Forum Forum inwestycyjneFundusze

Notowania funduszy inwestycyjnych

Notowania funduszy inwestycyjnych

Rafał Zieliński / 62.89.105.* / 2006-11-22 09:59
Witam
Mam pytanie do znawców tematu, może głupie ale dopiero zaczynam inwestować więc prosze o wyrozumiałość. Dlaczego notowania funduszy publikowane są z dwu dniowym opóźnieniem? Czy istnieje możliwość zdobycia notowań z bierzącego dnia np po 17 gdy kończy sie sesja? Szczerze mowiąc troche się naciąłem, bo chciałem kupic akcje pewnego funduszu w dołku. Czekałem na koniec spadków i pierwsze przebicie. Złożyłem zlecenie, jego realizacja trwała kolejny dzień, czyli koniec końców spóźniłem sie o 3 dni. Fundusz poszedł mocno w górę i nie zarobiłem tyle ile chciałem.
Wyświetlaj:
mick / 2006-11-22 13:50 / Uznany Gracz Giełdowy
typowy bład nowicjuszy - ale nie przejmuj sie. wiekszosc tak zaczynala. :)
Dzialania funduszy regulowane sa ustawami i innymi przepisami. zgodnie z ustawa wycena jest dzien pozniej. fundusz ma ten dzien zapasu na rozliczenie wszystkich transakcji/operacji... i ustalenie ceny jednostki.
nie da sie zdobyc wczesniej danych o cenie jednostki, bo fundusze (nie wszystkie, ale wiekszosc) publikuje ceny po południu dnia nastepnego.
jednym ze sposobow na kupno/sprzedaz/konwersje jednostek w odpowiednim momencie jest obserwacja indeksow gieldowych (i u nas, i w usa, i w japonii) i przewidywanie jak sie zachowa nasz wig dnia nastepnego. Wysylajac zlecenie z rana do godziny 8-9tej (roznie w roznych funduszach) nabedziesz jednostki funduszu po cenie z danego dnia (czyli tej ogloszonej w dniu kolejnym), a na koncie zapis pojawi sie po 2 dniach. jak sie spoznisz i zlecenie bedzie po 9tej zakupisz/sprzedasz po cenie dnia nastepnego - czyli tej publikowanej za 2dni, na koncie zapis bedziesz mial po 3dniach. (dni w ktore nie dziala gielda sie omija - wiec czasem to moze trwac koilka dni)
Rafał Zieliński / 62.121.105.* / 2006-11-22 19:13
Wielkie dzięki!
Wszystko sie wyjaśniło. Teraz widzę, że wieczorem na money.pl publikowane są notowania funduszy z dnia poprzedniego, ale nawet składając zlecenie wieczorem, zostanie ono zrealizowane następnego dnia, czyli 2 dni spóźnienia.
Zatem inwestując w fundusze dobrze jest też śledzić giełdę. Wystarczy skupić się na wskaźnikach WIG, WIG20, czy obserwować też wielkie spółki?
andy_s5 / 2006-11-23 11:53
Codzienne notowania funduszy są na wp.pl-giełda,około godziny 18,25 możesz śledzić je praktycznie na bieżąco !!!!!!
mick / 2006-11-23 13:31 / Uznany Gracz Giełdowy
jak juz to fundusze.wp.pl. a po za tym gdzie Ty widzisz wycene z danego dnia?? bo ja widze ze wczoraj - 22.11 - sa ceny z 21.11, czyli tak jak powinno byc z opoznieniem. Mozesz nas oswiecic??
mick / 2006-11-22 19:24 / Uznany Gracz Giełdowy
to nie jest tak ze jest 2dniowe spoznienie.
nie patrz na czas pojawienia sie wyceny ale na jej date. tzn dzis pojawiaja sie ceny z 21.11 - to odzwierciedla ruch gieldy wczoraj. (czyli przy wzroscie wczoraj wig, wig20 po 1% - fundusze akcyjne tez urosly o te kilka dziesiatych %).
Warto patrzec na indeks z ktorego spolki posiada fundusz (fundusz posiada akcje kilkudzisieciu spolek - max 2-3% jednej spolki w ogolnych aktywach). sprawdz w sprawozdaniach finansowych sklad portfela Twojego funduszu i bedziesz troche madrzejszy. czyli jezeli fundusz stricte akcyjny - patrzec na wig, wig20. jak male i srednie spolki to dodatkowo mid i ew. techwig. nauka i obserwacja zachowania cen jednostek a ruchu gield pomoze Ci w przyszlosci lepiej trafiac w dolki/gorki. no chyba ze nie chcesz sie w to bawic i inwestowac czysto pasywnie - w sumie tak sie powinno robic przy funduszach - niech rosnie w samopas. no ale mozna na takich manewrach kilkanascie % dodatkowo wyciagnac. powodzenia
Sabina / 84.40.231.* / 2006-11-22 22:28
Nie wszystkie fundusze mają opóżnienie np; korona un. pko cs. dws ,seb, można już po 17-tej mieć ich wycene z danego dnia np. w telegazecie lub w internecie
mick / 2006-11-23 13:53 / Uznany Gracz Giełdowy
jasne ze nie wszystkie - i chwala im za to. ten dzien opoznienia wynika z ustawy i jest to maxymalny czas wyceny. kto chce robi to wczesniej
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy