Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

odpowiedzialnosc ZUSu? ubezwlasnowolnienie

odpowiedzialnosc ZUSu? ubezwlasnowolnienie

laura52 / 2015-07-13 06:40
Mam pełnoletniego syna ze znacznym stopniem niepełnosprawnosci intelektualnej. Po smierci ojca syn otrzymal rente rodzinną ZUS Zanim ja otrzymał ciotka nakloniła syna aby do niej przyjechał obiecując mu, ze u niej nie bedzie musiał zażywac leków- i tak zrobiła. Zlożyłam wniosek do prokuratury - sprawa w toku- i wniosek o ubezwłasnowolnienie syna Zawiadomiłam tez ZUS na piśmie i osobiscie proszac aby wstrzymał nie wypłaconą ale juz przyznana nadplate renty do czasu ustanowienia opiekuna prawnego lub wypłacil je mnie lub oddal do depozytu sadowego czy bankowego. - ponieważ te pieniądze zostaną synowi zabrane - ukradzione.przez ciotkę. ZUS wypłacił je jednak na konto syna - ok 24 tys zl. Ciotka przywiozła syna do ZUS i w obecnosci syna złozyła wniosek o wypłate renty na założone synowi konto. Tak mi powiedział ZUS i tym tłumaczył swoja decyzje- ze syn osobiście złożył wniosek o wypłatę renty na jego konto. Tylko, ze ZUS w tym czasie miał już wiedzę , ze syn ma umysł 10 latka, miał też już wiedzę ode mnie co do sytuacji syna - uprowadzenie syna przez ciotkę , toczącą się sprawa karna i o ubezwłasnowolnienie. Ciotka nie ma z czego oddać tych pieniędzy. Są stracone.
Czy ZUS postąpił właściwie? Sad orzekł całkowite ubezwłasnowolnienie syna, syn już jest u mnie, Wrócił mając 18 zł na koncie. Chciałabym ustalić odpowiedzialność ZUS, który wydaje się przyczynił się do tej sytuacji.
Wyświetlaj:
laura56 / 89.72.227.* / 2015-07-13 19:03
Dziekuje choc nie za wiele sie dowiedzialam. A ZUS byl ten sam.Syn / czyli ciotka/ zlozyl swoj wniosek w tym samym oddziale w ktorym ja interweniowalam.
wiwan / 2015-07-14 09:16
Niewiele, bo pytanie dotyczy bardziej etyki pracowników ZUS, a nie regulacji prawnych ZUS wiążących.

Regulacja jest taka, że dopiero wpis na koncie ubezpieczonego o jego ubezwłasnowolnieniu jest dla Zakładu wiążący. A więc wtedy dopiero wykonanie dyspozycji, przyjęcie wniosku takiej osoby obciąża jasno ZUS.
wiwan / 2015-07-13 14:08
Pytanie na inny dział forum, bo dotyczy kwestii pozaubezpieczeniowej- analogicznej dla banku, urzędu miasta itd. ZUS owszem miał ostrzeżenie z Pani strony, gdy syn dokonywał dyspozycji ( a de facto ciotka ), ale takie ostrzeżenie moim zdaniem nie jest wpisywane do systemu. W systemie wpisuje się fakt ubezwłasnowolnienia + dane przedstawiciela prawnego ubezpieczonego/świadczeniobiorcy- gdy jego przedstawiciel prawny takie dokumenty (wyrok) złoży. Tu nie miało to (jeszcze) miejsca.

Formalnie więc było OK, a z wiedzą o ostrzeżeniu Pani- można było ewentualnie próbować nieformalnie odwieść syna od złożenia tej dyspozycji. Ale odmówić przyjęcia wniosku jednak nie można było.

Zresztą w związku z przeprowadzką- nie było tak, że syn dyspozycję złożył w innej placówce, niż Pani swoje ostrzeżenie ...

Najnowsze wpisy