Forum Forum prawneZmiany w prawie

Odebranie darowizny

Odebranie darowizny

lucky5 / 2010-05-26 20:12
Serdecznie proszę o pomoc .w 2009r otrzymałam w darowiżnie 50%udziałow nieruchomości od męza,ktory owe udziały otrzymał od babci kilka lat wcześniej.sprzedałam udzialy i za uzyskane środki kupiłam mieszkanie .W 2010 r rozwiedliśmy się ,zaś babcia męża uznała to za niewdzięcznosc i wniosła sprawę o odebranie darowizny.Mam pytanie ,czy jeżeli jakimś cudem uda się babci obalic darowiznę i ex mąż będzie musiał oddac darowiznę czy ja też będę miała jakies skutki prawne jako już obca osoba.Bardzo proszę o poradę ,gdyż cała ta sytuacja bardzo mnie przeraża. Gosia
Wyświetlaj:
algor@op.pl / 195.66.116.* / 2010-06-01 09:21
Pewnie ze nie ma znamion przestepstawa ani innych umozliwiajacych odebranie .......a moralna strona? zresztą kogo to obchodzi ? kasa sie nalezy jak sie juz do niej dorwało .
lucky5 / 2010-06-02 20:10
jakim prawem opwiadasz mi o wzgledach moralnych ---------nie znasz głębi sprawy i nie poznasz----------wiec dobra rada ----------jesli jestes takim moralistą --------pomysl zanim zaczniesz oceniac ----------przykre
wiwan / 2010-05-27 11:20
Po pierwsze- cudu nie będzie i przedstawiona sytuacja nie wyczerpuje "znamion" niewdzięczności wnuka- byłego męża w stosunku do babci.
Odwołanie darowizny jest możliwe tylko w przypadku "dopuszczenia się obdarowanego
rażącej niewdzięczności względem darczyńcy". Więc ogranicza się do sytuacji skrajnych,
gdy zarówno działanie, jak i zaniechanie musi być rażącym naruszeniem norm społecznych
i rodzinnych.
takich jak:
# przemoc fizyczna (np. pobicie).
# znęcanie się
# nieudzielenie pomocy, mimo oczywistych możliwości
# nie wypełnianie obowiązku alimentacyjnego mimo oczywistych możliwości
# zaniedbanie, w przypadku osoby nieporadnej (np. schorowanej )
# przemoc psychiczna
# poważne pomówienie – np. złożenie fałszywego zawiadomienia o podejrzeniu
popełnienia przestępstwa, publiczne lżenie
# oszustwo (na dużą skalę).
# kradzież
Zakładając, że mimo wszystko udałoby się odwołać, nie ma podstaw by odwołać tę kolejną, czyli męża dla Pani. Zatem może być Pani spokojna.

O odwołaniu było już trochę tu:
http://www.money.pl/forum/temat,75,1128393,1128393,15,0,darowizna;w;rodzinie.html?_rfr=1
lucky5 / 2010-05-28 06:40
Serdecznie dziękuje za poradę .z powazaniem Gosia

Najnowsze wpisy