Forum Forum emerytalneOFE

obniżka opłat

obniżka opłat

skomentuj
uczciwy1 / 83.5.219.* / 2009-03-02 22:15
Oto najswieższe informacje.
Opłaty będa obnizone a tym samym PTE nie będa już wydawać takiej kasy jak do tej pory na akwizycję

Panowie akwizytorzy czas zmienić pracę.

Projekt resortu pracy: opłaty pobierane przez PTE obniżone z 7 do 3,5 proc.

2.3.Warszawa (PAP) - Opłaty pobierane od ubezpieczonych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne, jeszcze w tym roku, powinny zostać obniżone z 7 do 3,5 proc. Dzięki temu w kieszeniach ubezpieczonych, tylko w 2010 r., zostanie ponad 700 mln zł - powiedziała w poniedziałek PAP minister pracy Jolanta Fedak.

"Skokowe obniżenie w trakcie roku jednorazowej opłaty, jaką płacą przyszli emeryci do PTE z 7 do 3,5 proc., jest niedozwoloną ingerencją w działalność gospodarczą" - uważa prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Ewa Lewicka.

Obniżenie opłaty, potrącanej przez towarzystwa emerytalne od każdej składki płaconej na przyszłą emeryturę przewidziane jest w projekcie nowelizacji ustawy o funduszach emerytalnych, który resort pracy przekazał w piątek Radzie Ministrów.

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że "jest zdeterminowana doprowadzić do uchwalenia nowelizacji". "Jest to możliwe nawet w ciągu miesiąca" - oceniła.

"To wysoce niewłaściwe, aby towarzystwa zarządzające publicznymi pieniędzmi w dobie kryzysu gospodarczego bogaciły się kosztem przyszłych emerytów" - powiedziała Fedak.

Zgodnie z szacunkami resortu pracy, w efekcie nowelizacji, wpływy PTE spadłyby w 2010 r. o 723 mln zł. W latach 2011-2013 corocznie będą spadały o 600 mln zł.

Obecnie PTE pobierają od każdej składki płaconej przez ubezpieczonego opłatę wynoszącą maksymalnie 7 proc. Oznacza to, że od każdego 1000 zł, wpłacanego na przyszłą emeryturę, 70 zł trafia do PTE, tylko 930 zł na konto ubezpieczonego. Opłata ta, zgodnie z aktualną ustawą o funduszach emerytalnych, ma być stopniowo obniżana, ale wielkość 3,5 proc. osiągnęłaby dopiero za pięć lat, w 2014 r.

Projekt resortu pracy skraca ten okres do kilku miesięcy. Proponuje bowiem, aby opłata wynosiła 3,5 proc. od pierwszego dnia miesiąca następnego po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia nowelizacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

"Teraz wszystko zależy już od tego, jak szybko rząd przyjmie projekt i jak szybko Sejm uchwali ustawę. W interesie wszystkich przyszłych emerytów powinno to nastąpić jak najszybciej" - powiedziała minister Fedak.

W myśl projektu nowelizacji ograniczona miałaby być także wysokość opłat, jakie mogą pobierać PTE za zarządzanie OFE. Ministerstwo proponuje, aby w sytuacji gdy aktywa funduszu emerytalnego nie przekraczają 8 mln zł, miesięczna opłata za zarządzanie wynosiła 0,45 proc. wartości tych aktywów. Jeżeli aktywa wynosiłyby od 8 mln zł do 20 mln zł, towarzystwo emerytalne pobierałoby miesięczną opłatę w wysokości 3,6 mln zł plus 0,04 proc. od nadwyżki ponad 8 mln zł. Gdyby aktywa przekroczyły 20 mld zł, opłata nie mogłaby przekroczyć 8,4 mln zł miesięcznie.

Projekt nakłada na OFE obowiązek dostosowania ich statutów do nowych przepisów. Wnioski o zezwolenie na zmianę statutu OFE będą musiały złożyć nie później niż 45 dni od daty ogłoszenia nowelizacji.

