Forum Forum emerytalneZUS

Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy(utrata paliczka IV palca u prawej ręki)

Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy(utrata paliczka IV palca u prawej ręki)

Radek - wypadek w pracy / 87.205.226.* / 2014-01-23 22:19
Witam

Straciłem w pracy paliczek IV palca u prawej ręki.
Ubiegałem się o odszkodowanie za wypadek przy pracy.
Byłem w ZUS-ie i dostałem 3% więc około 2100 zł.

Wydaje mi się że jest to mała kwota za stały uszczerbek na zdrowiu.
Dodam że jestem prawo ręczny.
Utrata paliczka utrudnia mi prace przy maszynie.
Pracuje jako operator maszyn CNC na ploterze frezującym( to właśnie na nim straciłem paliczek)

Podnoszę płyty o różnych wymiarach, mając sprawną rękę mogłem podnosić sam płyty, teraz z powodu utraty paliczka IV palca u prawej ręki nie mogę również korzystać z ostatniego małego palca przez co sam nie mogę podnosić niektórych płyt, muszę wołać kolegę aby mi pomógł co bardzo utrudnia pracę.

Od wypadku minęło ponad 3 miesiące a palec nadal boli, nie tak bardzo jak na początku lecz boli.
Paznokieć który został (Około 2 mm) rośnie i wbija mi się w skórę co sprawia mi ból.
Palec został zszyty(9 szwów) i na początku był prosty.
Z czasem kiedy skóra zaczęła się zrastać palec krzywił się.
Teraz czyli po 3 miesiącach od wypadku palec jest krzywy, skóra się naciąga i palec ucieka w dół.

3 dni temu byłem w ZUS i przydzielono mi 3% odszkodowania.

Chciałbym się odwołać od tej decyzji ponieważ 3% jest to bardzo mało.
Kolega który również stracił kawałek palca ucinając go piłą motorową dostał 7000 zł odszkodowania, ubezpieczony był w KRUS.
Płaci mniejsze składki niż ja a dostał kilka razy więcej ode mnie.

Niedawno dowiedziałem się o przypadku gdzie osoba która skręciła nogę stawiając ją źle na schodku dostała 4000 zł odszkodowania.
Nogę miała 2 tygodnie w gipsie po czym wróciła do pracy.

Krew mnie zalewa gdy osoba która skręciła sobie tylko kostkę i nie ma stałego uszczerbku na zdrowiu dostała 2 razy więcej ode mnie gdy ja mam stały uszczerbek na zdrowiu.

Tak jak pisałem wyżej chciałbym się odwołać od decyzji.
Posiadam wzór dokumentu jak ma wyglądać i wiem gdzie go wysłać, nie wiem natomiast co w nim napisać i czy mam załatwić jakieś dodatkowe papierki od lekarzy ??

Prosiłbym o jakieś rady w mojej sprawie.
Będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Radek
Wyświetlaj:
Ingenio / 2020-12-11 13:56
--
Doradca d/s odszkodowań wypadkowych.https://odszkodowania-wypadkowe-cfup-omega.business.site/
telefon 798201032
Riri009 / 51.75.56.* / 2019-09-18 13:01
Zwrocic sie do dobrej agencji! Dla mnie wlaczyli z T&W i udalo sie uzyskac odszkodowanie. Firmy ubezpieczeniowe robia nas wszystkich w balona..
Zastan871 / 217.99.115.* / 2018-03-02 17:16
http://med-legal.pl - Wydaje mi się, że jeżeli potrzebujecie pomocy to najlepszy wybór.
Radek - wypadek w pracy / 178.36.199.* / 2014-01-26 23:57
Witam

Dziękuje bardzo za odpowiedz.

Nie rozumiem niestety jednego zdania

"Proszę jednak zajrzeć do poz. 141- tu jest SZANSA, bo jak rozumiem z opisu sytuacji doszły nowe skutki, objawy spełniające opis w zakresie a) lub b)- czyli do uzyskania potencjalnie nawet dodatkowe 4%."

Nie za bardzo wiem o jaki punkt a i b chodzi.
Jestem w pozycji o numerze 141 lecz nie ma tutaj punktów a i b.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam
wiwan / 2014-01-27 12:35
Jak nie ma ?

Strona 28 dokumentu zalinkowanego- 141.
"Wszelkie inne uszkodzenia w obrębie palców III, IV, V
i odpowiednich kości śródręcza (blizny, uszkodzenia ścięgien,
zniekształcenia, przykurcze stawów, zesztywnienia, zmiany
troficzne, czuciowe itp.) – powodujące:
a) ograniczenie funkcji palca – w zależności od stopnia
prawy 2,
lewy 1
b) znaczne ograniczenie funkcji palca – w zależności od stopnia:
prawy 4,
lewy 3
c) bezużyteczność palca granicząca z utratą prawy 7
lewy 5
Radek - wypadek w pracy / 178.37.140.* / 2014-01-28 22:44
Witam

Już prawie wszystko wiem :)
Faktycznie jest szansa aby zdobyć te 4%
Chciałbym się jeszcze dopytać o 2 rzeczy

1.Pismo które dostarczę do jednostki ZUS mogę dostarczyć w postaci zwykłej białej kartki a na niej drukowany tekst czy muszę wypełnić przystosowany do tego druk.

2.Jest możliwość aby wysłać listem poleconym papierek do ZUS ??

