Forum Forum podatkoweOdliczenia

odliczenia samotnej matki

odliczenia samotnej matki

ewaryst74 / 213.92.128.* / 2010-03-02 23:35
Witam Was.
Jestem matką trójki dzieci ( dwójka w wieku szkolnym + jedno pełnoletnie studiujące ).
W czerwcu 2009 rozwiodłam się z mężem, i mam prawomocny wyrok oraz przyznaną opiekę nad dziećmi i alimenty na dwójkę dzieci w wieku szkolnym w kwocie: 500 zł łącznie na oboje dzieci. Były mąż ma nieograniczone prawo do kontaktu z dziećmi.
Jestem o tyle w złej sytuacji, że mój ,,były'' jeszcze do tej pory z nami mieszka. Prawnie nie jest już opiekunem dzieci, jednak ,,ciałem i duchem'' z nami przebywa.
Moje pytanie:
Czy przysługuje mi odliczenie całej ulgi prorodzinnej na trójkę dzieci mimo, że połowę roku 2009 byłam jeszcze w związku małżeńskim ? Czy tylko ta różnica od tej kwoty od kiedy mam prawomocny wyrok ?
Aha, i jeszcze jedna kwestia.
Były mąż żąda odliczyć sobie od swojego podatku ulge prorodzinną na jedno dziecko. Czy ma takie prawo ?
Mimo, że nie jest już prawnym opiekunem dzieci ?
Proszę o informację zwrotną.
Dziekuję.
wiwan / 2010-03-03 10:48
Nieco trudno wyrokować, gdyż spotyka się nieco odmienne interpretacje władza rodzicielska/ wspólne wychowywanie. Ale po mojemu to
1. ulga prorodzinna należy należy Wam pełna potrójna.
2. zawsze jest kwestią uzgodnienia rodziców, które z nich lub w jakiej proporcji oboje dokonują odliczenia- prawo tego nie wskazuje, zależy to po prostu od zarobków
3. z zastrzeżeniem, że mąż (były) może maksymalnie odliczyć w Waszej sytuacji ulgę 3 dzieci X 1/2 roku ( 1,5 ulgi ) .

Więc jeśli trudno już Państwu się porozumieć, proszę spojrzeć na to tak, że i tak chce on "mniej"....

Najnowsze wpisy