Forum Forum prawnePracy

nowy okres zasiłkowy

nowy okres zasiłkowy

olenka29 / 2009-02-08 08:02
Witam,do dnia do 01 lutego 2009 r wykorzystalem 182 dni choroby. Od 02 lutego zdolny do pracy.Od 02-05.02.09 korzystałem z 4-ch dni urlopu na żądanie.Od 06 lutego 09 r. dostarczyłem pracodawcy zwolnienie lekarskie na inną chorobę.Czy pracodawca ma prawo dać mi zwolnienie na podstawie art.53 Kodeksu pracy.?czy okres ochronny z art.53 k.p.biegnie od nowa na inną chorobę?.Czy przysługuje mi 3-m-czne odszkodowanie w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy.W firmie pracuję dłużej niż 6-m-cy oraz pobieram renę inwalidzką.
Wyświetlaj:
moni24 / 88.199.133.* / 2009-10-06 12:44
Aby pracodawca mógł Ci wypowiedzieć umowę z art. 53 wg. przepisów jest zobowiązany "odczekać" 3 m-ce, ponieważ po 182 choroby mogłaś się ubiegać o zasiłek rehabilitacyjny, a on nie musi o tym wiedzieć, więc od 02 lutego powinien czekać 3 m-ce a ten czas zaliczyć jako nieobecność usprawiedliwiona. Natomiast w Twoim przypadku jaki opisujesz w/w pracodawca nie ma prawa dać ci wypowiedzenia ponieważ jesteś na zwolnieniu chorobowym a podczas takiej nieobecności nie ma takiej możliwości!! następnie kadrowa firmy musi wysłać Twoje dok. do Zus włącznie z nowym zwolnieniem o ustalenie nowego okresu zasiłkowego - sama nie może podjąć takiej decyzji! ważne aby nowe zwolnienie było od całkiem innego lekarza - TZN. Z INNEJ DZIEDZINY MEDYCYNY!!!!do czasu odp z zus pracodawca niestety nie wypłaca pieniążków - nie może! Jeśli ZUS wyda pozytywną opinię to nowy okres zasiłkowy tj. od 6.02.2009 biegnie przez kolejne 182 dni. Jeśli umowa o pracę jest rozwiązana niezgodnie z prawem to można wywalczyć w Sądzie Pracy o wiele więcej niż odszkodowanie 3 m-czne. Pozdrawiam
babeta777 / 95.50.128.* / 2010-11-26 08:58
czy jesteś pewna, czy rencista ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego?
wiwan / 2010-11-26 10:40
Nie. Rencista (z tytułu niezdolności ) do pracy nie jest uprawniony do świadczenia rehabilitacyjnego.
Jasno mówi o tym art. 18, ust. 7 Ustawy o świadczeniach pieniężnych
z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Tekst;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html

Najnowsze wpisy