Forum Forum inwestycyjneFundusze

O to idzie,by zacząć dobrze;)

O to idzie,by zacząć dobrze;)

mazigall / 2007-04-30 01:57
Witam
Chcę zainwestować kilkanaście tyś. teraz w fundusze (przede wszystkim akcyjne,ale nie tylko) przez mBank (potem będę dokładał).
Pytanie dotyczy sposobu, a mianowicie czy lepszym rozwiązaniem jest wybranie np. tylko 2 z akcyjnych i 2 pieniężnych,zrównoważonych i stabilnego wzrostu, czy mogę "zaszaleć"(może jest to wskazane?) i wybrać np. po 5 z każdego rodzaju? Czy przy tej mnogiej akcji koszty nie będą większe (gdzieś spotkałem się z tym stwierdzeniem)? Co się bardziej opłaca(na dłuższą metę?). Chodzi mi o sam mechanizm.
Bardzo proszę o odpowiedzi i sugestie.
Mariusz
Wyświetlaj:
gippo / 84.205.196.* / 2007-05-15 15:34
myślę, że aż taka duża dywersyfikacja między kilka funduszy z każdego rodzaju nie jest zbyt dobrze uzasadniona. lepiej wybrać te 2 fundusze z każdego rodzaju a nie rozbijać mniejszych kwot na więcej funduszy. w końcu 1% od 1k zł będzie więcej niż od 500 zł ;) co do parasolek to Union Investment w okolicach lipca będzie otwierało u siebie parasol i to nie tylko w ramach swoich funduszy, ale uruchomi kilka subfunduszy pod parasolami, gdzie będą wchodzić w skład także inne TFI :) co oznacza, że w ramach parasola UI będzie można mieć także jednostki funduszy innych TFI.
król jan / 80.171.109.* / 2007-05-14 17:33
To dosyć trudna decyzja i zależy od wielu czynników. Z jednej strony to co polecałbym najbardziej to jedno TFI i dobrze zdywersyfikowany parasol. Z drugiej jednak strony ciężko znaleźć kilka różnych i działających w różnych sektorach funduszy w jednym TFI, więc mieszanka różnych funduszy jest chyba konieczna. Tutaj pytanie: na jak długi okres? Jeśli na dosyć długo to polecałbym skorzystanie z usług jakieś firmy doradztwa (tutaj pewnie przez wiele osób zostanę zbesztany, że opłaty, oszuści, itd.), ale niektóre z nich oferują naprawdę dobre produkty, a chodzi mi dokładniej o parasole w których można wybierać z wielu różnych TFI, bo moim zdaniem tylko taki parasol ma szanse na zrobienie naprawdę dużych zysków przy minimalnym ryzyku i pozwoli na zmianę funduszu nie tylko przy bessie, ale w każdej chwili i bez opłat za konwersję.
Pozdrawiam
radziej / 2007-05-03 21:39 / Bywalec forum
podbijam wycenę posta!
mazigall / 2007-05-03 22:49
Napisałem ci wiadomość prywatną - widzę, że nie zrozumiałeś.
Najlepszy nawet rodzaj humoru w nadmiernych ilościach staje się ordynarnie nudny.
Ostańże w samouwielbieniu, miej litość dla nas - maluczkich.
Sił spróbuj na forum GW - furora gwarantowana.
Mimo wszystko - pozdrawiam.
Mariusz
mruwa / 87.204.69.* / 2007-05-08 01:26
zgadzam się z przedmówcą. A no radziej to typowy narcyz - aczkolwiek na pewno posiada nie małą wiedze na temat rynku finansowego.