Jak powiedziała PAP prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Ewa Lewicka "skokowe obniżenie w trakcie roku jednorazowej opłaty, jaką płacą przyszli emeryci do PTE z 7 do 3,5 proc., jest niedozwoloną ingerencją w działalność gospodarczą". Na poparcie swojego zdania wskazała ekspertyzy prof. Michała Kuleszy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Mariusza Jabłońskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Lewicka negatywnie oceniła też zawartą w projekcie propozycję ograniczenia opłaty, jaką mogą pobierać PTE za zarządzanie OFE. "Powoduje ona, że ci, którzy lepiej zarządzają funduszem emerytalnym, byliby karani, zamiast nagradzani" -powiedziała Lewicka.

Według danych ministerstwa pracy, na 31 grudnia 2008 r. wartość aktywów netto wszystkich funduszy emerytalnych wyniosła 138,3 mld zł. Liczba członków OFE na 31 grudnia 2008 r. Wynosiła 13,8 mln osób. (PAP)

awk/ krf/ mow/
Wyświetlaj:
lezdrub@interia.pl / 79.185.90.* / 2009-03-03 20:32
Proszę jak pani minister Fedek i reszta Rzadu troszczy się o czlonków OFE.

Ale ta sama pani i jej Rżad przy wsparciu PSL. uchwalili ustawę, gdzie kapital zebrany w funduszach OFE będzie dziedziczony tylko przez 3 lata.

Ja sie chce zapytać pani minister Fedek i calego obecnego Rządu RP.
Czy to jest moralne, aby czlonek OFE skladal pieniądze przez nawet 40 lat i rodzina mogla być spadkobiercą tych pieniędzy tylko przez 3 lata???

Nadmieniam, że ze skladki emerytalnej tylko 1/3 jest przekazywana do funduszy OFE.
Zaznaczam również, że ta część która pozostaje w ZUS jest wogóle nie dziedziczona.

Wcześniejsze zlożenia do tej ustawy, jeszcze z 1998 r zakladaly, że ten kapital będzie można dziedziczyć przez okres 10 lat.

Ja się pytam pani minister Fedek ,cz to nie jest obluda???
Najpierw wprowadzać ustawę, która ograbi niektóre rodziny na duże pieniądze ,aby póżniej niby walczyć o ich finanse emerytalne.

Proszę aby obecni na tym forum ocenili moralność tej pani minister i calego obecnego Rządu.

Przecież kapital zbierany prze 40 lat to będą setki tysięcy zl.
Obecnie niektóre osoby mają na kontach OFE ponad 50 tys,a to jest tylko 9 lat.
To proszę sobie wyobrazić jaki to bedzie kapital za następne 30 lat.
Wiek emerytalny mężczyzn to 65lat.
Pytam ile taką ustawą którą nam zaserwowal ten Rząd i jego poplecznicy zostanie okradziona taka rodzina, gdy ten emeryt umrze po trzech latach.
Ile pieniędzy zgromadzonych nie wykorzysta??????

Jest jeszcze nadzieja. Ustawę tą zawetowal Prezydent RP L. Kaczyński.
eme / 83.5.96.* / 2009-03-04 12:00
Lezdrub i z tym co piszesz calkowicie sie zgadzam. Obecny rząddokonał zamachu na prywatne oszczedności, wypaczono sens i idee reformy emerytalnej. Gdyby takie rozwiazania byly od poczatku wielu obecnych klientów nigdy by nie podpisalo umowy z ofe.!!!
Co teraz bedzie??? Bedzie nowy ZUS o nazwie PTE. Z ta różnica ze w Zus-ie bedzie zawsze brakowalo pieniedzy zas w PTE pieniadze beda sie mnozyc na potege. Wszak po smierci emeryta ofe, pieniadze zebrane w funduszu tam po prostu pozostaną. Żyła złota, Eldorado przy tym to pikuś. Pozdro.
lezdrub / 79.185.91.* / 2009-03-04 14:49
eme. tak bedzie do póki ludzie nie zmądrzeją i nie ójdą na Warszwę po swoje i Póki tych cudaków nie wypieprzą.

