Forum Forum inwestycyjneForex

Obniżki stóp umacniają walutę

Obniżki stóp umacniają walutę

Money.pl / 2009-02-06 08:53
Komentarze do wiadomości: Obniżki stóp umacniają walutę .
Wyświetlaj:
att / 85.232.249.* / 2009-02-06 10:51
Wydaje mi się, że NBP nie bardzo rozumie co się dzieje na rynku i to mnie bardzo martwi. Rzeczywiście brak jest rzeczowej analizy chaosu kursowego.
Elendir / 2009-02-06 09:11 / Łowca czarownic
Twierdzenie to można porównać do twierdzenia: wysokie stopy procentowe poprawiają terminową obsługę kredytów. Dlaczego? Ponieważ jeszcze niedawno stopy procentowe były istotnie wyższe niż dzisiaj, a kredyty były obsługiwane lepiej.

Tyle że to zupełnie pomylenie co jest przyczyną, a co jest skutkiem.

Dalsza wypowiedź świadczy moim zdaniem o braku zrozumienia horyzontu inwestycyjnego. Rynkiem rządzi popyt i podaż kształtowane przez 2 podstawowe rodzaje podmiotów: podmioty biznesowe (których potrzeby walutowe wynikają z prowadzonego biznesu) oraz spekulanci. Ci pierwsi nie podejmują decyzji o zmianie planów biznesowych z dnia na dzień w reakcji na zmianę stopy procentowej. Ci drudzy rządzą się zupełnie innymi prawami. W dłuższym horyzoncie czasowym można by mówić o wpływie stopy procentowej na ich popyt, ale w krótkim horyzoncie czasowym nie da się na tym zarobić.

Tak więc zdecydowanie nie można mówić o relacji przyczynowo-skutkowej, lecz co najwyżej o koincydencji.

Ale oczywiście takie tłumaczenie nie jest wygodne dla analityków finansowych żyjących z tego że codziennie produkują jakieś wnioski odnośnie sytuacji na rynku walutowym. Chyba że zamiast produkcji raportów których od groma jest na rynku finansowym (w zasadzie z każdą możliwą rekomendacją) zawodowo zajmują się spekulacją. Wtedy albo na tym zarabiają nie chwaląc się zbytnio swoimi prognozami, albo nie.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-02-06 08:53
Wnioskuję o wytłumaczenie, dlaczego tak się nie dzieje w przypadku naszej złotówki. Jeszcze nie widziałem szczerze napisanego artykułu poruszającego temat słabości i niestabilności naszej waluty, w którym podjęto by ponadto próbę scharakteryzowania wpływu gospodarek USA i Europy Zachodniej na gospodarkę Polski.
Elendir / 2009-02-06 09:15 / Łowca czarownic
Ci co wiedzą, nie chwalą się zbytnio gdyż to chwalenie spowodowałoby skutki niezbyt przyjemne dla ich pozycji. Ale jest kilka dość oczywistych efektów takich jak transfer zysków za granicę oraz spłaty kredytów walutowych.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy