Forum Forum prawnePracy

odprawa z pracy

odprawa z pracy

skomentuj
adrianna malicka / 2012-07-12 14:05
Czy jeżeli dostałam odprawę z pracy, to już mogę zrobić z nią co tylko chcę? chodzi mi o to, czy już na 100% to są moje pieniądze i żaden sąd ani nikt inny mi ich nie odbierze? i czy są jakieś ograniczenia w związku z tym na co mogę je wydać?
szklarek / 2012-07-12 20:13
Na 100% jeśli była należna w ogóle i w takiej wysokości. Jeśli nie była należna ( w ogóle, lub w takiej wysokości ) czyli wypłacona błędnie to na 95%, pracodawca może prosić o jej zwrot, ale nie ma Pani takiego obowiązku.

Może on jednak w procesie cywilnym dochodzić jej zwrotu w sprawie o bezpodstawne wzbogacenie. Gdy zostanie ona już wydana nie uzyska on jednak nawet w sądzie jej zwrotu, gdy nie wykaże- że miała Pani świadomość, że została ona wypłacona nienależnie.

Sytuacja identyczna jak ze zbyt dużą, podwójną czy inną pomyłkową wypłatą pensji.

Oczywiście nie ma żadnych ograniczeń co do ich wydatkowania.

Podstawa- art. 409, 410 KC, art. 300 KP
Orzecznictwo:
wyrok SN z 9 stycznia 2007 r. (II PK 138/06, OSNP 2008, Nr 3-4, poz. 38),

Wyroku SN z 27 maja 1999 r. (I PRN 78/99, OSNP 2000, Nr 18, poz. 682).
skomentuj

Najnowsze wpisy