Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Nocna debata RPP. Stopy bez zmian

Nocna debata RPP. Stopy bez zmian

Money.pl / 2008-10-09 08:54
Komentarze do wiadomości: Nocna debata RPP. Stopy bez zmian.
Wyświetlaj:
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-10-09 10:26
Uważam, że pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to dobra decyzja. A co do obniżenia stóp na świecie - głównym celem nie było ratowanie wzrostu gospodarczego jak piszą w tym artykule (tutaj wielki śmiech: ha, ha, ha), lecz podtrzymanie systemu bankowego. Przecież stopy procentowe bezpośrednio oddziałują na podaż pieniądza i jego cenę na rynku międzybankowym, a nie od razu przekładają się na inwestycje - a już na pewno nie w okresie kryzysu.
JX / 212.191.170.* / 2008-10-09 13:46
Mr Bear, nie zgadzam się. Pozostawienie stóp to z grubsza pogorszenie warunków naszego eksportu, który nie bez powodu nazywany jest lokomotywą gospodarki, a także pogorszenie popytu wewnętrznego. Obce banki centralne pokazały troskę o rozwój gospodarek, a my im w tym pomagamy, kosztem naszej. Podtrzymuję zdanie, że Noga i Filar to piąta kolumna w RPP, działająca na szkodę naszego kraju. W czyim imieniu, czas pokaże.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-10-09 14:31
Ja jestem za jak najniższymi stopami procentowymi, przede wszystkim dlatego, że mam kredyty w PLN :) Poza tym w bardzo dużej większości firmy w Polsce też kredytują się w PLN, więc wysokie stopy blokują ich rozwój, a nawet pogarszają wyniki (koszty finansowe, zmniejszenie popytu wewnętrznego o którym piszesz JX). Po prostu myślę, że obniżenie stóp spowodowałoby odpływ kasy z lokat w bankach i mogłoby zachwiać działalnością banków w Polsce - tak jak np. w Islandii. Do tego doszłoby znaczne osłabienie złotówki, która się ostatnio mocno koryguje w dół. Poza tym ostatnio złotówka spada na łeb i eksportowi się troszkę poprawiło - wiem, że eksporterzy chcieliby więcej - jak każdy :) Ja jednak jestem zdania, że dla nas i tak jest najważniejszy import (mocna złotówka) i niskie stopy (tańszy pieniądz dla ludzi i przedsiębiorców). Niestety u nas jak zwykle jest na opak - stopy za wysokie, a złotówka leci w dół.
Pilsener / 2008-10-09 09:47 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Mnie dziwi jedno - skoro RPP chce uspokoić nastroje etc. - to dlaczego spotykają się nocą, ukradkiem a nie w ciągu dnia w godzinach pracy, jak normalni ludzie? Zakładałem, że RPP zacznie obniżki gdzieś w III kwartale 09. Teraz być może już w I, zobaczymy. Perspektywa dziadowania w obligacjach coraz bliższa.
nnn / 79.187.66.* / 2008-10-09 08:54
Wypowiedź Pana fachowca Nogi z dnia 01-10-2008 Potrzebna szybka podwyżka stóp!

Rząd też u nas nie widzi spadku PKB.
Za to widzi co innego - dodam, że później może zaczną jakieś głosy słyszeć.
szron / 83.17.191.* / 2008-10-09 09:02
jak zwwykle jak bedzie juz za pozno

Najnowsze wpisy