Z mojej poręki już do sejmu poszly już z dwóch UG i trzech zakladów pracy pisma,że klienci OFE czują się oszukani takimi ustawami.

Gdyby sprzeciwy byly w calęj Polsce na ten temat, to ustawa musialaby być zmieniona.

Pisaleem nz ten temat na interi, na bankierze.
A co robią inni agenci w tem tymacie

Potrafią tylko naciągnąć ludzi na polisy z kosztami obslugi siegajacymi 80% (koszty)

Pytam również ciebie eme. Co zrobileś w sprawie tej zlodziejskiej ustawy.
Co zrobili inni tu piszący.

Wielu z nich nawet nie wie, że obecna ekipa rądząca zafundowala im taki pasztet.

I dalej PO cieszy się wysokimi notowaniami.
Widać wielu chce aby ich zbierany kapital po trzech latach na emeryturze przepadl,jezeli im przyjdzie odejść z tego padolu.

Jezeli w narodzie jest tyle gluppoty, to ja nie jestem wstanie ich z tego uleczyć.

Polak mądry po szkodzie(kiedyś otrzeźwieją, co im ekipa Tuska zafundowala.
Morpheo78 / 2009-03-04 21:01
Lezdrub, czy Ty jesteś jakimś trybunem ludowym czy kim, że tak ciągle agitujesz?? A może w Twojej okolicy jakieś wybory się zbliżają??
lezdrub / 79.185.86.* / 2009-03-04 22:49
Morpheo. Nie uważasz ,żę to nasz obowiązek uświadamiać, że Rząd obecny nam zafundowal taką zlodziejską ustawę i udaję zatroskanego o nasz emerytalne kapitaly

Ja uważalem, że muszę te informacje zamieścić ponieważ ludzie nie śledzą informacji i o tym fakcie wielu nie wie.

W telewizji też się dziennikarze nie wysilili i też malo bylo podawane wiadomośći na ten temat.
Pytanie, dlaczego tak się dzieje.

O obniżaniu oplaty jest chuku dużo.

A, ze cale kapitaly uskadane przepadną, to cisza.
lezdrub / 79.185.90.* / 2009-03-03 19:45
A ja się pytam pani minister Fedek.

Czy to jest moralne, że PKB w 2009r w stosunku do roku 2008r spadnie 3 krotnie, a może i więcej. Tj z 4.8% do 1,5% a ministrowie podwyższyli swoje pensje???

Należaloby aby ministrowie też mieli 3-krotnie mniejsze pensje.

Czy to zarządzający funduszami OFE doprowadzili do kryzysu????
Czy to zarządzający funduszami podpisywali za firmy niekorzystne opcje walutowe, w spólkach akcyjnych z udzialem Skarbu Państwa???
Czy ich ma kto rozliczyć tych prezesów nadanych przez PO ?????

Ten rząd wszędzie szuka winnych. Sobie nie ma do zarzucenia nic.
Nawet tego jak zostal zaplanowany budżet na rok 2009.
To jet poprostu paranoja.

Ja proponuję ,aby Rząd zająl się bardzej bankami.
A zwlaszcza róznicą procentową miedzy lokatami, a kredytami.
Kiedy skończy się lichwa?????

Fundusze biorą oplate wstępną od skladki raz. a pieniądze będą niekiedy pracowaly 40 lat.
To, czy ten koszt pobrany raz na 40 lat jest tak potęzny.

Proponuję,aby pani Fedek przyjrzala się oplatom jakie pobierają firmy ubezpieczeniowe w III F. w programach ubezpieczeniowo- inwestycyjnych.
Nowa perspektywa firmy CU kasuje klienta do 30 r życia.w pierwszych dwóch latach ponad 80%.(koszty obslugi)

I kto zatwierdzil takie warunki takich umów dla tej firmy ???????
skomentuj

Najnowsze wpisy