Forum Forum podatkoweInne

odpowiedzialność żony za zobowiązania podatkowe męża

odpowiedzialność żony za zobowiązania podatkowe męża

gilty / 88.199.155.* / 2016-08-24 23:03
witam, proszę tylko o merytoryczne odpowiedzi :)

X – mąż – podatnik
Y- żona podatnika prowadzącego działalność gospodarczą
Stan faktyczny :
-2007 r założenie jednoosobowej działalności gospodarczej przez X.
- 2010 r – wejście w związek małżeński X i Y (ustawowa wspólnota majątkowa)
-czerwiec 2012 r – zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej (rozdzielność majątkowa )
- lipiec 2012 r – darowizna X dla żony kwoty pieniężnej w wysokości 2 mln zł
- sierpień 2012 r – darowizna Y dla żony kwoty pieniężnej w wysokości 1,5 mln zł.
Przebieg działalności :
X prowadził działalność handlową (handel hurtowy różnego rodzaju towarami ) głównie w oparciu o WDT. W związku z tym comiesięcznie występował o zwroty podatku naliczonego nad należnym .
W miarę rozwoju firmy rozszerzał zakres swojej działalności dodatkowo o sklepy detaliczne , myjnie samochodowe , usługi transportowe a także salon kosmetyczny . Wszystko odbywało się w ramach tej samej działalności gospodarczej . Po małżeństwie z Y salonem kosmetycznym zajmowała się jego żona . Salon kosmetyczny generował 0,1% przychodów całej firmy Pana X. Żona nie była zatrudniona na umowę o pracę , oficjalnie też nie pobierała żadnego stałego wynagrodzenia . Jedynie dla celów ZUS była zgłoszona jako osoba współpracująca.
- W lutym 2013 r . UKS wszczął kontrolę podatkową wobec firmy Pana X . kontrola ta obejmowała poprawność rozliczeń z podatku od towarów i usług za okres od lipca 2011 do końca 2012.
- w tym samym dniu(luty 2013r) pan X usłyszał zarzuty od prokuratora : zarzuty obejmowały działalność handlową z jedną z firm w okresie sierpień 2011 do marzec 2012 . Zarzucono fikcyjność transakcji i nienależyte zwroty Vat w związku z ich rozliczaniem w deklaracjach VAT7. Zarzuty to art. 56 kks oraz kilka innych z kk. Kwota z zarzutów to 10 mln zł.

- w kwietniu 2013 r US wydał decyzje określającą przybliżoną wartość podatku VAT za miesiące sierpień 2011 do marzec 2012 . Z decyzji tej wynikało , że podatnik X zawyżył kwotę zwrotu z podatku VAT z w/w okres o wartość 10 mln. W decyzji tej również wydał postanowienie o zabezpieczeniu na majątku Pana X kwoty z decyzji 10mln . Uczynił to powołując się na art. 33 OP , wymieniając czynności jakie dokonał Pan X w celu ewentualnego udaremnienia wyegzekwowania kwoty podatku z przyszłej decyzji wymiarowej. Wymienił m.in. fakt dokonanych darowizn żonie.
Postanowienie to wydał tylko w stosunku do Pana X i jego osobistego majątku.
Dzień dzisiejszy :
- kontrola podatkowa prowadzona przez UKS – trwa nadal
- postępowanie przygotowawcze prowadzone przez prokuraturę – trwa nadal
-zabezpieczenie majątkowe na majątku osobistym Pana X – istniej nadal (mówimy tutaj tylko i wyłącznie o zajęciu kont firmowych na których środków brak ) .
Pytania :
Czy z tak przedstawionego stanu faktycznego możliwe jest by US zainteresował się (szukał ) majątku osobistego żony .
Dodam , że majątku wspólnego brak ( poza zabezpieczoną hipotecznie z innego tytułu nieruchomością ).
Konkretne pytania :
1. W przypadku decyzji wymiarowej określającej podatek do zwrotu w wysokości 10mln , US może prowadzić egzekucję do majątku osobistego żony ?
2. Czy w tym przypadku może mieć zastosowanie skarga pauliańska której celem byłoby unieważnienie darowizny ?
3. Czy zarzuty prokuratorskie zawiesiły bieg przedawnienia podatku z tytułu VAT?
a) Jeśli tak…. To czy dotyczy to tylko transakcji i związanego z nimi podatku o którym mowa w zarzutach , czy w ogóle całego podatku Vat za okres objęty zarzutami ?
4. Czy postanowienie o zabezpieczeniu wydane w kwietniu 2013 r zawiesiło bieg przedawnienia podatku za okres objęty tym postanowieniem ?
a) Jeśli tak …. To czy dotyczy to również ewentualnej odpowiedzialności żony z tego tytułu (zabezpieczenie wydane było tylko do majątku podatnika X)
ika0 / 188.123.212.* / 2016-08-26 13:44
Z mojej skromnej i hoobystycznej wiedzy wydaje się, że:

1/nie( tylko ze wspólnego majątku zabezpieczonego hipoteką tylko z tego zabezpieczenia)
2/ raczej nie ( co prawda miesiąc po rozdzielności była darowizna, ale kontrola rozpoczęła się dopiero rok później)
3/bieg przedawnienia przerywa "powiadomienie dłużnika i egzekucja" jako dwie nierozerwalne części. Zarzuty prokuratorskie to raczej nie to samo...

Mam podobną sprawę. Chętnie się dowiem czy dobrze myślę.

Najnowsze wpisy