Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne

Robertz860 / 46.148.14.* / 2013-06-11 11:47
Witam,

Mam pewne pytanie dotyczące oprocentowania obligacji korporacyjnych. Jak rozumieć oprocentowanie obligacji przy oprocentowaniu np. Wibor6M + 3%, przy wypłacie odsetek co 6 miesięcy. Czy podane oprocentowanie jest określone w skali roku, czy na 6 miesięcy?
Pozdrawiam,
Wyświetlaj:
Ciułacz / 2013-06-11 13:18 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Robert witaj !
Pytasz
Czy podane oprocentowanie jest określone w skali roku, czy na 6 miesięcy?

w skali roku ale okres referencyjny
Wibor6M + 3%
Robertz860 / 46.148.14.* / 2013-06-11 13:27
Dzięki za odpowiedź.
A jak interpretować okres referencyjny?
Można prosić o prosta symulację np. inwestycji 10 000 zł na takie oprocentowanie.
Wielkie dzięki za pomoc

Pozdrawiam,
Ciułacz / 2013-06-12 01:24 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Robert witaj !
Pytasz
Można prosić o prosta symulację np. inwestycji 10 000 zł na takie oprocentowanie.

Zaczniemy od początku.
Co to jest Wibor > z grubsza w uproszczeniu to są koszty dla banku który udziela kredytu, czyli jak Bank Ci udzieli kredytu na 10k to dla nich wibor M6 jest obecnie 2,69% i aby oni na tobie zarobili to mogą powiedzieć Wibor M6 + 3% czyli oni na tobie zarobią 3% .
Co bank to są inne koszty kredytu i aby to uprościć to jest odpowiednia instytucja to to uśrednia i podaje dla wszystkich.
http://wibor-3m.pl/wibor-3m/
...................................................
Teraz Ciebie interesują korporacyjne obligacje jak powyżej piszesz

Jak rozumieć oprocentowanie obligacji przy oprocentowaniu np. Wibor6M + 3%, przy wypłacie odsetek co 6 miesięcy.

Nie napisałeś ilu letnie te obligacje ale załużmy że 5-cio letnie
Można prosić o prosta symulację np. inwestycji 10 000 zł na takie oprocentowanie

Więc jak już powyżej napisałem obecny WIBOR 6M jest 2,69% rocznie + 3% czyli razem 5,69% po 6-ciu miesiącach wypłacają Ci 284,5zł i według nowego WIBOR 6M jaki w tym dniu wypadnie ustala oprocentowanie na następne 6 miesięcy. Jak WIBOR będzie taki sam to dostaniesz następne 284,5 zł. i odnowa ustalenie oprocentowania itd. aż do pełnych 5-ciu lat ( jak nie zbankrutują )
ten sposób obliczania pozwala podążać na bieżąco za poziomem oprocentowania w bankach.
W podanym przykładzie jest słabe oprocentowanie jak na korporacyjne obligacje.
http://wibor.money.pl/
Pozdrawiam
Ps.
Jak coś nie dopowiedziałem to może mnie ktoś poprawi.
Robertz860 / 46.148.14.* / 2013-06-13 08:29
Witam,

Dziękuje za dokładne wyjaśnienie.
Miłego dnia.

Pozdrawiam,
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy