Forum Forum dla firmKsięgowość

Nowo założona działalność a ciąża

Nowo założona działalność a ciąża

Alice88 / 83.10.42.* / 2015-01-05 21:25
Dzień dobry, 1 grudnia założyłam dg, otrzymałam na nią dotację z PUP. Do 10 stycznia muszę złożyć deklarację DRA i zapłacić ZUS. Okazało się jednak, że jestem w bardzo wczesnej ciąży (4 tydzień). Zostało mi kilka dni na przeanalizowanie sprawy. Proszę o podpowiedzi, co będzie teraz najlepsze? Co mogę zrobić, by za kilka miesięcy otrzymać w miarę normalny macierzyński. Czy muszę już teraz zadeklarować wyższy ZUS+wyższe chorobowe, czy mogłabym np. nie płacić chorobowego i zacząć 3 miesiące przed porodem- jak wtedy ZUS wyliczy zasiłek? Czytałam, że za miesiące, których się nie płaci liczą 2247,60 zł. Czy w moim przypadku będą liczyć wtedy te 504?
Proszę o odpowiedź.
Wyświetlaj:
red_sky / 2015-06-09 16:01
Dzień dobry ja jestem w podobnej sytuacji i chciałam zapytać jak się ma zasiłek macierzyński do uowy z PUP w której pisze ze przez 12 miesiecy trzeba prowadzić działalność a przerwą w działalności może być choroba albo zasiłek rehabilitacyjny. Czy przez czas brania zasiłku macierzyńskiego trzeba zawiesić działalność bo jeśli to zrobię będę musiała oddać dotację. Czytałam gdzieś ze prowadzac działalność na dotacji z pup wypłata macierzyskiego jest niemozliwa. Jak to było u pani? Proszę o odpowiedz.
szklarek / 2015-06-09 20:52
'Alice88' pytała o coś zupełnie innego, odpowiedź otrzymała- więc raczej tu szybko nie zajrzy.
W Pani sytuacji chodzi o to, czy PUP uzna, że pobyt na macierzyńskim nie oznacza przerwy w faktycznym prowadzeniu DG. Na pewno uzyskanie zasiłku nie wymaga formalnego zawieszenia działalności, ani faktycznego - bo to nie jest zasiłek chorobowy.

Każde formalne zawieszenie w ciągu roku - wyklucza spełnienie warunków umowy o datację.

Podobny:

http://www.money.pl/forum/dotacja-z-up-up-nie-pozwala-na-macierzynski-t4071027.html
wiwan / 2015-01-05 22:06
Nie zapłacić chorobowego za grudzień Pani nie może, bo przecież do ubezpieczeń (wraz z nim się Pani zgłosiła) i dotąd z tego ubezpieczenia nie wyrejestrowała, a więc trwa ono już też przez 5 dni stycznia.

Trudno zgadywać, co najlepsze- bo w razie trudnej ciąży może okazać przydatny się już wkrótce zasiłek chrobowy. Poza tym w Sejmie leży projekt nowelizacji Ustawy o systemie ub. społecznych zmieniający regulację dotyczącą sposobu wyliczania podstawy zasiłków takich ubezpieczonych jak Pani, sprowadzający się do tego, że aby uzyskać zasiłek od podstawy deklarowanej wyższej niż minimalna, musi być taka składka płacona przez 12 miesięcy poprzedzających zasiłek. Jeśli okres płacenia takiej składki będzie krótszy, do podstawy wejdzie tylko podstawa minimalna oraz x/12 nadwyżki nad podstawę minimalną, gdzie x to liczba miesięcy płacenia składki wyższej.

Obecnie, by mieć maksymalny możliwy zasiłek, wystarczy opłacać maksymalną składkę przez pełny mc kalendarzowy przed uzyskaniem zasiłku.
Ma Pani prawo do ulgi 24mc jak rozumiem.
Jeśli pozostanie Pani przy stawce minimalnej składek społecznych to zasiłek będzie liczony od niej. Czyli np. ZLA w kwietniu, do podstawy wejdzie 504 za grudzień i 3 x 525 za styczeń-marzec, co da zasiłek w ciąży (tzw. 100%) ok.368 zł za 30 dniowy miesiąc.

Najnowsze wpisy