Na odwrocie orzeczenia mam napisane

"Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS-u właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej"

Teoretycznie musiałbym się ponownie do nich udać aby zanieść odwołanie a potem jeszcze raz jak będę mnie wzywać :)

Czy od drugiego razu mogę również odliczyć koszty przybycia do ZUS ??

Jeszcze raz dzięki za pomoc.
Jakby co to 17.01.2014 mija ostatni dzień kiedy mogę złożyć odwołanie :)

Pozdrawiam
Radek - wypadek w pracy / 178.37.140.* / 2014-01-28 23:40
Już naprawdę ostatnia sprawa :)
Przed chwileczką zacząłem się zastanawiać który dzień jest ostatnim dniem kiedy mogę złożyć sprzeciw do decyzji orzecznika.

17.01.2014 dostałem orzeczenie do ręki.
Na pierwszy rzut oka można stwierdzić że ostatnim dniem jest dzień 31 ale jak się dokładniej przyjrzeć to jest to dzień 30 stycznia.
Niestety akurat wtedy muszę wsiąść wolne od pracy i załatwić sprawę;/

Czy zgadzacie się ze mną ??
Czy waszym zdaniem ostatni dzień to 31.01.2014r czy 20.01.2014r licząc od 17.01.2014.

Pozdrawiam
wiwan / 2014-01-29 09:04
Może być pocztą, ale zdecydowanie za potwierdzeniem odbioru- by nie było wątpliwości co do daty dotarcia pisma.

Zgodnie z KPA ( art. 57 bodaj ) bieg terminu liczy się pomijając dzień otrzymania. Otrzymanie 17, powoduje liczenie 14 dni poczynając od 18, zatem ostatni dzień na sprzeciw to 31 stycznia.

Tak, czy siak- lepiej załatwić to szybciej.

Jest formularz ZUS-OL 4, ale może być pismo odręczne/własnej kompozycji, ale zawierające dane takie jak w formularzu. Do pobrania z www Zakładu, czy po prostu w inspektoracie/oddziale.

Rozporządzenie o zwrocie mówi o takiej możliwości, gdy ubezpieczony jest wezwany przez ZUS do stawiennictwa. Nie różnicuje, czy wezwanie jest skutkiem wniosku pierwotnego, czy odwołania ubezpieczonego.
Radek - wypadek w pracy / 178.37.140.* / 2014-01-28 22:54
Jeszcze jedna sprawa :)
Do ortopedy oraz do chirurga ciężko się dostać dlatego chciałem się zapytać czy dokumentacja medyczna może być od innego lekarza bardziej dostępnego :)
wiwan / 2014-01-29 08:53
Moim zdaniem może, byle nie był specjalistą z innej bajki. Zatem- neurolog- tak, ginekolog- nie :-)

Poważnie- specjalista, który może wypowiedzieć się jeśli nie o całości naruszenia sprawności, to przynajmniej o jakimś jej aspekcie.
wiwan / 2014-01-24 12:00
Kiepsko wyglądałby los Pan odwołania, jeśli w tym wypadku poza utratą wskazanego paliczka nie doszłoby do żadnego innego uszczerbku na zdrowiu/ciele.

Powodem jest to, że przy tym świadczeniu (odszkodowaniu z ub. wypadkowego) NIE ma znaczenia rodzaj pracy wykonywanej, a więc to jakie konsekwencje dany uszczerbek wywoła dla ubezpieczonego w kontekście jego wykształcenia, pracy itd. Co ma np. miejsce przy ustalaniu prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy.

Zatem za taki sam uszczerbek np. w obrębie palca- odszkodowanie będzie identyczne dla bufetowej jak i ...pianisty.

Aktem wykonawczym do USTAWY
z dnia 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych
zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku
oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Które reguluje szczegóły i zawiera dłuuugą tabelę uszczerbków i ich stopnia, które orzecznik MUSI stosować. O ile w części uszczerbków ma widełki, o tyle w Pana konkretnym właśnie 3%- jako jedyną opcję.

Kolega miał inny palec uszkodzony albo w innym zakresie.

Tu tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2013,000,954.html

Pana pozycja w zestawieniu- 140.

Proszę jednak zajrzeć do poz. 141- tu jest SZANSA, bo jak rozumiem z opisu sytuacji doszły nowe skutki, objawy spełniające opis w zakresie a) lub b)- czyli do uzyskania potencjalnie nawet dodatkowe 4%.

W odwołaniu należy zatem podnieść te dodatkowe ograniczenia funkcjonalności palca. Każda dodatkowa dokumentacja medyczna będzie atutem. Można też wprost wskazać na nieuwzględnienie w decyzji ZUS uszczerbku z poz. 141 Rozporządzenia.

Powodzenia.
janusz467 / 89.229.132.* / 2016-11-03 03:07
zus złodzieje za wypadek przy pracy dostałem 0%
wiwan / 2016-11-03 08:46
Złodziej musi mieć osobisty interes. Zakład jako taki interesu nie ma. Do rzeczy:

- nie był to więc wypadek przy/w pracy, lub

- wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, lub

- Pan będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, lub PO PROSTU:

- uszczerbek na zdrowiu nie był stały ani długotrwały.
lolololol / 217.99.89.* / 2018-03-05 09:47
Zakład jako taki interesu nie ma?! CO za brednie. To oczywiste, że TU silą się na wszystkie strony by wypłacać jak najniższe odszkodowania, lub nie wypłacać ich wcale. Przecież na tym właśnie polega ich interes: brać jak najwięcej - wypłacać jak najmniej

Najnowsze wpisy