mazigall - może lepiej tak bardzo nie szaleć. Wybierz jeden fundusz akcyjny, drógi zrównoważony (albo dwa zrównoważone). Przy kilkunastu tysiącach to nie jest dobrze miec tyle funduszy - przy kilkudziesięciu tysiącach to by miało sens. Pozdrawiam
radziej / 2007-05-08 17:37 / Bywalec forum
tam znowu narcyzzz:):)
agand / 2007-05-02 13:56
Witam
Wybierz 2 akcyjne w ramach parasolki AIG,ING na obligacje i pieniezne bedzie czas
radziej / 2007-05-01 11:56 / Bywalec forum
chcę dobrze zacząć falę odpowiedzi na Twoje pytania, mam nadzieję, że to przyniesie dobry efekt i zaraz po mnie posypią się podpowiedzi, pozdrawiam i owocnego inwestowania.
mazigall / 2007-05-01 21:46
Witam
Dziękuję radziejowi, iż wpisując tak rzeczowe odpowiedzi innym forumowiczom udzielił merytorycznej odpowiedzi również mnie;) Tak czy inaczej dziękuję Ci radzieju, iż przyczyniłeś się do "wywindowania" mojego tekstu na "widoczne szczyty";)
Ad rem już - bardzo proszę o jakieś odpowiedzi. Jestem jeszcze niezbyt biegły w materii (lata, a i kierunek studiów nie ten), dlatego zadaję być może infantylne pytania, proszę o wyrozumiałość;)
A może radziej podzieli się ze mną jakimiś doświadczeniami (po to to forum chyba jest?)?

Ja zainwestowałem już 7,5 tys. $ w fundusze Templetona - jeśli ktoś ma jakieś pytania - służę wiadomościami.

Kończę o odpowiedzi prosząc raz jeszcze, pozdrawiam!:)
Mariusz
mruwa / 87.204.69.* / 2007-05-08 20:14
tak se poskakałem po stronach o info Templetona i widze że to jest większa sprawa. Oni inwetują w kilkunastu państwach. Nieżle :-) Ale ja - biedny żuczek, zostaje jak na razie w Polsce ze swoimi drobnymi. Pozdrawiam
radziej / 2007-05-03 17:13 / Bywalec forum
co do wywindowania to nie ma za co dzękować, było to wywindowanie bez opłaty za zarządzanie i bez prowizji za usługę. będę się starał systematycznie wynosić Twoje forum na szczyty gpw:)::):):):), a w propos Tempetona to bym powymieniał doświadczenia, bo nigdy w tym nie siedziałem, więc czekam na Twoje pouczające info w tej materii, a poza tym masz mojego e-maila więc pisz prywatnie, powymieniamy uwagi, bo już nie chcę się włączać do bajecznych dyskusji na temat dywersyfikacji portfela na 100 funduszy i obligacje do tego, od tych podpowiedzi są inni na tym forum, zapytaj specjalistów, co są na każdym zapytaniu na tym forum, panowie to jakaś masakra jeeeest. napisz na maila, Mario. czekam na mesydż. pozdrawiam.
slowikdaniel / 2007-05-03 09:27
cześć,

moim zdaniem powinieneś zdywersyfikować portfel. Jeżeli lubisz ryzyko, to sugeruję fundusze akcji - przeanalizuj kilkuletnie tredny - gdyby się one utrzymałe przez następne lata, to wiele będzie można zyskać. Na podstawie analizy stóp zwrotu, wybierz kilka funduszy - wydaje mi się, że około 5 funduszy najwięcej.
Ja swój kapitał lokuję głównie w fundusze akcyjna, mam jendak mały procent w zrównoważonych.
Osobiście polecam narzędzia inwestycyjne na wspomnienym przez Ciebie www.mBank.pl. Ja zaczynałem właśnie z nimi.

Pod ługim weekendzie powinna być mała korekta - będzie dobry okres, by kupować i oczekiwać wzrostu. Nie wiem tylko, jak zareaguje rynek w dłuższym opkresie czasu na bardzoi niski PKB w USA za Q1.
Pozdrawiam
radziej / 2007-05-03 17:07 / Bywalec forum
gwarantujesz tą korektę? (muszę nabić mazigallowi jak najwięcej wpisów):):):)
slowikdaniel / 2007-05-13 17:18
cześć,

nie odpisywałem, boi czekałem aż minie trochę czasu po weekendzie - i co - jest maluteńka korekta :))) ale nic na rynku akcji nie mnoże być gwarantowane:)))
radziej / 2007-05-14 16:48 / Bywalec forum
pozdrawiam Danek !!!! :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy