mu pieniędzy nie pożyczajcie bo was wydmucha jak tych Norwegów !!!!

ZŁODZIEJ ZWYKŁY I OSZUST A NIE BANKIER!!!!
Coffiend / 37.31.79.* / 2012-06-15 15:00
A słyszałeś kiedyś o psychoterapii? To naprawdę pomaga :)
przykromi / 31.128.25.* / 2012-02-01 18:23
Tak się składa, że byłam, widziałam i wiem. Z przykrością muszę stwierdzić, że Yunus to zwykły oszust. Cóż jak tu co niektórzy piszą lepiej pomóc jednemu człowiekowi szkodząc przy tym dziesięciu i doprowadzając ich do większego ubóstwa, poniżeń, niż nie robić nic. Gratuluję takiej opinii. WSTYD MI ZA POLAKÓW, WSTYD ZA KOMOROWSKIEGO.
Piter79 / 80.53.1.* / 2012-01-30 09:03
Proponuje obejrzeć dokument odnośnie ww człowieka i jego banku - wczoraj był na TVN24. Proponuje ogromne odsetki, których biedacy nie są w stanie spłacać, więc biorą kolejne pożyczki i wpadają w pętle i kończą w slumsach a bank robi miliony :(
szaren / 46.112.111.* / 2012-01-30 00:10
Aktywność internetowych oczerniaczy, godna zauważenia.
szperacz internetowy / 87.251.252.* / 2012-01-30 07:23
Nikt nikogo nie oczernia.

Ale nikt też nie wymyślił w Grameen Bank czegoś zupełnie nowego, co nie byłoby już znane od baardzo dawna.

Takie sobie towarzystwo wzajemnego kredytu, na specyficznych zasadach .

Pozdrawiam
gwiazdka z nieba / 87.251.252.* / 2012-01-29 23:59
"Grameen Bank pożycza pieniądze na konkretny cel (np. kupno telefonu czy maszyny do szycia), który musi się wiązać z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej.

Wartość pożyczki waha się między 70 a 180 dolarami.

Kto chce ją dostać, musi najpierw znaleźć cztery osoby w podobnej sytuacji, które zechcą wziąć współodpowiedzialność za jej zwrot.

Kredyt początkowo dostają tylko dwie spośród nich, kiedy go spłacą - następne dwie, a w końcu - piąta.

Jeśli rozłożone na dwa lata raty nie są płacone w terminie, bank nie pozywa dłużniczki do sądu, ale nie daje też pożyczki pozostałym.

- W grupie rośnie poczucie solidarności, odpowiedzialności za innych, jednostka stara się robić rzeczy korzystne dla ogółu - tłumaczy Yunus.

W praktyce nie zawsze wygląda to tak różowo.

Zdarza się, że grupa siłą wymusza spłatę długu."

Pięknie, pięknie... Nobel to za mało za tak genialny pomysł!
raz a dobrze / 87.251.252.* / 2012-01-30 00:13
Pięciu żyrantów na 1 pożyczkę - to naprawdę warte Nobla!
Mat Rix / 83.12.141.* / 2012-01-29 23:37
Tydzien albo dwa tygodnie temu byl dokumentalny film na temat tego goscia na CNBC. Byli pokazani ludzie ktorym pozycza pieniadze. Kentarz byl taki ze przez jego pozyczki "zmienia biedakow w zebrakow". Ludzie ktorym pozycza pieniadze (choc to male sumy) nie sa w stanie oddac tego co pozyczyli, a jego bank zabiera im wszystko co im zostalo na poczet dlugow. Gosc jest genialnym oszustem wykorzystujacym kilka prostych faktow:
1. Biednych ludzi jest wiecej niz bogatych (duzo wiecej)
2. Biedni sa slabo wyksztalceni wiec latwo ich oszukac
3. Za biednymi nikt sie nie ujmie (nie stac ich na prawnikow)
4. "Pomagajac biednym" mozna sie schowac ze swoimi oszustwami za piekna idea i nawet dostac za to nobla

To bedzie naprawde zabawne jak gosc bedzie sie spotykal z prezydentem :) .. Jakas stacja powinna w tym samym czasie wyemitowac ten dokument ... Ludzie by mieli ubaw ... Ale szczerze mowiac to mnie jako Polakowi bedzie troche wstyd ze prezydent mojego kraju spotyka sie z takim gosciem ... Pozniej znowu bedzie sie przed ludzmi tlumaczyl, ze nie wiedzial :)
szperacz internetowy / 87.251.252.* / 2012-01-29 21:59
za WP:
"Bangladescy pracownicy, mimo przeprowadzonych wcześniejszych kontroli i zapewnieniom właścicieli fabryk o polepszeniu warunków pracy, wciąż pracują nawet po 16 godzin dziennie w dusznych i brudnych pomieszczeniach.
Ich zarobki wynoszą 2,5-10 tys. taków, co w przeliczeniu daje 24-92 euro."
Komorowski przyjmie oszusta, Brawo / 178.213.122.* / 2012-01-29 21:48
Komorowski chyba nie oglądał programu o porażce tego pomysłu i problemach ludzi, którzy przez ten bank zostali doprowadzeni na dno. Jak można spłacić kredyt oprocentowany 30-40% w skali roku, gdy interes przynosi 10%? Tylko nobliści i ich frendy znają odpowiedź.
szaren / 46.112.111.* / 2012-01-30 00:05
Tak właśnie władze Bangladeszu oczerniały Yunus'a.
Cała kampania zaczęła się gdy zaczął otwarcie krytykować polityków w swoim kraju oraz kiedy zapowiedział udział w życiu publicznym.
Najpierw ruszyła akcja w Bangladeszu, różne prowokacje, podchody, podstępy. Ale się niezbyt udało, zbyt wielu rodakom pomógł, zbyt wielu uniezależnił , usamodzielnił.
Następna akcja to propaganda międzynarodowa, łącznie z niektórymi agencjami reklamowymi które "kręciły" materiały antyreklamowe przeciw Yunus'owi ( na to władze biednego przecież kraju miały pieniądze).
No cóż, najlepiej nic nie robić, a biedota niech "zdycha" i tak mnożą się zbyt mocno.Takie jest zdanie większości prominentnych posiadaczy w Bangladeszu. Dla nich Yunus jest wrogiem nr 1.
Co ciekawe wrogiem stał się dla wielu światowych organizacji charytatywnych w tym u paru z nich to "charytatywność" w cudzysłowie.
Działacze nie mogą mu wybaczyć, błędów i marnotrawstwa jakie im wytkną, nie w złej wierze przecież. Ale im się naraził i to mocno. Stąd poszła następna fala oszczerstw za pieniądze i na zlecenie tych właśnie"charytatywnych".
Za Yunus'em przemawia to co zrobił i dziesiątki miliony a może i setki biednych którym realnie pomógł wyjść z zaklętego kręgu.
Tych ludzi jest zbyt wielu.
A internetowym oczerniaczom proponuję wybrać się do Bangladeszu czy innych krajów podobnych.
Przekonać się na własne oczy jak takie inicjatywy działają.
I dlaczego pomimo takiej nagonki i oszczerstw ( w tym w krajach "cywilizowanych zachodnio")jest najbardziej popularnym , znanym i uznanym człowiekiem w Bangladeszu.
Dlaczego miejscowa elita tak sie go obawia?
Skoro to taki oszust, to jakim cudem ma tak silny autorytrt i poparcie?
iamsosorry / 31.128.25.* / 2012-02-01 18:19
Tak się składa, że byłam, widziałam i wiem. Z przykrością muszę stwierdzić, że Yunus to zwykły oszust. Cóż jak tu co niektórzy piszą lepiej pomóc jednemu człowiekowi szkodząc przy tym dziesięciu i doprowadzając ich do większego ubóstwa, poniżeń, niż nie robić nic. Gratuluję takiej opinii. WSTYD MI ZA POLAKÓW, WSTYD ZA KOMOROWSKIEGO.
szperacz internetowy / 87.251.252.* / 2012-01-29 21:48
"Dziwny to bank. Największe szanse na kredyt mają tu bezrolne wieśniaczki, żebraczki i bezrobotne matki. Grameen Bank stał się przebojem eksportowym Bangladeszu - jego idea przyjęła się w 59 krajach.

Rok temu Mahmuda była bezrobotna. Teraz jako wioskowa telefonistka zarabia co miesiąc tysiąc taka - więcej niż wynosi średnia płaca w kraju.

Telefon kupiła na kredyt zaciągnięty w banku Grameen.
Regularnie spłaca raty i za rok nokia będzie jej własnością."
Kasa i Pax orbis / 87.251.252.* / 2012-01-29 21:41
"Grameen Bank :
poszczególne produkty kredytowe mają różne oprocentowanie, np.
na podjęcie działalności zarobkowej – 16% w skali roku;
na cele mieszkaniowe – 8% w skali roku.
Maksymalne oprocentowanie wynosi 20% rocznie;"

Nooooo...
niedoinformowany / 87.251.252.* / 2012-01-29 21:07
""prawo do kredytu jest jednym z podstawowych praw człowieka. Że tylko w ten sposób można na trwałe pomóc ludziom wyrwać się z biedy.""

- to za powyższą "mądrość" dostał Nobla???

Zaiste, widzisz Boże i nie grzmisz...
goma / 178.73.50.* / 2012-01-29 16:19
Zenujace, jak mozna takiego oszusta przez ktorego biedni maja jeszcze mniej promowac, skandal ! jak niewiele o jego dzilanosci musi wiedziec prezydent skoro ma zamiar poswiecic mu swoj cenny czas na spotkanie?!
abl / 195.69.81.* / 2012-01-29 14:13
jak nieoprocentowana pożyczka może być na 100-200%? ten "dokument" to chyba część nagonki na niego i właśnie oskarżeń o łupienie ubogich.
A jeśli nawet. To może taki jest model biznesowy? Może w ten sposób ci którym się udało zwiększają możliwości kredytowe tak że pomoc idzie do coraz większej liczby ludzi! Tak z małej kwoty zrobił wielki bank i jeśli to jest wszystko społecznie to popieram.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy